Արքայազն Չարլզին Հայաստան հրավիրած նախկին վարչապետը դեսպան դարձավ
Սերժ Սարգսյանը Արմեն Սարգսյանին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակելու մասին հրամանագիր է ստորագրել (նստավայրը՝ Լոնդոն):
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից Epress.am-ին փոխանցեցին, որ խոսքը ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանի մասին է: Սարգսյանը ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 1996-97թթ., նրան այդ պաշտոնում նախորդել է Հրանտ Բագրատյանը, իսկ հաջորդել է Ռոբերտ Քոչարյանը: Սարգսյանը 1998-2000թթ. արդեն զբաղեցրել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը, հետագայում զբաղվել է գործարար գործունեությամբ:
Սարգսյանը ղեկավարում է «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամը, որին ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 19-ի նիստում նվիրաբերել է Կոզեռնի փողոցի 11 հասցեում գտնվող 298.06 քմ մակերեսով և 115 մլն 624 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասը:
Մայիսին Արմեն Սարգսյանի ղեկավարած հիմնադրամը նախաձեռնել էր Բրիտանիայի Արքայազն Չարլզի այցը Հայաստան: Մամուլի հրապարակումների համաձայն, ՀՀ նախագահի նստավայրում Չարլզի պատվին կազմակերպված ճաշկերույթին մասնակից հայ գործարարներին պարտավորեցրել են 15-35 հազար դոլար գումար հանգանակել «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամին:
Նշենք նաև, որ մարտին բրիտանական «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ընկերությունը Արմեն Սարգսյանին տնօրենների խորհրդի անդամ է նշանակել: «Լիդիան ինթերնեյշնլը» Հայաստանում գործող «Գեոթիմ» ընկերության 100% բաժնեմասի սեփականատերն է, որը շահագործում է Ամուլսարի հանքը:

Former Armenian PM Who Welcomed Prince Charles to Armenia Now Ambassador to UK
Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree appointing Armen Sargsyan to the position of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (residence in London).
The RA Ministry of Foreign Affairs press office informed Epress.am that the news refers to Armen Sargsyan, who was the prime minister of Armenia from 1996-97, preceded by Hrant Bagratyan and succeeded by Robert Kocharian. From 1998-2000, Armen Sargsyan was the Armenian Ambassador to the UK but later moved to the business sector.
Sargsyan leads the Yerevan, My Love Foundation, which the Armenian government at its Sept. 19 meeting donated land located at 11 Kozern Street valued at 115,624 AMD.
In May, the Yerevan, My Love Foundation facilitated the visit of the Prince of Wales, Charles, to Armenia. According to media reports, the Armenian businessmen at the banquet dinner held in the prince's honor at the Armenian presidential palace were obliged to raise $15,000-35,000 for the foundation.
Note, as well, in March, Sargsyan was appointed a board member of the British mining company Lydian International Ltd., which is the sole owner of Geoteam CJSC, a company registered in Armenia currently exploiting the Amulsar gold mine.