«Գենդեր» բառն ԱԺ-ում բուռն քննարկում հարուցեց. օրենքի նախագիծն օրակարգից հանվեց
Այսօր ԱԺ-ում ներկայացվել է Կանանց և տղամարդկանց հավասարության մասին օրենքի նախագիծը, որը բուռն քննարկում է հարուցել: Խնդիրն այն է, որ օրինագծի հեղինակները պահանջում են, որ օրենքը քննարկման դրվի փոփոխությունների ենթարկվելուց հետո միայն: Ինչպես քննարկմանն ասել է նախագծի համահեղինակ, ՕԵԿ-ական Հովհաննես Մարգարյանը, իրենք ցանկանում են, որ «ինչ ուզում եք՝ գենդերի փոխարեն դրեք, ուղղակի բառ, որ հարիր լինի նամուսով, թասիբով հազարավոր մարդկանց»:
«Բոլորիդ է հայտնի, որ օրենքը թյուրըմբռնման տեղիք է տվել: Օրենքում տեղ գտած «գենդեր» արտահայտությունը թյուրըմբռնման տեղիք է տվել, մենք առաջարկել ենք հանել այդ բառը և փոխարինել սեռ կամ այլ հոմանիշով, կամ կարող են լինել այլ առաջարկներ: Հանձնաժողովը չի ընդունել մեր առաջարկը: Ես սա ասում եմ, քանի որ բոլորս ենք պատասխան տալու հազարավոր մարդկանց առաջ»,- ասել է ՕԵԿ-ական պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը հակադարձել է` ասելով, որ Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը քննարկել է հարցը, կան առաջարկներ Ծնողական կոմիտեի կողմից և հանձնաժողովի կողմից, և կհասնեն մի տարբերակի, որը կբավարարի բոլորին:
ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը կարծիք է հայտնել, որ ոչինչ չի խանգարում օրենքը մտցնել օրակարգ և դրանից հետո առաջարկները քննարկել:
Հեղինե Բիշարյանի հետ համակարծիք էր ԲՀԿ-ական պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը, ով ևս համոզմունք է հայտնել, որ օրենքը պետք է մտնի ԱԺ միայն այն բանից հետո, երբ Կառավարությունը հանի «գենդեր» բառը:
ՀՀԿ-ական Համլետ Հարությունյանն էլ կարծիք է հայտնել, որ օրենքը առհասարակ պետք է հանվի ու այլևս չքննարկվի.
«Ոչ միայն եկեղեցին է ապահովել մեր զարգացումը, այլև հայկական ընտանեկան սովորությունները: Համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայկական ընտանիքում կնոջ և տղամարդու հավասարությունը դարձրել են քննարկման առարկա»:

A draft law on equality between men and women resulted in a stormy debate in Armenia's National Assembly today. Authors of the bill ask that it be presented for discussion only after amendments have been made. During the discussion, co-author of the bill, Rule of Law (OEK) MP Hovhannes Margaryan said: "Replace gender with whatever you want, as long as it's a word that is proper for thousands of people with namus ."
"Everyone knows that the law has given rise to misunderstanding. The word 'gender' in the law has given rise to misunderstanding. We have proposed to remove the word and replace it with 'sex' or another synonym, or there may be other proposals. The commission did not accept our proposal. I say this because we are all going to be responsible before thousands of people," said OEK MP Heghine Bisharyan.
Heritage Party MP Alexander Arzoumanian countered, saying that the Human Rights Commission discussed the matter, there are proposals from both the Commission and the (Pan-Armenian) Parents' Committee, and they will reach a decision that will satisfy everyone.
In the opinion of Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) MP Armen Rustamyan, nothing is stopping the law from being placed on the agenda and then discussing proposals.
Agreeing with Heghine Basharyan was Prosperous Armenia (BHK) MP Elinar Vardanyan, who expressed her conviction that the the law will enter parliament only after the government removes the word "gender".
And finally, Republican Party of Armenia MP Hamlet Harutyunyan opined that the law should be removed completely and no longer discussed. "Not only the church, but also Armenian family traditions have ensured our development. Internationally recognized equality between men and women in the Armenian family has become a subject of discussion."