Իշխան Զաքարյանը վերընտրվեց. ԱԺ նախագահն ասել է՝ ինչպես նա պետք է աշխատի
Վերահսկիչ պալատի նախագահի պաշտոնում կրկին ընտրվել է Իշխան Զաքարյանը: Այսօր ԱԺ-ում կայացած քվերակության ժամանակ Զաքարյանը 88 կողմ ձայն է ստացել, 13 պատգամավոր դեմ են քվեարկել:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը քվեարկելուց հետո լրագրողներին ասել է, որ ՎՊ նախագահն այսուհետ պետք է միայն խոսի այն բացահայտումներից, որոնք համապատասխանում են իրականությանը:
«Պետք է աջակցնենք, որ Վերահսկիչ պալատը նորմալ աշխատի, պետք է բերվեն այն տվյալները, որոնք ճիշտ են, հիմնավոր են և որոնց հնարավոր է իրավական գնահատական տալ: Քննադատություններ կան, որոնք իրականությանը չեն համապատասխանում: Վերահսկիչ պալատի նախագահի և ողջ անձնակազմի խնդիրը դա է՝ վերհանել իրավախախտումները», - ասել է Աբրահամյանը:
Epress.am-ի ճշտող հարցին, թե արդյոք դա նշանակում է, որ Իշխան Զաքարյանը հինգ ամիս առաջ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ էր անում, այսինքն՝ զրպարտում էր, Աբրամայանը պատասխանել է՝ «Ձեզ (նկատի ունի լրագրողին)՝ ոչ»:
Նշենք, որ ՀԱԿ խմբակցությունը որոշել էր չմասնակցել քվեարկությանը, սակայն խմբակցությունից քվեարկությանը մասնակցել են Հրանտ Բագրատյանը և Նիկոլ Փաշինյանը:

Спикер армянского парламента сказал, как должен работать переизбранный председатель КП
Ишхан Закарян переизбран на посту председателя Контрольной палаты. В ходе голосования в Национальном Собрании за Закаряна проголосовали 88, против – 13.
После голосования спикер парламента Овик Абрамян заявил в беседе с журналистами, что отныне председатель КП должен говорить только о разоблачениях, соответствующих действительности.
«Мы должны содействовать нормальной работе Контрольной палаты, должны быть приведены верные, обоснованные, данные, которым можно дать правовую оценку. Есть критика, не соответствующая действительности. Это и является задачей Контрольной палаты и всего персонала – выявить правонарушения», - сказал Абрамян.
На вопрос Epress.am, значит ли это, что 5 месяцев назад Ишхан Закарян делал заявления, не соответствующие действительности, то есть клеветал, Абармян ответил: «Вам – нет».
Отметим, что фракция «Армянский национальный конгресс» решила не принимать участие в голосовании, однако депутаты Грант Багратян и Никол Пашинян, тем не менее, проголосовали.