Եվրատեսիլի ընթացքում գավառական մեքենաները Բաքու չեն մտնի
«Եվրատեսիլ 2012» միջազգային երգի մրցույթին ընդառաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաքային իշխանությունները որոշել են միջոցառման անցկացման ընթացքում արգելել շրջաններից մեքենաների մուտքը Բաքու: Մրցույթի կազմակերպիչները 20.000 հյուր են սպասում:
Vesti.az կայքը` հղում կատարելով ամերիկյան WNWI ռադիոյին, գրում է, որ այս միջոցառումները պայմանավորված են Բաքվում մթնոլորտի խիստ աղտոտման հետ. «Եվրոպացի փորձագետները, ինչպես և ադրբեջանցի մասնագետները բազմիցս բարձրաձայնել են այն մասին, որ Բաքվում մթնոլորտի աղտոտման մակարդակը շատ բարձր է արտանետվող գազի պատճառով»:
Մեքենաների քանակը Բաքվում գնալով աճում է: Ադրբեջանի մայրաքաղաքում ամեն մի ընտանիքին գրեթե 2-3 մեքենա է հասնում: Այդպիսի իրադրությունից, իհարկե, ամենաշատը տառապում են քաղաքացիները, որոնք առողջական խնդիրներ ունեն:
WNWI-ը, հղում կատարելով International Research Group Business Insight ընկերության հետազոտությանը, նշում է, որ Ադրբեջանում մինչև 1 մլն մեքենա կա:

In preparation of the 2012 Eurovision Song Contest, municipal authorities have decided to prohibit vehicles coming into the capital from the regions during the event. Contest organizers say there will be more than 20,000 visitors to Baku.
As reported by Vesti.az, citing American radio station WNWI, such measures are implemented in response to the severe air pollution in the capital. "European as well as Azerbaijani experts have repeatedly said that Baku has a high level of air pollution due to exhaust gases. The number of cars in Baku is growing rapidly — every family in the Azerbaijani capital has practically 2–3 cars. In such a state, of course, the most affected are those who have health problems."
WNWI, referring to a study conducted by the Business Insight International Research Group, points out that there are up to 1 million vehicles in Baku.