Արքայազն Չարլզին Հայաստան հրավիրած նախկին վարչապետը դեսպան դարձավ
Սերժ Սարգսյանը Արմեն Սարգսյանին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակելու մասին հրամանագիր է ստորագրել (նստավայրը՝ Լոնդոն):
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից Epress.am-ին փոխանցեցին, որ խոսքը ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանի մասին է: Սարգսյանը ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 1996-97թթ., նրան այդ պաշտոնում նախորդել է Հրանտ Բագրատյանը, իսկ հաջորդել է Ռոբերտ Քոչարյանը: Սարգսյանը 1998-2000թթ. արդեն զբաղեցրել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը, հետագայում զբաղվել է գործարար գործունեությամբ:
Սարգսյանը ղեկավարում է «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամը, որին ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 19-ի նիստում նվիրաբերել է Կոզեռնի փողոցի 11 հասցեում գտնվող 298.06 քմ մակերեսով և 115 մլն 624 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասը:
Մայիսին Արմեն Սարգսյանի ղեկավարած հիմնադրամը նախաձեռնել էր Բրիտանիայի Արքայազն Չարլզի այցը Հայաստան: Մամուլի հրապարակումների համաձայն, ՀՀ նախագահի նստավայրում Չարլզի պատվին կազմակերպված ճաշկերույթին մասնակից հայ գործարարներին պարտավորեցրել են 15-35 հազար դոլար գումար հանգանակել «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամին:
Նշենք նաև, որ մարտին բրիտանական «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ընկերությունը Արմեն Սարգսյանին տնօրենների խորհրդի անդամ է նշանակել: «Լիդիան ինթերնեյշնլը» Հայաստանում գործող «Գեոթիմ» ընկերության 100% բաժնեմասի սեփականատերն է, որը շահագործում է Ամուլսարի հանքը:

Экс-премьер Армении назначен послом в Соединенном Королевстве
Серж Саргсян подписал указ о назначении Армена Саргсяна послом в Соединённом Королевстве Великобритании и Северной Ирландии (резиденция в Лондоне).
В пресс-службе МИД Армении Epress.am сообщили, что речь об экс-премьере Армене Саргсяне. Он занимал должность главы правительства в 1996-97гг., его сменил Грант Багратян, после которого кресло премьер-министра занял будущий президент Роберт Кочарян. Саргсян уже был послом в Соединенном Королевстве в 1998-2000 гг., в дальнейшем он занялся предпринимательской деятельностью.
Саргсян руководит фондом «Ереван, любовь моя», которому армянское правительство пожертвовало 19 сентября земельный участок на ул. Козерн площадью 298.06 кв.м. и стоимостью 115 млн. 624 тыс. драмов (порядка $285 тыс.).
В мае возглавляемый Саргсяном фонд организовал визит принца Чарльза в Армению. Согласно публикациям прессы, на обеде, помимо Сержа Саргсяна и принца Чарльза, присутствовали высокопоставленные чиновники Армении и предприниматели из Великобритании. Однако значительная часть армянских предпринимателей не приняла участия в этом обеде, так как изначально перед ними выдвинули довольно серьезное условие: для того, чтобы пообедать с принцем, необходимо было пожертвовать фонду «Ереван, любовь моя» от 15 до 35 тысяч долларов.
В марте британская компания «Лидиан интернешнл» назначила Армена Саргсяна членом совета директоров. «Лидиан интернешнл» является владельцем действующей в Армении компании «Геотим», эксплуатирующей амулсарский рудник.