Փոստանջյանն ասել է՝ ինչն է իրականում խայտառակում Սերժ Սարգսյանին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԵԽ-ի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի կողմից հնչեցրած հարցին կարող էին այլ հարցեր հետևել, եթե բավականացներ ժամանակը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացում ասել է պատգամավորը՝ պատասխանելով մեր թղթակցի այն հարցին, թե ինչպիսի՞ այլ հարցադրումներով հանդես կգար, եթե, այնուամենայնիվ, ունենար 30 վայրկյանից ավել ժամանակ:
«Իհարկե այն հարցը կտայի, որ օտար երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչները՝ տվյալ դեպքում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ՖՍԲ) ներկայացուցիչները կարող են անցակետ տեղադրել Հայաստանի ոչ թե սահմանին, այլ 30 կմ սահմանից ներս և այնտեղ իրականացնել անձի հիմնարար իրավունքները սահմանափակող գործողություններ, դրա վերաբերյալ չներկայացնել իրավական հիմքեր, դա տեղի ունենա օտար լեզվով մեր քաղաքացիների նկատմամբ և այլն: Սա արդյո՞ք մեր ինքնիշխանությունը խաղատանը կորցնելու դեպքերից մեկը չէ: Կամ այդյո՞ք հայ-թուրքական արձանագրությունները խաղատանը կորցնելու պես մի գործարք չեն», -ասել է պատգամավորը:
Փոստանջյանը նշել է, որ իրեն զարմացրել են խոսակցություններն այն մասին՝ իբրև թե իր հարցով ինքը խայտառակել է Սերժ Սարգսյանին:
«Ի՞նչ է, ես իմ հարցո՞վ պետք է խայտառակեի Սարգսյանին: Խայտառակությունն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության 35 տոկոսն աղքատ ու քաղցած է, դրա վառ ապացույցն են վերջերս Աբովյանում՝ եկեղեցու բակում կատարվածը: Այդ խայտառակ կադրերը ամբողջ աշխարհն է տեսել: Եթե մտածում ենք խայտառակվելու մասին, ապա պետք է հաշվի առնենք, թե քանի մարդ է Հայաստանից արտագաղթել ու գտնվում  հենց Ստարասբուրգ քաղաքում և ոնց եբն այդ մարդիկ այնտեղ հայտնվում ու ապաստան խնդրում: Սրանք են խայտառակ փաստերը ու մի շարք փաստեր, որոնց մեջ մենք ապրում ենք ու գիտենք, որ Սերժ Սարգսյանն է մեր խայտառակության աղբյուրը», - ասել է բանախոսը:
Փոստանջյանը նշել է, որ իրեն որևէ կերպ չեն կաշկանդել անգամ սոցիալական ցանցերում սպառնալիքներ պարունակող հայտարարությունները և նամակները: Փոստանջյանի խոսքոբ՝ իրավապահ մարմինները պարտավոր են հետևել, որ որևիցէ մեկը իրավունք չունենա իր նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնի:

If there had been more time, other questions could've followed Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan's question to the Armenian president at the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Postanjyan said at a press conference in Yerevan today, responding to a Epress.am correspondent's question on what other questions would she have asked if she had more than the allotted 30 seconds.
"Of course I would have asked [him] why members of a foreign country's armed forces — in this case, members of the Russian Federal Security Service (FSB) — can place a checkpoint not at Armenia's border but 30 km away, inside the country, and carry out actions restricting a person's fundamental rights, not presenting legal grounds for this, speaking with our citizens in a foreign language, and so on. Is this not perhaps one of the cases of losing our sovereignty in a casino? Or perhaps, are the Armenia-Turkey Protocols a transaction like losing in a casino?" she asked.
Postanjyan said she was surprised at talk that she disgraced Serzh Sargsyan with her question.
"What, I had to disgrace Sargsyan with my question? Disgrace is that 35% of the Republic of Armenia s poor and hungry — vivid evidence of this is what happened in the churchyard in Abovyan. The whole world saw that shameful footage. If we're talking about disgrace, then we have to consider the number of people who have emigrated from Armenia and are in Strasbourg and how these people arrive there and request asylum. These are the disgraceful facts, as well as a number of [other] facts that surround us, and we know that Serzh Sargsyan is the source of our disgrace," she said.
She said that even threatening letters and statements made on social media don't intimidate her. Law enforcement bodies are obliged to see to it that no one has the right to assault her, she added.