Գալիք ընտրությունները չեն կարող իրական փոփոխության բերել. կարծիք
«Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ինստիտուտ» (ՄԻԺԻ) ՀԿ փոխնախագահ, քաղաքագետ Գոռ Հակոբյանի դիտարկմամբ ընտրությունները մեր երկրում չեն կարող բերել որևէ իրական փոփոխության` հաշվի առնելով առկա օլիգարխիկ համակարգը:
«Նայեք, ընտրված կուսակցությունների 2007թ. առաջարկած ծրագրերը և համեմատեք այսօր մեր ունեցածի հետ, ընդամենը համեմատեք թվերը: Մեր ՀԿ-ն պակաս արդյուքնավետ է համարում այդ ծրագերի ուսումնասիրելը, առաջարկներ անելը, քանի որ մեզանում ընտրությունները ոչ մի փոփոխության չեն բերում: Մենք ավելի արդյունավետ ենք համարում քաղաքացիական հասարակության ձևավորման հարցում մեր միջամտությունը, մարդկանց իրենց իրավունքների մասին տեղեկացնելը և դրանց համար պայքարելու ընթացակարգը սովորեցնելը», - ասել է Գոռ Հակոբյանը:
ՄԻԺԻ-ի փոխնախագահը հիշեցրել, որ 2007 թվականին ՀԿ-ն բոլոր կուսակցություններին հարցումներ է ուղարկել` պատասխանելու, թե ինչպես են նրանք տեսնում մի շարք առաջնային խնդիրների հաղթարումը: Որոշ կուսակցություններից նրանք ստացել են պատասխաններ, որոշ կուսակցություններից` ոչ: Այս տարի նման քննարկումներ ՀԿ-ն չի պատրաստվում նախաձեռնել:
«Մեզ մոտ քաղաքական կուսակցությունները չեն կարողանում հանրային շահի ձևակերպումը տալ, հասարակությանը հուզող խնդիրները բերել օրակարգ: Մինչ դա չարվի, ընտրությունների արդյունքում վերարտադրվելու է այն, ինչ կա»,- ասել է Գոռ Հակոբյանը:
Որպես Մաշտոցի այգու պաշտպանությամբ զբաղվող ակտիվիստ Գոռ Հակոբյանն ասել է, որ այգով զբաղվող քաղաքացիական նախաձեռնությունները չունեն միասնական քաղաքական կողմնորոշում:
«Նախաձեռնությունում կան շատերը, ովքեր կուսակցական են, ընդ որում շատ տարբեր քաղաքական կողմնորոշում ունեցողներ կան, սակայն մեզ բոլորիս միավորում է հանրային շահի համար պայքարը, օրինական որոշումներ ընդունելու պահանջը», - ասել է Գոռ Հակոբյանը:

Выборы Армении не помогут. Учить борьбе эффективнее
Выборы не могут привести к реальным изменениям в Армении при существующей олигархической системе. Об этом в интервью Epress.am заявил зампред общественной организации «Институт прав человека и демократии» (ИПЧД) Гор Акопян.
«Посмотрите и сравните нынешние предвыборные программы партий и те, которые были в 2007 году, сравните лишь цифры. Наша организация пришла к тому, что изучение этих программ неэффективно, следовательно делать предложения по ним мы не станем».
По словам Акопяна, более действенно вовлечение в процесс построения гражданского общества, информирование людей об их правах и процессе борьбы за оные.
«Политические партии не в состоянии сформулировать общественный интерес и внести в повестку проблемы общества. Пока этого не произойдет, в результате выборов будет воспроизводиться то, что уже есть», - сказал зампред ИПЧД.
Говоря о примере общественной борьбы против застройки зеленой зоны в ереванском сквере Маштоца, он сказал, что у участников этого процесса нет единого мнения: «Некоторые из них состоят в различных партиях, но всех объединяет борьба за общественный интерес и требование принятия законных решений».