Սայաթ-Նովայի փողոցում սկսվեց շինարարությունը. բողոքող բնակիչներին ուժով հեռացրեցին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Սայաթ-Նովա 10 և 12 հասցեում գտնվող շենքերի բակում այսօր մեկնարկել են «Լարկո-գրուպ» ընկերության կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքները: Բնակիչների կամքին հակառակ՝ մի քանի րոպեների ընթացքում ընկերության ներկայացուցիչներին հաջողվել է թիթեղներով պարսպապատել են բակի կաթսայատունը և ուժ կիրառելով հեռացրել բնակիչներին նշված տարածքից:
Վաղ առավոտից բակում հայտնված ոստիկանների փոքրաթիվ խմբերը շինարարության դեմ պայքարող բնակիչների մոտ կասկածներ են առաջացրել, որ շուտով բակում ինչ-որ բան է տեղի ունենալու: Ավելի ուշ տարածք են եկել մեծ թվով ոստիկաններ ու մի քանի տասնյակ անծանոթ երիտասարդներ, ովքեր պարբերաբար հայտնվում են նշված բակում ու տարատեսակ սպառնալիքներ հնչեցնում բնակիչների հասցեին:
Վերջիններիս ոստիկանները զգուշացրել են, որ շուտով իրենց հետ հանդիպման է գալու քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը: Տարածք ժամանած Քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ասատրյանի հետ զրույցում  բնակիչները պնդել են, թե շինարարությունն ապօրինի է ու իրենք թույլ չեն տա գրավել իրենց բակը: Ասատրյանը պատասխանել է, թե կառուցապատողն ունի շինարարության բոլոր իրավունքները:
Բնակիչները հայտնել են, թե քաղաքապետարանն իրենց անտեսել է, ու մինչ օրս որևէ մեկի կարծիքը հաշվի չի առնվել:
«Դուք մեզ ոչնչության տեղ դրեցիք, մինչդեռ ես կանգնած եմ եղել Տարոն Մարգարյանի ու Հանրապետականի կողքը, բայց ինքը 10 րոպե ժամանակ չունի իմ ձայնը լսելու, ու դրա համար բոլորը թքում են երեսիս, ասում են՝ «տիկին Անաիդա, դուք ում տվեցիք մեր ձայները»: Մեզ տեռորի են ենթարկում ու ամբոխ կամ բոմժեր են կոչում: Այսինքն՝ երբ որ մեր ձայները պետք էին, մենք ամբոխ չէինք, մենք կողքը կանգնած էինք, տալիս էինք մեր ձայները, մենք ամբոխ չէինք, մենք բոմժ չէինք», -հարցրել է հարակից շենքի բնակիչներից մեկը՝ Անաիդա Հովհաննիսյանը, և հավելել՝ «մենք ենք ձեզ ընտրել, մենք էլ կհանենք»:
Ասատրյանի հեռանալուն պես մեծ թվով ոստիկաններ պատ են կազմել ու ուժով հեռացրել կաթսայատան մուտքի մոտ հավաքված կանանց, այնուհետ  անծանոթ երիտասարդների մասնակցությամբ ավտոտնակից դուրս են բերվել ձողերն ու շինարարական գործիքները, և սկսվել է պարսպապատումը:
4sayatnova
3sayatnova
Բնակիչուհիներից մեկը՝ Հռիփսիմե Պետրոսյանը, պառկել է ավտոտնակի մուտքի մոտ, սակայն ոստիկանները  հեռացրել են  նրան ու շինարարության դեմ պայքարող մյուս կանանց:
2sayatnova
Մինչ կառուցապատողը զբաղված էր շինարարական աշխատանքներով, բնակիչները շտապ ժողով են հրավիրել ու փաստաբանի ներկայությամբ որոշել են դիմել դատարան: Հիշեցնենք, որ Սայաթ-Նովա փողոցի 10 և 12 շենքի բնակիչները դեմ են, որպեսզի բակում գտնվող կաթսայատան վայրում բազմաֆունկցիոնալ 6 հարկանի շենք կառուցեն: Բնակիչները նշում են, որ կառուցապատողը ցանկանում է 230 քմ մետր մակարես օգտագործել, որի դեպքում, սակայն, փակվելու է նաև բակ տանող մեքենայի ճանապարհը:

В центре Еревана началось строительство, а к протестующим применили силу
В понедельник 11 ноября компания «Ларко-груп» начала строительные работы во дворе улиц Саят-Новы 10 и 12 в Ереване. Вопреки воле местных жителей, в течение нескольких минут представителям компании удалось установить железные ограждения вокруг котельной двора и, применив силу, устранить жильцов с территории.
С раннего утра на месте дежурило множество полицейских, что дало повод для подозрений жильцов: «Скоро что-то случится». Позднее число полицейских значительно увеличилось, прибыли также несколько десятков неизвестных молодых людей, которые периодически появляются во дворе зданий и угрожают жильцам.
Стражи правопорядка предупредили местных жителей, что вскоре для встречи с ними прибудет представитель мэрии. В беседе с прибывшим начальником управления градостроительства и контроля земли Айком Асатряном граждане заявили о незаконности строительства, отметив, что они не позволят захватить их двор. Асатрян ответил, что застройщик владеет всеми правами на строительство.
Жильцы сообщили, что мэрия пренебрегла ими, и до сих пор ничье мнение учтено не было.
После ухода Асатряна множество полицейских выстроили живую стену, силой устранив стоящих у входа в котельную женщин. Затем неизвестные молодые люди вытащили из гаража стройматериалы и железные прутья и начали ограждать котельную.
Местная жительница Рипсиме Петросян легла перед гаражом, однако полицейские устранили ее и других протестующих против строительства женщин.
Пока проходило строительство, жильцы организовали собрание и в присутствии адвоката решили обратиться в суд.
Напомним, что жители зданий Саят-Новы 10, 12 против строительства на месте котельной 6-этажного многофункционального здания. Граждане отмечают, что застройщик хочет использовать территорию площадью 230 кв.м., в случае чего, однако, будет перекрыта дорога для автомобилей, ведущая во двор.