Թամամյանին դատապարտեցին 4 տարվա ազատազրկման
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ, ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Հովհաննես Թամամյանը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման 308 հոդվածի 1-ին (պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելը, որի ժամանակ իր դիրքը ծառայության շահերին հակառակ է օգտագործվել) և 2-րդ կետերով (պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելը, ինչը անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Թամամյանի գործով անցնող ամբաստանյալներ Արմեն Պողոսյանին և Վահան Խանզադյանին, որոնք անցնում են միայն 2-րդ կետով, դատապարտել են 2 տարվա պայմանական ազատազրկաման:
Նշենք, որ ամբաստանյալներն ընդունել էին իրենց մեղքը, և գործը քննվել էր արագացված դատաքննության կարգով, ուստի նրանց նկատմամբ չէր կարող ավելի խիստ պատիժ նշանակվել, քան տվյալ հոդվածով նախատեսված ամենախիստ պատժի երկու երրորդը: Թամամյանի հոդվածներով նախատեսված էր առավելագույնը վեց տարվա ազատազրկում, այսինքն` նրա հանդեպ դատախազը միջնորդել է կիրառել հնարավոր խստագույն պատիժը` 4 տարի, որն էլ բավարարվել էր դատարանի կողմից:
Հովհաննես Թամամյանի փաստաբան Վաղինակ Գևորգյանը որոշումն անարդար է համարել` նշելով, որ պաշտպանական կողմը դեռևս չի որոշել, թե արդյոք դատարանի վճիռը բողոքարկվելու է: Այդ մասին Գևորգյանը կհայտարարի Թամամյանի հետ խորհրդակցելուց հետո:
Հիշեցնենք, որ Թամամյանի  նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 2009թ. նոյեմբերի 5-ին Գավառում Հակոբ և Հովսեփ Հովհաննիսյանների, ինչպես նաև Ս. Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձն իրականացրած Արամ և Արթուր Մարտիրոսյան եղբայրներին հանցագործությունը կատարելու համար քրեական պատասխանատվությունից զերծ պահելու դիտավորություն իրականացնելու, ինչպես նաև 2010թ. մայիսի 12-ին Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում Խաչիկ Մկրտչյանի սպանության գործի ընթացքում օրենքի խախտումներ թույլ տալու մեջ:

Former Police General Gets 4 Years in the Slammer
A Yerevan district court handed down a sentence of 4 years to former head of the RA Police General Department of Criminal Intelligence Hovhannes Tamamyan under charges of RA Criminal Code Article 308 Section1 (“a state official abusing his authority, using his official position contrary to the interests of the service”) and 2 ("abuse of official authority which negligently caused grave consequences").
The other two men accused in the case, police officers Armen Poghosyan and Vahan Khanzadyan, were charged only with Section 2 of the same article and were sentenced to two years in prison each.
Note, all three men admitted their guilt and the case was examined in an accelerated trial, and they couldn't have been assigned stricter punishments than two-thirds of the strictest punishment defined in the RA Criminal Code article(s) for which they were charged. In Tamamyan's case, the charges are punishable by imprisonment for up to 6 years; therefore, the prosecutor asked for the maximum punishment — 4 years, which was sustained by the court.
Tamamyan's attorney, Vaghinak Gevorgyan, deemed the ruling unjust, adding that the defense has not yet decided whether it will appeal or not. He will make the decision public after meeting with his client.