Սայաթ-Նովայի փողոցում սկսվեց շինարարությունը. բողոքող բնակիչներին ուժով հեռացրեցին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Սայաթ-Նովա 10 և 12 հասցեում գտնվող շենքերի բակում այսօր մեկնարկել են «Լարկո-գրուպ» ընկերության կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքները: Բնակիչների կամքին հակառակ՝ մի քանի րոպեների ընթացքում ընկերության ներկայացուցիչներին հաջողվել է թիթեղներով պարսպապատել են բակի կաթսայատունը և ուժ կիրառելով հեռացրել բնակիչներին նշված տարածքից:
Վաղ առավոտից բակում հայտնված ոստիկանների փոքրաթիվ խմբերը շինարարության դեմ պայքարող բնակիչների մոտ կասկածներ են առաջացրել, որ շուտով բակում ինչ-որ բան է տեղի ունենալու: Ավելի ուշ տարածք են եկել մեծ թվով ոստիկաններ ու մի քանի տասնյակ անծանոթ երիտասարդներ, ովքեր պարբերաբար հայտնվում են նշված բակում ու տարատեսակ սպառնալիքներ հնչեցնում բնակիչների հասցեին:
Վերջիններիս ոստիկանները զգուշացրել են, որ շուտով իրենց հետ հանդիպման է գալու քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը: Տարածք ժամանած Քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ասատրյանի հետ զրույցում  բնակիչները պնդել են, թե շինարարությունն ապօրինի է ու իրենք թույլ չեն տա գրավել իրենց բակը: Ասատրյանը պատասխանել է, թե կառուցապատողն ունի շինարարության բոլոր իրավունքները:
Բնակիչները հայտնել են, թե քաղաքապետարանն իրենց անտեսել է, ու մինչ օրս որևէ մեկի կարծիքը հաշվի չի առնվել:
«Դուք մեզ ոչնչության տեղ դրեցիք, մինչդեռ ես կանգնած եմ եղել Տարոն Մարգարյանի ու Հանրապետականի կողքը, բայց ինքը 10 րոպե ժամանակ չունի իմ ձայնը լսելու, ու դրա համար բոլորը թքում են երեսիս, ասում են՝ «տիկին Անաիդա, դուք ում տվեցիք մեր ձայները»: Մեզ տեռորի են ենթարկում ու ամբոխ կամ բոմժեր են կոչում: Այսինքն՝ երբ որ մեր ձայները պետք էին, մենք ամբոխ չէինք, մենք կողքը կանգնած էինք, տալիս էինք մեր ձայները, մենք ամբոխ չէինք, մենք բոմժ չէինք», -հարցրել է հարակից շենքի բնակիչներից մեկը՝ Անաիդա Հովհաննիսյանը, և հավելել՝ «մենք ենք ձեզ ընտրել, մենք էլ կհանենք»:
Ասատրյանի հեռանալուն պես մեծ թվով ոստիկաններ պատ են կազմել ու ուժով հեռացրել կաթսայատան մուտքի մոտ հավաքված կանանց, այնուհետ  անծանոթ երիտասարդների մասնակցությամբ ավտոտնակից դուրս են բերվել ձողերն ու շինարարական գործիքները, և սկսվել է պարսպապատումը:
4sayatnova
3sayatnova
Բնակիչուհիներից մեկը՝ Հռիփսիմե Պետրոսյանը, պառկել է ավտոտնակի մուտքի մոտ, սակայն ոստիկանները  հեռացրել են  նրան ու շինարարության դեմ պայքարող մյուս կանանց:
2sayatnova
Մինչ կառուցապատողը զբաղված էր շինարարական աշխատանքներով, բնակիչները շտապ ժողով են հրավիրել ու փաստաբանի ներկայությամբ որոշել են դիմել դատարան: Հիշեցնենք, որ Սայաթ-Նովա փողոցի 10 և 12 շենքի բնակիչները դեմ են, որպեսզի բակում գտնվող կաթսայատան վայրում բազմաֆունկցիոնալ 6 հարկանի շենք կառուցեն: Բնակիչները նշում են, որ կառուցապատողը ցանկանում է 230 քմ մետր մակարես օգտագործել, որի դեպքում, սակայն, փակվելու է նաև բակ տանող մեքենայի ճանապարհը:

Larko Group began construction work in the courtyard of the buildings at 10 and 12 Sayat-Nova Ave. in central Yerevan today. Against local residents' wishes, in a matter of minutes, representatives of the developing company were able to fence the boiler room in the yard with tin sheets and forcibly remove residents from the area.
Small groups of police officers were on site since early morning, arousing the suspicion of tenants who are protesting the construction that something will happen soon. Later, more police officers arrived and a few dozen unknown young men, who regularly appeared in the courtyard and issued various threats to residents.
Police officers warned residents that a city hall representative will come to meet with them soon. Speaking to Chief of the Yerevan Municipality's Department of Urban Planning and Land Control Hayk Asatryan, residents insisted that the construction is illegal and they won't allow their yard to be seized. Asatryan said that the developer has all the (necessary) rights to the construction.
Residents countered that the city has neglected them and their opinions were not taken into account.
After Asatryan's departure, a large number of police officers made a human chain and forcibly removed women standing outside the entrance to the boiler room. Then, with the assistance of the unknown young men, they pulled out construction materials and iron rods from a nearby garage and began putting up the tin metal sheeting.
4sayatnova
3sayatnova
One of the residents, Hripsime Petrosyan, lay down in front of the entrance to the garage, but police removed her and the other women protesting the construction.
2sayatnova
While this was going on, residents quickly called a meeting and in the presence of a lawyer decided to go to court.
Recall, residents of 10 and 12 Sayat-Nova Ave. are against plans to build a six-storey mixed-use building in their courtyard. Residents claim that the developer want to use 230 square meters of surface area, which would block the road leading into the courtyard for cars.