Թանկյանն ու Էգոյանը կհանդիպեն Հայոց Ցեղասպանության մասին խոսելու համար
Հայոց Ցեղասպանության հերթական տարելիցից երկու օր առաջ` ապրիլի 22-ին երկու հայազգի արվեստագետներ` երաժիշտ Սերժ Թանկյանը և ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, կհանդիպեն` քննարկելու  համար Ցեղասպանության թողած ազդեցության հետ կապված խնդիրները: Հանդիպումը տեղի կունենան The Hammer Museum արվեստի և մշակույթի կենտրոնում, հայտնում է asbarez.com կայքը:
Ատոմ Էգոյանը կանադահայ կինոռեժիսոր է: Ծնվել է 1960-ին Կահիրեում, մեծացել` Արևմտյան Կանադայում: Միջազգային հարաբերություններ և երաժշտություն է ուսանել Թորոնթոյի համալսարանում, որտեղ էլ սկսել է ֆիլմեր նկարահանել: Հայոց Ցեղասպանության մասին պատմող Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմը արժանացել է կանադական Ջենի փառատոնի Լավագույն ֆիլմ մրցանակին, այն նաև երևանայն «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հաղթող է դարձել: Ատոմ Էգոյանը յոթ անգամ արժանացել է Կանադայի խոշորագույն Ջենի կինոփառատոնի մրցանակին:
Սերժ Թանկյանը ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան է։ Թանկյանն աշխարհահռչակ System of A Down ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի և Axis of Justice («Արդարության առանցք») հասարակական կազմակերպության հիմնադիրն է, որի նպատակն է աջակցել երիտասարդներին պաշտպանելու իրենց իրավունքները քաղաքականության ոլորտում: 2011 թվականին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սերժ Թանկյանին պարգևատրել է վարչապետի հուշամեդալով` Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված իր ջանքերի համար:

Two days before the anniversary of the Armenian Genocide of 1915, two artists of Armenian descent will come together to discuss its lasting impact. The Hammer Museum will present filmmaker Atom Egoyan and musician Serj Tankian in conversation on April 22 at 3 pm, reports Asbarez.com.
Armenian-Canadian filmmaker Atom Egoyan’s critically acclaimed films include Chloe, Speaking Parts, The Adjuster, Exotica, The Sweet Hereafter (nominated for two Academy Awards), and the award-winning Ararat, a meditation on the Armenian Genocide. His work has been featured in international retrospectives including at the Centre Pompidou in Paris and at the Venice Biennale.
Serj Tankian is a Lebanese-born Armenian American singer, songwriter, activist, and composer. Tankian has released five albums with the rock band System of a Down, one with Arto Tuncboyacıyan, and two solo albums. In 2002, Tankian and Rage Against the Machine/Audioslave guitarist Tom Morello co-founded a nonprofit activist organization, Axis of Justice. In 2011, Tankian was awarded the Armenian Prime Minister’s Medal for his contributions to the recognition of the Armenian Genocide and the advancement of music.
The event will take place at the Hammer Museum of the University of California, Los Angeles. Admission to the event is free.