Եվրատեսիլի ընթացքում գավառական մեքենաները Բաքու չեն մտնի
«Եվրատեսիլ 2012» միջազգային երգի մրցույթին ընդառաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաքային իշխանությունները որոշել են միջոցառման անցկացման ընթացքում արգելել շրջաններից մեքենաների մուտքը Բաքու: Մրցույթի կազմակերպիչները 20.000 հյուր են սպասում:
Vesti.az կայքը` հղում կատարելով ամերիկյան WNWI ռադիոյին, գրում է, որ այս միջոցառումները պայմանավորված են Բաքվում մթնոլորտի խիստ աղտոտման հետ. «Եվրոպացի փորձագետները, ինչպես և ադրբեջանցի մասնագետները բազմիցս բարձրաձայնել են այն մասին, որ Բաքվում մթնոլորտի աղտոտման մակարդակը շատ բարձր է արտանետվող գազի պատճառով»:
Մեքենաների քանակը Բաքվում գնալով աճում է: Ադրբեջանի մայրաքաղաքում ամեն մի ընտանիքին գրեթե 2-3 մեքենա է հասնում: Այդպիսի իրադրությունից, իհարկե, ամենաշատը տառապում են քաղաքացիները, որոնք առողջական խնդիրներ ունեն:
WNWI-ը, հղում կատարելով International Research Group Business Insight ընկերության հետազոտությանը, նշում է, որ Ադրբեջանում մինչև 1 մլն մեքենա կա:

В Баку к Евровидению запретят провинциальные авто
Готовясь к проведению Евровидения-2012 власти азербайджанской столицы решили на время песенного конкурса запретить въезд в город автомобилей из регионов. Баку на конкурс ждет более 20 тысяч гостей.
Vesti.az со ссылкой на американское сетевое радио WNWI, пишет, что подобные меры приняты в связи с сильным загрязнением воздуха в Баку: «Европейские эксперты, впрочем, так же, как и азербайджанские, не раз сообщали о том, что в Баку наблюдается высокий уровень загрязнения воздуха из-за выхлопных газов. Количество автомобилей в Баку стремительно растет - на каждую семью в столице Азербайджана приходится уже чуть ли не по 2-3 машины. От такого положения, конечно, больше всего страдают граждане, имеющие проблемы со здоровьем. Азербайджан с 2010 года перешел к стандарту «Евро-2». С 2012 года планируется переход на стандарты «Евро-3» и даже "Евро-4". В Европе применяется стандарт «Евро-5», переход на который в Азербайджане пока нереален».
WNWI, ссылаясь на исследование Международной исследовательской компании International Research Group Business Insight отмечает, что в Азербайджане насчитывается до 1 млн. автомобилей.
При сгорании 100 литров бензина автомобиль выбрасывает в атмосферу до 20 килограммов углекислого газа.