Փոստանջյանը ՖՍԲ-ի ծառայողների հարցով դիմել է ոստիկանություն. պահանջում է իրավական գնահատական
ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը ոստիկանությունում հանցագործության մասին հաղորդում է տվել երեկ ռուսաստանյան ՖՍԲ-ի (Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայություն) ծառայողների կողմից իր մեքենան միջպետական ճանապարհին կանգնեցնելու փաստի առթիվ:
«Ես արդեն դիմել եմ ոստիկանություն: Հետամուտ եմ լինելու և պահանջելու եմ, որ Հայաստանի իշխանությունը իրավական գնահատական տա կատարվածին»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Փոստանջյանը:
Պատգամավորը հաստատել է, որ ռուսաստանցի սահմանապահների հետ եղել են նաև ՀՀ ՊՆ զինծառայողներ, որոնք, սակայն, Փոստանջյանի խոսքով, զինակոչիկներ էին և իրենք էլ ասում էին, որ իրավասություն չունեն միջամտելու ռուսաստանցի սահմանապահների գործողություններին:
Հիշեցնենք, որ Փոստանջյանը Սյունիքի մարզի Լիճք համայնք էր գնում 38 ընտրատարածքի պատգամավորական ընտրություններին «Ժառանգության» թեկնածուի քարոզարշավին մասնակցելու: Սահմանապահները փակել էին «Ժառանգության» մեքենաների ճանապարհը, ապա կոտրել Փոստանջյանի հետ քարոզարշավին մասնակցող Դավիթ Հակոբյանի տեսախցիկը:
Epress.am-ը դիմել է ոստիկանություն՝ խնդրելով պարզաբանել, թե արդյո՞ք, ըստ ՀՀ օրենքի, այլ երկրի սահամանապահներն իրավունք ունեն կանգնեցնել և ստուգել որևէ մեքենա, թե՞ դա միայն ՀՀ ոստիկանության մենաշնորհն է:
Այս հարցին Ոստիկանության աշխատակից Արմեն Մալխասյանը պատասխանել է. «Մեղրիի բաժնում այդ գործով քննություն է գնում, ավարտվի, կպատասխանենք»:

Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan reported to police an earlier incident whereby three Russian Federal Security Service (FSB) officers stopped her car on an interstate highway.
"I already called the police. I am going to monitor and demand that the Armenian authorities give a legal assessment of what happened," she told Epress.am.
The MP confirmed that along with the Russian border guards were Armenian Ministry of Defense troops, who, according to Postanjyan, were conscripts and said they didn't have the authority to intervene in the Russian border guards' actions.
Recall, Russian border guards near Lichk village in Syunik marz Wednesday evening stopped vehicles carrying Heritage Party members, who were campaigning for the parliament elections in electoral district no. 38. The guards blocked the vehicles' path then broke the camera of David Hakobyan, who was part of the campaign team along with Postanjyan.
An Epress.am correspondent asked the police whether, under Armenian law, third-country border guards have the right to stop and check cars, or whether that is the right only of Armenian Police. Police officer Armen Malkhasyan responded: "An investigation of this is underway in the Meghri Division. We'll answer when it concludes."