ԱՄՆ-ն ակնկալում է ուժեղացնել Հայաստանի հետ տնտեսական կապերը. Ջոն Քերի
ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ու ամերիկյան ժողովրդի անունից ջերմագույն մաղթանքներն է հղել հայ ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Իր շնորհավորական ուղերձի մեջ Քերին նշում է, որ Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանն ամուր հարաբերություններ ունեն՝ հիմնված պատմական կապերի ու փոխադարձ հարգանքի վրա:
«Ես հպարտ եմ ու շնորհակալ հայկական համայնքում շատերի հետ երկարատև բարեկամության համար: Որպես մարդ, ով երեք տասնամյակ ներկայացրել է Մասաչուսեթսը, որը Հայաստանից դուրս հայերի ամենախոշոր բնակավայրերից է, ես անմիջապես տեղեկություն ունեմ Ամերիկայի մշակույթի, ժողովրդավարության ու տնտեսական կենսունակության մեջ ձեր ունեցած ավանդի մասին:
Այսօր մեր երկու երկրները միասին աշխատում են երկկողմանի դինամիկ ու տարածաշրջանային օրակարգի վրա: Մենք ակնկալում ենք հետագայում էլ ուժեղացնել մեր ժողովուրդների միջև տնտեսական ու առևտրային կապերն այնպիսի համաժողովների միջոցով, ինչպիսիք են ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական ուսումնասիրության խումբը:
Համայն հայությանն ուրախ ու բարգավաճ Անկախության օր եմ մաղթում, խաղաղություն ու երջանկություն՝ գալիք տարում», - ասել է Քերին:

Home / Armenia / US Aims to Further Strengthen Economic Bond with Armenia: John Kerry
US Secretary of State John Kerry today sent his "warmest wishes" to the Armenian people on behalf of US President Barack Obama and the American people in honor of Armenian Independence Day, Sept. 21.
In his congratulatory message, Kerry notes that the US and Armenia have a "strong relationship based on historic ties and mutual respect."
"I am proud and grateful for the enduring friendship of many in the Armenian community. As someone who for three decades represented Massachusetts, which boasts one of the largest populations of Armenians outside of Armenia, I have special firsthand knowledge of the contributions that you have made to America’s culture, democracy and economic vitality.
"Today our two countries are working together on a dynamic bilateral and regional agenda. Through forums such as the US-Armenia Economic Task Force, we look forward to further strengthening the economic and commercial bonds between our peoples.
"I wish all Armenians a joyful and prosperous Independence Day, with peace and happiness in the coming year," he said in the message.