Դատարանը չի քննել Գասպարիի բողոքը ՀՔԾ-ի ներկայացուցչի բացակայության պատճառով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հատուկ քննչական ծառայության ներկայացուցիչն այսօր չի ներկայացել դատարան, որտեղ պետք է քննեին այդ կառույցի դեմ ներկայացված Վարդգես Գասպարիի բողոքը:
Քաղաքացիական ակտիվիստ, նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին դատարանում բողոքարկում է Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) որոշումը՝ իր հայտարարության հիման վրա քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին: Գասպարին պահանջում էր գործ հարուցել սեպտեմբերի 2-ին Փակ շուկայի մոտ իր խաղաղ ցույցը երկու անձանց կողմից խանգարելու, անօրեն իրեն բերման ենթարկելու և երեք ժամ ոստիկանությունում պահելու փաստերի առթիվ, ինչը ՀՔԾ-ն չի արել:
Ւնչպես Epress.am-ին հայտնել է Գասպարին, իր պաստառը հափշտակել են երկու անձինք, որոնք, ըստ ունեցած տեղեկությունների, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Փարվանա» ռեստորանի աշխատակցիներ են: Գասպարիին բողոքել է, սակայն գողերին գտնելու փոխարեն նրան տարել են ոստիկանության բաժին:
Փաստերի առթիվ գործ չհարուցելը ՀՔԾ-ն պատճառաբանել է նրանով, որ կոնկրետ հանցագործություն չի եղել: Այսօրվա դատական նիստին ՀՔԾ ներկայացուցիչը չէր ներկայացել դատարան՝ կառույցի որոշումը պաշտպանելու:
Նա նաև չէր ուղարկել դատարանին որևէ հիմնավորում՝ բացակայությունը հարգելի համարելու համար: 10:00-ին նախատեսված նիստը մեկնարկել է 20 րոպե ուշացումով: Դատավոր Գագիկ Պողոսյանը դահլիճ է եկել միայն հայտարարելու պատասխանողի բացակայության պայմաններում նիստը գումարելու անհնարինության մասին և հետաձգել է այն: Վարդգես Գասպարին ասել է, թե ակնկալում է, որ դատավորը ներողություն կխնդրի իրեն 20 րոպե սպասեցնելու համար: Պողոսյանը, սակայն, հայտարարել է, որ հայցվորի ակնկալիքները չեն արդարնա, ու հաջորդ նիստը նշանակել է դեկտեմբերի 5-ին՝ ժամը 10.00-ին:

Суд не рассмотрел жалобу армянского активиста из-за отсутствия представителя ССС
Представитель Специальной следственной службы не явился в суд, где должно было состояться рассмотрение жалобы против него активиста Вардгеса Гаспари.
Гражданский активист, бывший политзаключенный Вардгес Гаспари оспорит в суде решение Специальной следственной службы (ССС) отказать в возбуждении уголовного дела на основании его жалобы. Гаспари требовал начать следствие по факту препятствования двумя неизвестными его мирной акции 2 сентября у ереванского Крытого рынка, его незаконного задержания и содержания в отделении полиции на протяжении 3 часов. ССС, однако, этого не сделала.
Гаспари сообщил Epress.am, что его плакат украли двое мужчин, которые, по имеющимся данным, являются сотрудниками ресторана «Парвана». Владельцем ресторана и построенного на территории Крытого рынка супермаркета «Ереван Сити» является депутат от правящей РПА, олигарх Самвел Алексанян. Гаспари представил жалобу, однако вместо того, чтобы ловить воров, его доставили в отделение.
ССС объяснила свой отказ возбудить уголовное дело тем, что конкретного преступления не было. На судебное заседание в понедельник, 18 ноября, представитель Службы не явился. Кроме того, он не сообщил суду причину своего отсутствия. Намеченное на 10:00 заседание началось с 20-минутным опозданием. Судья Гагик Погосян пришел в зал заседаний для того, чтобы сообщить о невозможности провести заседание в отсутствии ответчика, и перенес его. Гаспари надеялся, что судья извинится за опоздание. Погосян, однако, заявил, что надежды истца не оправдаются. Следующее заседание состоится 5 декабря.