Բերման ենթարկվածին բաժնում ծեծած օպերներին ազատ արձակեցին համաներմամբ
Այսօր Երևանի Կենրտոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ մեղավոր է ճանաչել երկու օպեր-լիազորներին, ովքեր, համաձայն մեղադրականի, Ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում ծեծի էին ենթարկել քաղաքացի Ռոբերտ Հովսեփյանին: Ինչպես Epress.am-ին փոխանցել է դատական նիստին ներկա Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Զարուհի Հովհաննիսյանը, օպեր-լիազորներ Խաչիկ Բախբուդարյանը և Արտակ Բարսեղյանը ազատվել դատարանի դահլիճից.  դատարանը նրանց նկատմամբ համաներում է կիրառել:
Օպեր-լիազորներ մեղադրվում են պաշտոնական կեղծում կատարելու և, իրենց լիազորությունները գերազանցելով, ուրիշին և պետությանը էական վնաս պատճառելու մեջ: Ըստ մեղադրականի՝ բերման ենթարկելով Հովսեփյանին՝ Բախբուդարյանը և Բարսեղյանը ծեծել են նրան՝ մի շարք գողությունների մեջ խոստովանություն կորզելու համար, և դա արել են հոկտեմբերի 3-ին, մինչդեռ խախտումով արձանագրության մեջ գրել են, թե Հովսեփյանին բերման են ենթարկել միայն հոկտեմբերի 4-ին: Դատարանում Հովսեփյանը նշել է, որ ծեծի ենթարկողները երկուսը չեն եղել, այլ մի քանի ոստիկան: Տուժողի պնդմամբ՝ ոստիկաններն «արվամոլներ են բերել բաժին և սպառնացել, որ կփչացնեն իրեն»: Ռոբերտ Հովսեփյանը նաև ասել էր, թե Կենտրոնի ոստիկանության քննչականի նախկին պետ Արթուր Մկրտչյանը օպեր-լիազորներին ասել է. «էնքան ջարդեք, մինչև խոստովանի»:
Դատարանում Մկրտչյանը հերքել է Հովսեփյանի այդ պնդումը, ինչպես նաև տուժածի այն հայտարարությունը, թե ինքը Հովսեփյանին կոնյակ է տվել ու ասել. «Խմի, հանգստացի, ապրես, որ խոստովանեցիր»:

Two security officers accused of beating Robert Hovsepyan while the latter was in police custody were found guilty today by the Court of Kentron and Nork Marasha Administrative Districts of Yerevan. Helsinki Association for Human Rights observer Zaruhi Hovhannisyan informed Epress.am that the two officers, Khachik Bakhbudaryan and Artak Barseghyan, however, were released after the verdict was announced because of the general amnesty applied to them.
The officers were accused of abuse of office and exceeding their authorities, causing significant harm to another and to the state. According to the indictment, the officers detained Hovsepyan and beat him in order to get him to confess to a series of thefts. This they did on Oct. 3; meanwhile, they wrote in a report that thety detained Hovhannisyan on Oct. 4.
In court, Hovsepyan said he was beaten by not only these two officers, but also several other officers. The victim claimed that police officers "brought faggots to the station and threatened to ruin me". Hovsepyan also said former chief of investigations at Kentron police station Artur Mkrtchyan told the two officers, "Beat him until he confesses [to the crime]."
In court, Mkrtchyan denied this, as well as the victim's other claim that he gave Hovsepyan brandy and said, "Drink up, relax; well done for confessing."