Հիտլերի ծնողների գերեզմանը վերացրել են. այն ուխտագնացության վայր էր դարձել
Ավստրիական Լեոնդինգ քաղաքում վերացրել են Ֆաշիստական Գերմանիայի կանցլեր Ադոլֆ Հիտլերի ծնողների գերեզմանը, քանի որ նեոնացիստները այն ուխտագնացության վայր էին դարձրել, հաղորդում է ավստրիական ORF հեռուստառադիոընկերությունը: Գերեզմանաքարը վերացրել են մարտի 28-ին, Ալոիզ և Կլարա Հիտլերների աճյունների մնացորդների վերահուղարկավորում տեղի չի ունեցել:
Տեղական իշխանությունները գերեզմանի վերացման թույլտվություն են ստացել Հիտլերի բարեկամներից մեկի կողմից, ով իրավունք ուներ տնօրինել գերեզմանը:
Հիտլերի ծնողների գերեզմանը վերացնելու նախաձեռնությունը պատկանում է տեղի բնակիչներին, հակաֆաշիստական շարժումը, ինչպես նաև Մաութհաուզենի կոմիտե իրավապաշտպան կազմակերպությունը: Ինչպես բացատրել է հակաֆաշիստական շարժման ներկայացուցիչը, գերեզմանի վայրում վերջին շրջանում սկսել են հավաքվել Հիտլերի երկրպագուները, որոնք գերազմանի մոտ Երրորդ Ռեյխի խորհրդանիշներն էին թողնում:
Ալոիզ և Կլարա Հիտլերները մահացել են 1903 և 1907 թվականներին: Նրանք թաղվել են Լեոնդինգի գերեզմանատանը: Ադոլֆ Հիտլերն ապրել է ծնողների հետ այս քաղաքում 1898-1905 թվականներին:

В Австрии ликвидировали могилу родителей Гитлера
В австрийском Леондинге ликвидирована могила родителей Адольфа Гитлера из-за паломничества неонацистов, сообщает австрийская телерадиокомпания ORF со ссылкой на священника Курта Питтерчачера. Могильную плиту убрали в среду, 28 марта, останки Алоиза и Клары Гитлер не были эксгумированы.
Местные власти получили разрешение на ликвидацию могилы от дальней родственницы Гитлера, которая имела право распоряжаться участком на кладбище, пишет Лента.ru со ссылкой на Kurier. Теперь это место можно использовать для новых захоронений.
С инициативой ликвидировать могилу Гитлера выступили местные жители, антифашистская организация, а также правозащитный Комитет Маутхаузена. Как объяснил представитель антифашистского движения Роберт Айтер, к месту захоронения стало стекаться все больше поклонников Гитлера, которые оставляли на могиле различную символику Третьего рейха.
Алоиз и Клара Гитлер умерли в 1903 и 1907 годах соответственно. Они были похоронены на кладбище в Леондинге. В этом городе Адольф Гитлер жил с родителями с 1898 до 1905 года.