Հայաստանը կրկին կդիմի «Հազարամյակների մարտահրավերներ» ծրագրում ներգրավվելու համար
ՀՀ կառավարությունը դեռևս անցած դեկտեմբերին դիմել էր ԱՄՆ-ին՝ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրում ներգրավվելու խնդրանքով։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ ընդգծելով, որ ՀՄ կորպորացիայի տնօրենների խորհրդից Հայաստանը մերժում է ստացել։
«Կառավարաթյան ներկայացուցիչները սակայն, այս տեղեկատվությունը խնամքով թաքցրել են։ Առաջիկայում կառավարությունը պատրաստվում է կրկին դիմել նույն խնդրանքով», - գրում է թերթը:
«ՀԺ»-ն հարցրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Հարություն Բերբերյանին, թե այժմ Հայաստանը որքանո՞վ է պատրաստ ծրագրին կրկին դիմելու համար:
«Հայաստանը միշտ, երբ պատուհան է բացվում, դիմում է և հետաքրքրություն է ցուցաբերում նման ծրագրերին և հուսով ենք, որ առաջիկայում նշված չափորոշիչներին կհամապատասխանի և պատասխան կլինի», - ասել է Բերբերյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի հակակոռուպցիոն ոլորտն այս պահին չի համապատասխանում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին:

Армения снова хочет участвовать в проекте «Вызовы тысячелетия»
В декабре 2012 года правительство Армении обратилось к США с просьбой о вовлечении в программу «Вызовы тысячелетия». Об этом пишет газета «Айкакан жаманак», отмечая, что совет директоров корпорации отказал Армении.
«Однако представители правительства искусно скрыли эту информацию. В дальнейшем кабинет министров намерен повторить эту просьбу», - отмечает издание.
«АЖ» обратилась к пресс-секретарю премьер-министра Арутюну Берберяну с вопросом, насколько Армения готова к повторному вовлечению в программу.
«Армения всегда, когда открывается окно для заявок, обращается и проявляет интерес к подобным программам. Надеемся, что в будущем будет соответствовать отмеченным стандартам и поступит положительный ответ», - сказал Берберян.
Напомним, что накануне посол США в Армении Джон Хефферн заявил в интервью армянской службе радио «Свобода», что в настоящее время антикоррупционная сфера Армении не соответствует программе «Вызовы тысячелетия».