«Ոստիկանության ասածը սուտ է». ակտիվիստը պնդում է, որ չի բղավել ու հարբած չի եղել
Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց նստացույց անցկացնող քաղաքացիական ակտիվիստ Վահագն Մինասյանի խոսքով՝ քաղաքապետարանի դիմաց իր պահվածքի մասին ոստիկանության հայտարարությունը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը:
Ըստ ոստիկանության հաղորդագրության՝ այս գիշեր ժամը 02:20-ի սահմաններում մոտենալով Երևանի քաղաքապետարանի դիմացի աստիճաններին՝ Մինասյանը գոռացել է, թե «ո՞ւր է ոստիկանը»:
«Ծառայություն իրականացնող ոստիկանները մոտեցել են Վահագնին՝ փորձելով պարզել, թե ինչ է կատարվում, ինչու է նա բղավում և աղմկում։ Պարզելով, որ քաղաքացին ալկոհոլի ազդեցության տակ է՝ ոստիկանները նախ փորձել են հանգստացնել նրան, կարգի հրավիրել, հետո էլ առաջարկել են իրենց օգնությունը, սակայն Վահագնը շարունակել է գոռգոռալ, ցավագին է ընդունել ոստիկանների դիտողությունները, անհարգալից վերաբերմունք դրսևորել»,- ասված է ոստիկանության հայտարարության մեջ:
Epress.am-ի հետ զրույցում Մինասյանն ասել է, որ ինքը չի եղել ալկոհոլի ազդեցության տակ, չի բղավել, ընդամենը քաղաքապետարանի աստիճաններին է մոտեցել և, լսելով մեքենայից դուրս եկող ոստիկանի հարցը, թե արդյոք խնդիր կա, ասել է, որ ուզում էր տեսնել՝ կա դրսում ոստիկան, թե՝ ոչ:
Երբ ոստիկանն ասել է, որ դրսում հերթապահողն ինքն է, Մինասյանը պատասխանել է, որ նա նոր է դուրս եկել մեքենայից:
Այդ պահին մեքենայի պատուհանը իջեցվել են, և ներսում գտնվող բարձրաստիճան մի ոստիկան կոպիտ է խոսել ակտիվիստի հետ՝ հորդորել է կարգի գալ: Վիճաբանությունն ավարտվել է Մինասյանին ոստիկանություն տեղափոխելով: Նա բացատրություն է գրել և հեռացել:
Ըստ ակտիվիստի՝ ոստիկանության սուտ հայտարարությունը հերթական փորձն է վարկաբեկելու քաղաքապետարանի դիմաց նստացույց անցկացնողներին: Հիշեցնենք, որ հուլիսի վերջից նստացույց անցկացնող Գոռ Առաքելյանը, Սուրեն Սահակյանը և Վահագն Մինասյանը պահանջում են Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանի և «Երևանտրանս» ընկերության տնօրեն Միսակ Համբարձումյանի հրաժարականը: Երեք երիտասարդներին մի խումբ ակտիվիստներ են աջակցում:

According to activist Vahagn Minasyan, who's been staging a sit-in outside Yerevan City Hall for over two months, the police statement about his behavior outside the municipality building is completely untrue.
According to police, at around 2:20 am on Monday, approaching the steps outside Yerevan City Hall, Minasyan shouted, "Where is the police officer?"
"Patrol officers approached Vahagn, attempting to find out what is happening, why he is shouting and making noise. Seeing that the citizen was under the influence of alcohol, police officers first tried to calm him down, call him to order, and then offered their assistance, but Vahagn kept shouting, bitterly reacted to police officers' observations, and showed a disrespectful attitude," read the police statement.
Speaking to Epress.am, Vahagn Minasyan said he was not "under the influence of alcohol" and he wasn't shouting; he just approached the steps of the municipality building and hearing the question of a police officer getting out of a car if there's a problem, he said that he wanted to see if there's a police officer outside or not.
When the officer said he is the guard on duty, Minasyan pointed out that he had just got out of his car.
At that point, the car window was rolled down and the high-ranking officer inside in a rude manner called the activist to order. The exchange ended with Minasyan being taken to the police station. He provided a written explanation and left.
According to Minasyan, "the false statement by the police is another attempt to discredit participants of the sit-in outside city hall."
Recall, since July, Gor Arakelyan, Suren Sahakyan, and Vahagn Minasyan have been staging a sit-in to demand the resignation of head of Yerevan City Hall's Transportation Department Henrik Navasardyan and Yerevantrans CJSC Director Misak Hambardzumyan. A group of activists are supporting the three youth.