«Ինչու են մահանում ՔԿՀ-ներում». Պաշտոնյաները բացատրել են՝ երբ կալանավորին կվիրահատեն
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Տավրոս Ոսկանյանը խնդրում է իրեն տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ, քանի  որ ստամոքսում առկա են օտար մարմիններ, որի պատճառով ունենում է սուր ցավեր, չի կարողանում նորմալ սնվել, նվազել է քաշը և չի կարողանում պատշաճ պատրաստվել քրեական գործի դատաքննությանը: Գործին միջամտելու հարցով նա դիմել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությանը:
Ոսկանյանը նշել է, որ այդ օտար մարմիններն իր օրգանիզմում գտնվում են շատ վաղուց և այդ մասին հայտնել է դեռևս 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին մեկուսարան տեղափոխվելուց, որը հաստատվել է ռենտգեն լուսանկարներով:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմը իր հնարավորության սահմաններում իրականացրել է բուժում, սակայն դա արդյունք չի տալիս, քանի որ կարիք ունի ստացիոնար բուժման և վիրահատության, որը հնարավոր է միայն «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, նշում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավաբան Գայանե Խաչատրյանը:
Վիրահատություն իրականացնելու նպատակով «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ տեղափոխելու միջնորդությամբ կազմակերպության նախագահ Միքայել Դանիելյանը դիմել էր ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական վարչություն, որտեղից հետևյալ պատասխաններ ստացել.
«Հաշվի առնելով բնական ճանապարհով օտար մարմինների օրգանիզմից դուրս գալու հավանականությունը՝ կալանավոր Տավրոս Ոսկանյանի նկատմամբ սահմանված է ամենօրյա դինամիկ հսկողություն: Բնական ճանապարհով օտար մարմինների չհեռանալու կամ սուր վիրաբուժական պաթոլոգիայի դեպքում կկատարվի վիրահատական միջամտություն»:
«Չենք ուզում անդրադառնալ այն հարցին, թե ինչպես է ՔԿՀ-ը ամեն օր դինամիկ հսկողության տակ պահում Ոսկանյանի մարմնից բնական ճանապարհով օտար մարմինների հեռանալը, սակայն մի փաստ ակնհայտ է՝ կալանավորին բուժելու փոխարեն սպասում են սուր վիրաբուժական պաթոլոգիային, քանի որ, ինչպես երևում է, բժիշկների հավանականության տեսությունը երկու տարուց ավել չի իրագործվում: Ահա ինչու են մահանում ՔԿՀ-ներում», - ասել է Խաչատրյանը:

Tavros Voskanyan, currently in Nubarashen penitentiary, wants to be moved to the Hospital for Convicts as he claims he has foreign bodies in his stomach that are causing him sharp pain, and he is unable to eat, has lost weight, and he is unable to properly prepare for his trial. He has asked the Helsinki Association for Human Rights to intervene in his case.
Voskanyan said those foreign bodies have been in his body for a long time, and he had mentioned it back in Nov. 5, 2012, when he was moved from an isolation cell. This was confirmed in a X-ray.
Medical staff at Nubarashen penitentiary treated him to the extent of their abilities, but to no avail, as he requires hospitalization and surgery, which is possible only in the Hospital for Convicts, says Gayane Khachatryan, the lawyer from the Helsinki Association.
Helsinki Association President Mikael Danielyan contacted the Penitentiary Service (also referred to as the Enforcement Service) of the RA Ministry of Justice and requested Voskanyan be transfered to the Hospital for Convicts in order to undergo surgery, and received the following response:
"Taking into consideration the likelihood of foreign bodies leaving the body through natural means, prisoner Tavros Voskanyan has been assigned daily 'dynamic' monitoring. If foreign bodies don't leave naturally or in the case of acute surgical pathology, surgical intervention will be carried out."
"We don't want to address the matter of how the penitentiary will exercise daily monitoring of the foreign bodies leaving Voskanyan's body through natural means," said Khachatryan, "but one thing is clear: instead of treating the prisoner, they are waiting for acute surgical pathology, since, it appears, the doctors' probability theory is not being implemented for more than two years. This is why die in the prison system."