Ալավերդու պղնձաձուլարանում ֆիլտրերն այդպես էլ չեն տեղադրվում
«Վալլեքս» խմբի ընկերություններին պատկանող Ալավերդու պղնձաձուլարանը տարիներ շարունակ գործում է առանց ֆիլտրերի` մթնոլորտ արտանետելով  ծծմբային անհիդրիդ, ծանր մետաղներ և օրգանիզմի համար տոքսիկ միացություններ: Մինչև 2011 թվականը տարեկան մթնոլորտ էր արտանետվում 25 հազար տոննա ծծմբային անհիդրիդ:
«Վալլեքս» խմբի ընկերությունները Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկի միջոցներով տարիներ առաջ ձեռք բերեց ֆիլտրեր ծծմբային անհիդրիդի կորզման համար, սակայն այդպես էլ չտեղադրեց` պատճառաբանելով արտադրության ցածր ծավալը, ծծմբաթթվի շուկայի բացակայությունը: Ինչ վերաբերում է ծանր մետաղներին և փոշուն, ապա այս հարցը շարունակաբար քննարկվում է, գրում է «ԷկոԼուր»-ը:
«Եթե մենք կարողանանք տեղադրել էլեկտրոֆիլտրեր ծխնելույզի մեջ, ապա 98%-ով կկրճատենք ծանր մետաղների արտանետումը դեպի մթնոլորտ և մոտավորապես 80-83%-ով կորսվի նաև անօրգանական փոշին, որը ծխի հետ դուրս է գալիս դեպի քաղաքի օդային ավազան», - «ԷկոԼուր»-ի հետ զրույցում ասել է Լոռու մարզպետարանի բնապահպանական վարչության պետ Արտակ Դեմիրճյանը:
Ըստ նրա` առաջարկը քննարկման փուլում է, քանի որ դեռեւս հստակ չէ, թե էլեկտրոֆիլտրերի տեղադրման դեպքում որսված զանգվածը որտեղ պետք է պահեստավորվի, կամ արդյոք հնարավոր կլինի որսված զանգվածից  վերականգնել մետաղները:
Ընկերությունը խնդրի լուծումը գտավ ծխնելույզի տեղափոխման մեջ, ինչը Արտակ Դեմիրճյանի խոսքով, մոտ 10 անգամ կրճատել է վնասակար արտանետումների ցրման գործակիցը, ինչպես նաև նվազել է արտանետումների ազդեցությունը Ալավերդի քաղաքում: Հայաստանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանի կարծիքով` ծխնելույզի բարձրության արդյունքում թեպետ կնվազի վնասակար արտանետումների քանակը Ալավերդի քաղաքում, սակայն կվնասվեն հարակից բնակավայրերն ու անտառները:
Ալավերդիում եւ հարակից համայնքներում տարեց տարի ավելանում են ուռուցքային, սրտանոթային և շնչառական ուղիների հետ կապված հիվանդությունները:

Север Армении продолжает вдыхать десятки тысяч тонн серы. Выход есть
Медеплавильня Алаверди на севере Армении многие годы работает без фильтров, выбрасывая в атмосферу вредные для здоровья серный ангидрид, тяжелые металлы и токсичные соединения. Местные экологи через сетевой ресурс «Эколур» сообщают, ежегодно предприятие, принадлежащее группе компаний «Валлекс», выбрасывает в атмосферу 25 тысяч тонн серного ангидрида.
При этом соответствующие фильтры компания приобрела несколько лет назад на средства Европейского банка реконструкции и развития. Фильтры так и не были установлены из-за «малых объемов производства и отсутствия рынка серы».
Начальник управления охраны природы в области Лори Артак Демирчян заявляет, что установка фильтров в дымоходах позволит на 98% процентов сократить выброс тяжелых металлов в атмосферу, неорганической пыли, которая выходит с дымом и попадает в воздушный бассейн города, станет меньше на 80-83%.
По его словам, в настоящее время обсуждается вопрос хранения задержанных фильтром веществ и возможность их переработки в металл.
Компания нашла решение в переносе дымохода, что по мнению Демирчяна, примерно в 10 раз сократило коэффицент распространения вредных выбросов и их влияния в городе Алаверди.
Председатель Сюза зеленых Армении Акоп Санасарян не разделяет оптимизма чиновника: «Перенос трубы на возвышенность снизит уровень выбросов в городе Алаверди, но но будет наносить ущерб близлежащим населенным пунктам и лесам».
В этой части Армении из года в год увеличивается количество случаев онкологиечских, сердечно-сосудистых и дыхательных заболеваний, сообщает «Эколур».