«Ինչու են մահանում ՔԿՀ-ներում». Պաշտոնյաները բացատրել են՝ երբ կալանավորին կվիրահատեն
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Տավրոս Ոսկանյանը խնդրում է իրեն տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ, քանի  որ ստամոքսում առկա են օտար մարմիններ, որի պատճառով ունենում է սուր ցավեր, չի կարողանում նորմալ սնվել, նվազել է քաշը և չի կարողանում պատշաճ պատրաստվել քրեական գործի դատաքննությանը: Գործին միջամտելու հարցով նա դիմել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությանը:
Ոսկանյանը նշել է, որ այդ օտար մարմիններն իր օրգանիզմում գտնվում են շատ վաղուց և այդ մասին հայտնել է դեռևս 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին մեկուսարան տեղափոխվելուց, որը հաստատվել է ռենտգեն լուսանկարներով:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմը իր հնարավորության սահմաններում իրականացրել է բուժում, սակայն դա արդյունք չի տալիս, քանի որ կարիք ունի ստացիոնար բուժման և վիրահատության, որը հնարավոր է միայն «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, նշում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավաբան Գայանե Խաչատրյանը:
Վիրահատություն իրականացնելու նպատակով «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ տեղափոխելու միջնորդությամբ կազմակերպության նախագահ Միքայել Դանիելյանը դիմել էր ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական վարչություն, որտեղից հետևյալ պատասխաններ ստացել.
«Հաշվի առնելով բնական ճանապարհով օտար մարմինների օրգանիզմից դուրս գալու հավանականությունը՝ կալանավոր Տավրոս Ոսկանյանի նկատմամբ սահմանված է ամենօրյա դինամիկ հսկողություն: Բնական ճանապարհով օտար մարմինների չհեռանալու կամ սուր վիրաբուժական պաթոլոգիայի դեպքում կկատարվի վիրահատական միջամտություն»:
«Չենք ուզում անդրադառնալ այն հարցին, թե ինչպես է ՔԿՀ-ը ամեն օր դինամիկ հսկողության տակ պահում Ոսկանյանի մարմնից բնական ճանապարհով օտար մարմինների հեռանալը, սակայն մի փաստ ակնհայտ է՝ կալանավորին բուժելու փոխարեն սպասում են սուր վիրաբուժական պաթոլոգիային, քանի որ, ինչպես երևում է, բժիշկների հավանականության տեսությունը երկու տարուց ավել չի իրագործվում: Ահա ինչու են մահանում ՔԿՀ-ներում», - ասել է Խաչատրյանը:

«Почему умирают в тюрьмах». Чиновники объяснили, когда прооперируют арестанта
Арестант Нубарашенской тюрьмы Таврос Восканян просит перевести его в уголовно-исполнительное учреждение «Больница для осужденных», жалуясь на наличие инородных тел в желудке, по причине которых у него бывают острые боли, он похудел и не может должным образом подготовиться к следствию по делу. С просьбой вмешаться в дело Восканян обратился в правозащитную организацию «Хельсинкская ассоциация».
Восканян заявил, что инородные тела давно находятся в его организме, о чем он сообщил еще 5 ноября 2012 года при переводе в изолятор, что подтвердил рентген.
Медперсонал УИУ «Нубарашен» осуществлял лечение в рамках своих возможностей, которое, однако, не дает результата, так как он нуждается в стационарном лечении и операции, которые возможны только в «Больнице для осужденных», заявляет адвокат «Хельсинкской ассоциации» Гаяне Хачатрян.
Руководитель организации Микаэл Даниелян представил в Уголовно-исполнительное учреждение при министерстве юстиции ходатайство о переводе Восканяна в «Больницу для заключенных» с целью проведения операции, и получил следующий ответ.
«Учитывая вероятность выхода из организма инородных тел естественным путем, в отношении арестанта Тавроса Восканяна установлен ежедневный динамичный контроль. В случае если инородные тела не выйдут естественным путем, или в случае хирургической патологии будет совершено хирургическое вмешательство».
«Не хотим затрагивать вопрос, каким образом УИУ ежедневно осуществляет контроль над выходом естественным путем инородных тел, но одно очевидно: вместо лечения арестанта они дожидаются острой хирургической патологии, потому что, как видно, теория вероятности врачей не реализуется более двух лет. Вот почему умирают в уголовно-исполнительных учреждениях», - пишет Хачатрян.