«Չեմ վճարելու, չեմ հաշվառվելու». Փաստաբանները նոր պետական տուրքի դեմ ակցիա են սկսել
Հայաստանում գործունեություն ծավալող տասնյակ փաստաբաններ ակցիա են նախաձեռնել, որի նպատակն է պայքարել փաստաբանների վրա դրվող նոր պետական տուրքի դեմ:
Երեկվանից արդեն մի քանի փաստաբաններ Facebook սոցիալական ցանցի իրենց էջերում արդեն տեղադրել են հետևյալ հայտարարությունը.
«Հարգելով փաստաբանի մասնագիտական արժանապատվությունը` ոչ եմ ասում պետական մարմնի կողմից փաստաբանների հաշվառման գրանցամատյան ներդնելու և տարեկան 60.000 (վաթսուն հազար) ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտականություն նախատեսող` ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից շրջանառության մեջ դրված օրենքների նախագծերին:
Հայտարարում եմ,  որ չեմ հաշվառվելու պետական մարմնի կողմից վարվող գրանցամատյանում և չեմ վճարելու պետական տուրք: Պահանջում եմ ՀՀ փաստաբանների պալատից պետական գրանցամատյանում փաստաբանների հաշվառման հետ կապված որևէ գործողություն չիրականացնել», - սա է հայտարարության տեքստը, որը ստորագրում և հրապարակում են փաստաբանները:
Հիշեցնենք, որ օրենքում փոփոխություն կատարել առաջարկում է ՀՀ կառավարությունը:
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում երեք փաստաբաններ խոսել էին նոր տուրքի անընդունելի լինելու մասին, իսկ Հելսինկյան ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Գայանե Խաչատրյանը նախաձեռնությունը «պետական ռեկետ էր» անվանել:

A dozen attorneys in Armenia have begun a campaign protesting a new mandated registration fee, some of whom since yesterday have already issued the following statement on their Facebook page:
“Respecting the dignity of the legal profession, I say no to the draft laws circulated by the RA Ministry of Justice that provide for the maintenance of the state registry of lawyers and an obligation of attorneys to pay 60,000 AMD [about $147 USD] in state taxes annually.
“I declare that I won’t register in the registry maintained by the state and I won’t pay the state tax. I ask the RA Chamber of Advocates not to carry out any action tied to the registration of attorneys in the state registry,”reads the statement shared and signed by attorneys.
Recall, it is the Government of Armenia that is proposing to amend the law.
Earlier, in conversation with Epress.am, three attorneys said that the new tax was unacceptable, while Helsinki Association for Human Rights representative Gayane Khachatryan called the initiative a “state racket”.