Ալավերդու պղնձաձուլարանում ֆիլտրերն այդպես էլ չեն տեղադրվում
«Վալլեքս» խմբի ընկերություններին պատկանող Ալավերդու պղնձաձուլարանը տարիներ շարունակ գործում է առանց ֆիլտրերի` մթնոլորտ արտանետելով  ծծմբային անհիդրիդ, ծանր մետաղներ և օրգանիզմի համար տոքսիկ միացություններ: Մինչև 2011 թվականը տարեկան մթնոլորտ էր արտանետվում 25 հազար տոննա ծծմբային անհիդրիդ:
«Վալլեքս» խմբի ընկերությունները Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկի միջոցներով տարիներ առաջ ձեռք բերեց ֆիլտրեր ծծմբային անհիդրիդի կորզման համար, սակայն այդպես էլ չտեղադրեց` պատճառաբանելով արտադրության ցածր ծավալը, ծծմբաթթվի շուկայի բացակայությունը: Ինչ վերաբերում է ծանր մետաղներին և փոշուն, ապա այս հարցը շարունակաբար քննարկվում է, գրում է «ԷկոԼուր»-ը:
«Եթե մենք կարողանանք տեղադրել էլեկտրոֆիլտրեր ծխնելույզի մեջ, ապա 98%-ով կկրճատենք ծանր մետաղների արտանետումը դեպի մթնոլորտ և մոտավորապես 80-83%-ով կորսվի նաև անօրգանական փոշին, որը ծխի հետ դուրս է գալիս դեպի քաղաքի օդային ավազան», - «ԷկոԼուր»-ի հետ զրույցում ասել է Լոռու մարզպետարանի բնապահպանական վարչության պետ Արտակ Դեմիրճյանը:
Ըստ նրա` առաջարկը քննարկման փուլում է, քանի որ դեռեւս հստակ չէ, թե էլեկտրոֆիլտրերի տեղադրման դեպքում որսված զանգվածը որտեղ պետք է պահեստավորվի, կամ արդյոք հնարավոր կլինի որսված զանգվածից  վերականգնել մետաղները:
Ընկերությունը խնդրի լուծումը գտավ ծխնելույզի տեղափոխման մեջ, ինչը Արտակ Դեմիրճյանի խոսքով, մոտ 10 անգամ կրճատել է վնասակար արտանետումների ցրման գործակիցը, ինչպես նաև նվազել է արտանետումների ազդեցությունը Ալավերդի քաղաքում: Հայաստանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանի կարծիքով` ծխնելույզի բարձրության արդյունքում թեպետ կնվազի վնասակար արտանետումների քանակը Ալավերդի քաղաքում, սակայն կվնասվեն հարակից բնակավայրերն ու անտառները:
Ալավերդիում եւ հարակից համայնքներում տարեց տարի ավելանում են ուռուցքային, սրտանոթային և շնչառական ուղիների հետ կապված հիվանդությունները:

Alaverdi copper smelter, belonging to Vallex Group, has been operating years without any filters, thereby emitting into the atmosphere sulfuric anhydride, heavy metals and compounds toxic for human organisms. About 25,000 tons of sulfuric anhydride were emitted till 2011, according to a statement issued by Ecolur Informational NGO.
With funds from the European Reconstruction and Development Bank, Vallex obtained filters for extracting sulfuric anhydride, but never placed them, explaining the low volume of production and absence of a sulfuric acid market. As for heavy metals and dust, this matter continues to be discussed.
“If we can put electrofilters in the chimney, we will reduce the emission of heavy metals into the atmosphere by 98% and inorganic dust, which spreads along with the smoke into the town's air basin, will also be reduced by 80–83%,” said Artak Demirtchyan, Lori Regional Municipality Environmental Department Head, in his interview with “EcoLur.”
According to him, this proposal to Vallex Group is still under discussion, as it’s still unclear, if electrofilters are placed, where the trapped material will be stored or whether it will be possible to recover metals from the trapped material.