Սուքիասյանը ԸԸՀ-ին խնդրել է իր հարցով հնարավորինս շուտ որոշում կայացնել
2012թ. մարտի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը դիմել է թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին` խնդրելով ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության մարտի 15-ի տրամադրած տեղեկանքը հաշվի չառնել և սահմանված կարգով իրեն գրանցել որպես պատգամավորի թեկնածու: Նշենք, որ անձնագրային և վիզաների վարչության գրության համաձայն, Խաչատուր Սուքիասյանը վերջին 5տարվա ընթացքում մշտապես չի բնակվել Հայաստանում:
Այսօր տարածած հայտարարության մեջ Սուքիասյանը նշում է, որ թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի կողմից դեռ որոշում չի կայացվել:
«Կանխատեսելով թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի որոշման ելքը, ինչն ակնհայտ է դառնում իշխանության վերահսկողության տակ գտնվող զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից միակողմանիորեն տարածած տեղեկություններից, հաշվի առնելով այն, որ իմ համոզմամբ բացասական որոշումը կայացվելու է որքան հնարավոր է ուշ, որպեսզի փորձեք ինձ զրկել իմ իրավունքներից օգտվելու հնարավորությունից, նաև ժամկետի իմաստով (իսկ մենք լավ գիտենք, որ քարոզչությունն իրականացվում է որոշակի ժամկետում), խնդրում եմ` իմ հարցով որոշումը կայացնել հնարավորինս շուտ», - նշում է Խաչատուր Սուքիասյանը:

On Mar. 17, 2012, SIL Group Co. Ltd. co-owner, former Member of Parliament and current candidate for the upcoming parliamentary election Khachatur Sukiasyan asked the no. 10 territorial election commission (TEC) not to take into consideration the Mar. 15 RA Police Passport and Visa Department letter and to register him according to procedure as an election candidate.
Recall, the RA Police Passport and Visa Department states that Sukiasyan is ineligible to run in the May 6 parliamentary election because he hasn't been permanently residing in Armenia in the past 5 years.
In a statement issued by the businessman and opposition candidate today, Sukiasyan says that the TEC has not yet made its decision.
"Foreseeing the No. 10 TEC's decision, which becomes obvious from the information unilaterally disseminated by mass media outlets controlled by the government, considering that, I believe, a negative decision will made as late as possible so that you try to deprive me of the opportunity to make use of my rights, and also in terms of time (and we know quite well that election campaigning is implemented at certain times), I ask you to please make the decision regarding me as early as possible," he writes.