Ինչու են վերացնում գործազուրկների նպաստը. պարզաբանել է վարչապետը
Գործազրկության նպաստները չէին օգնում սոցիալական խնդիրների լուծմանն ու աշխատատեղերի ստեղծմանը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքով՝ 18 հազար դրամ նպաստն իրականում ստանում էին սոցիալապես ապահով մարդիկ:
«Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ ունենք խիստ անարդյունավետ համակարգ, 94%-ը չէր հասնում այն մարդուն, որը աշխատանք էր փնտրում, միայն 6%-ն էր հասնում շահառուներին: Աղքատ երկրների համար այս համակարգը չի կարող արդյունավետ լինել»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ դա էր պատճառը, որ ԱԺ նախորդ քառօրյայում կառավարությունը հանդես եկավ գործազրկոթյան նպաստների վերացման նախաձեռնությամբ:
Տիգրան Սարգսյանը վստահեցրել է, որ այսուհետ համապատասխան ենթակառուցվածքների աշխատողների միջոցով պետք է բացահայտվեն աշխատանք որոնողները, և նրանց պետք է օգնություն ցուցաբերվի:
Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ հունվարի 1-ից բարձրանալու են կենսաթոշակները: Նվազ թոշակ ստացողների մոտ աճի տեմպն ավելի բարձր է լինելու, 93 հազար դրամ և ավելի ստացողների թոշակները չեն բարձրանա: Այսպիսով, ըստ Տիգրան Սարգսյանի, 32 հազար մարդ դուրս կգա աղքատության շեմից:

Unemployment benefits neither helped solve social problems nor created jobs, RA Prime Minister Tigran Sargsyan said in parliament today. According to him, receiving the monthly unemployment allowance of 18,000 AMD (about $45 USD), in fact, were those who are "socially secure".
"Research shows that we have an extremely inefficient system: 94% [of the funds] were not getting to those seeking employment; only 6% was going to beneficiaries. For poor countries, this system cannot be effective," he said.
This, he said, is why at the last parliament session, the government proposed eliminating unemployment benefits.
The prime minister assured parliament that from now on, job seekers will be identified and helped by the staff of relevant state agencies.
Tigran Sargsyan also mentioned that there will be an increase in pension payments beginning Jan. 1, 2014. There will be a higher pace of growth for recipients of small pensions, while pension payments for those receiving 93,000 AMD (about $230 USD) or higher will not increase. Thus, according to Sargsyan, 32,000 people will no longer be on the threshold of poverty.