ԱՄՆ-ն չի ֆինանսավորում Հայաստանին հակակոռուպցիոն ոլորտում խնդիրների պատճառով. դեսպան
Հայաստանը չի համապատասխանում հակակոռուպցիոն ոլորտում ԱՄՆ-ի ներկայացվող պահանջներին, և դա է պատճառը, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը երկրում առայժմ չի իրականացվում: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանի համար կարող է վերաբացվել «Հազարամյակի մարտահրավերներ»-ի ֆինանսական օգնության խողովակը:
««Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիան, դրա ֆինանսավորումը արտասահմանյան օգնության իսկապես եզակի գործիք է, որովհետև այն սերտագույնս կապակցված է ներքին բարեփոխումներին: Եթե որևէ երկիր չի համապատասխանում որոշակի ցուցիչների՝ մի ամբողջ ցուցակ, 13 ցուցիչներ քաղաքական, տնտեսական և դատաիրավական ոլորտներում, այն իրավասու չէ անգամ հավակնել այս սահմանափակ օգնությանը: Հայաստանը հաջողության հասավ առաջին փուլում, Հայաստանի հետ մենք շատ հաջող համաձայնագիր կնքեցինք, որի ուշադրության կենտրոնում ջրի և ոռոգման նախագծերն էին՝ հիմնականում Երևանից դուրս, մարզերում: Եվ այժմ մեր օժանդակությունը պիտի խրախուսի աճը մայրաքաղաքից դուրս, ինչը իրոք կարևոր է: Մենք կարողացանք դա անել Հայաստանի հետ միասին: Հայաստանի իրոք լավ ցուցանիշների հասավ ջրային այս նախագծերի իրականացման գործում։ Ուստի սա լավ հիմք էր՝ ընթացքը շարունակելու համար: Բայց առաջնայինն այստեղ ցուցիչներին համապատասխանելն է: Առանցքային ցուցիչը, և անկեղծ ասած՝ այն, որին այժմ Հայաստանը չի համապատասխանում, ճգնաժամի մեջ գտնվող հակակոռուպցիոն ոլորտն է: Այս ցուցիչը պետք է լինի այսպես կոչված՝ «կանաչ լույս»․ եթե այդպես չէ, երկիրը չի կարող հավակնել երկրորդ համաձայնագրին», - հայտարարել է Հեֆերնը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում այդ ցուցիչն այժմ «կարմիր լույս» է, բայց այն շատ մոտ է այն մակարդակին, որը պահանջվում է «կանաչի» վերածվելու համար:
«Բայց այսօր փաստն այն է, որ հակակոռուպցիոն ցուցիչը Հայաստանի համար «կարմիր» դաշտում է: Մեր նպատակը հետևյալն է՝ մեր արտասահմանյան օգնության, համագործակցության, երկխոսության, Հայաստանի իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության հետ աշխատանքի միջոցով բարելավել ցուցիչը այդ իրապես կարևոր ոլորտում, որպեսզի Հայաստանը կարողանա հետագայում հավակնել երկրորդ համաձայնագրի ստորագրմանը: Հուսով, որ դա տեղի կունենա շուտով», - ասել է Հեֆերնը:
Հիշեցնենք, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը Հայաստանում մեկնարկել էր 2006 թվականին` ԱՄՆ Պետդեպի ֆինանսական աջակցությամբ: Ծրագիրը կասեցվել է 2011-ի աշնանը: ԱՄՆ-ն պատճառաբանել էր, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունները և հետագա զարգացումները լուրջ հարված են եղել Հայաստանում ժողովրդավարությանը : Ծրագրով ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 177 միլիոն դոլար:

Проблемы в антикоррупционной сфере Армении мешают «Вызовам тысячелетия»
Армения не соответствует требованиям США в антикоррупционной сфере, и поэтому в стране пока не осуществляют программу «Вызовы тысячелетия». Об этом в интервью армянской службе радио «Свобода» заявил посол Соединенных Штатов в Армении Джон Хефферн, отвечая на вопрос, возможно ли для Армении повторное открытие финансовой помощи «Вызовов тысячелетия».
«Корпорация «Вызовы тысячелетия», ее финансирование, действительно, является одним из немногих инструментов помощи из-за рубежа, потому что он тесно связан с внутренними реформами. Если какая-либо страна не соответствует определенным показателям – целому списку, 13 показателей в политической, экономической и судебно-правовой сферах, - она не может претендовать даже на ограниченную помощь. Армения добилась успеха на первом этапе, мы заключили с Арменией очень удачное соглашение, в основе которого лежали проекты воды и орошения, в основном за пределами Еревана, в областях. И теперь наша помощь должна содействовать росту вне столицы, что, действительно, важно. Нам удалось сделать это вместе с Арменией. Армения достигла поистине хороших показателей в осуществлении этих проектов. Поэтому это было хорошей основой для продолжения пути. Но основным здесь является соответствование показателям. Основным показателем, которому, по правде сказать, Армения пока не соответствует, является пребывающая в кризисе антикоррупционная сфера. Этот показатель должен быть так называемым «зеленым светом». Если нет, то страна не может претендовать на второе соглашение», - заявил посол. По его словам, в настоящее время этот показатель в Армении остается «красным светом», но он очень близок к уровню, требующемуся для становления «зеленым».
«Но факт заключается в том, что антикоррупционный показатель находится в Армении на «красном» поле. Наша цель такова: с нашей помощью, сотрудничеством, посредством диалога, работы с властями Армении, гражданским обществом улучшить показатель в этой важной сфере, чтобы в дальнейшем Армения могла претендовать на подписание второго соглашения. Надеюсь, что это не заставит себя долго ждать», - сказал Хефферн.
Напомним, что программа «Вызовы тысячелетия» стартовала в Армении в 2006 году при содействии Госдепа США. Программу прекратили осенью 2011 года. США объяснили это тем, что 1 марта 2008 года и дальнейшие события нанесли серьезный удар по демократии в Армении. В общей сложности в рамках программы было потрачено $117 млн.