Կրկին ծեծկռտուք Թուրքիայի խորհրդարանում. պատգամավորը փորձել է խեղդել գործընկերոջը
Երեկ թուրքական խորհրդարանում կրթական բարեփոխումների վերաբերյալ վիճահարույց օրինագծի շուրջ քննարկումները կրկին ծեծկռտուքի են վերածվել:
Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) անդամ Մեհմեդ Մեթիների և ընդդիմադիր «Հանրապետական ժողովրդական» (CHP) կուսակցության  պատգամավոր Վելի Աղբաբայի միջև լեզվակռիվ է սկսվել այն բանից հետո, երբ Մեթիները արձագանքել է Աղբաբայի կողմից իր ելույթի ժամանակ հնչեցված որոշ արտահայտություններին:
Պատգամավորների միջև սկսված վիճաբանությունը գնալով թեժացել է, և Մեթիները ապտակել է Աղբաբային: Մեթիները այնուհետև բռնել է Աղբաբայի կոկորդը` փորձելով խեղդել նրան: Մյուս խորհրդարանականները նետվել են բաժանելու նրանց: Աղբաբան, ըսը Hurriyet-ի, բղավել է. «Ո՞վ ես դու: Ո՞վ է այս բանդիտը», երբ նրանց բաժանում էին:
Իշխող կուսակցության մեկ այլ պատգամավոր` Հալիդե Ինչեքարան, միաժամանակ, նետվել է ֆոտոլրագրողների վրա, որոնք նկարահանելիս են եղել միջադեպը. «Ի՞նչ է կատարվում այստեղ: Ի՞նչ եք նկարահանում: Այստեղ նայելու բա՞ն կա»:
Ընդդիմադիր պատգամավորները պահանջել են, որպեսզի Մեթիներին նկատողություն արվի, սակայն պահանջը մերժվել է իշխող կուսակցության պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ:
Ընդհարման ավարտից հետո ընդդիմադիր պատգամավոր Մուհարեմ Ինչենը դիմել է իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներին հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք հաջորդ անգամ զենք կբերենք խորհրդարան, եթե այսպես շարունակեք: Դուք մեզ այլ տարբերակ չեք թողնում»:
Նշենք, որ կրթական բարեփոխումների վերաբերյալ օրինագիծը, որը 12-ամյա կրթության համակարգին անցնելու ծրագիր է նախատեսում, արդեն իսկ մի քանի ընդհարումների պատճառ է դարձել: Խորհրդարանականները ոչ մի կերպ չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ խնդրո առարկայի շուրջ, որը պարբերաբար ընդհարումների և ծեծկռտուքների առիթ է դառնում:

An argument started between Mehmet Metiner from the ruling Justice and Development Party (AKP) and Veli Ağbaba from the main opposition Republican People’ Party (CHP) after Metiner reacted to some expressions Ağbaba used while he was addressing the assembly.
The argument between the deputies heated up and Metiner slapped Ağbaba. Metiner then squeezed Ağbaba’s throat as other deputies moved to separate the two. Ağbaba reportedly yelled, “Who do you think you are? Who is this bandit?” as the deputies dragged the two apart.
AKP deputy Halide İncekara, meanwhile, reacted to photographers who were taking pictures of the scuffle and reportedly said: “What’s this? What are you photographing? Is there anything to see here? What are you doing?”
The CHP deputies requested that Metiner be reprimanded in accordance with the parliamentary bylaw but the demand was rejected via the votes of AKP deputies.
CHP deputy Muharrem İnce addressed the Parliament after the fighting was over and said well-built AKP deputies clustered around CHP deputies whenever there was an argument.
“We will bring guns to the General Assembly if you keep doing this. You leave us no other option,” he said.