Ինչպես են եվրոպացիները Հայաստանը մոտեցրել Մաքսային միությանը
ԼՂՀ հարցը կարող է լուծվել, եթե Ռուսատանը, Եվրամիությունը և Ադրբեջանը համաձայնության գան, և այդ համաձայնությամբ ստացված լուծումը չհակասի Իրանի շահերին: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը: Նրա խոսքով՝ այժմ անիմաստ է խոսել Լեռնային Ղարաբաղին  բանակցությունների սեղան վերադարձնելու մասին. դա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ինքնախաբեություն, քանի որ ԼՂՀ-ն բանակցություններից հանել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հակամարտությունը դարձնելով ոչ թե ինքնորոշման հարց, այլ տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այժմ, ըստ փորձագետի, նույնիսկ Հայաստանի մասնակցությունն է սահմանափակված, քանի որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա մեծ ազդեցություն ունի Ռուսաստանի Դաշնությունը: Բադալյանի խոսքով՝ նաև սա հաշվի առնելով՝ չի կարելի քննարկել Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը, որը ընդամենը հերթականն էր և դե ֆատկո արդյունք չի տվել:
«Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահը տեղյակ պահեց Հայաստանի գործող նախագահին իր որոշման մասին, որը վերաբերում էր Հայաստանը Մաքսային միության անդամ դարձնելուն: Սերժ Սարգսյանն էլ ՌԴ-ի այդ որոշման մասին տեղյակ պահեց Հայաստանի հասարակությանը: Այդ օրվանից ակնհայտ դարձավ՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակվել է, և այսուհետ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա Ռուսաստանը մեծ ազդեցություն ունի՝ դա կլինի Եվրոպական միություն-Հայաստան, Իրան-Հայաստան, ԱՄՆ-Հայաստան և այլ հարաբերություններում»,- ասել է Արմեն Բադալյանը:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ՈԴ-ի որոշման համար հայաստանյան ԶԼՄ-ները «պետպատվեր» ստացան կատարվածի մեջ մեղադրել հենց Պուտինին՝ փորձելով քննադատության զոհ ու մեղավոր չդարձնել Սերժ Սարգսյանին:
«Իրականում ՌԴ-ն կարողացավ Հայաստանի համար որոշում կայացնել Հայաստանում առկա իրավիճակի պատճառով, իսկ դրա մեղավորը Սերժ Սարգսյանն է: Գործող իշխանության պատճառով ՀՀ քաղաքացիների 95%-ը քաղաքականապես  մեռած են»,- ասել է Բադալյանը:
Փորձագետը նշել է, որ մամուլը գրում է այն մասին, որ Սերժ Սարսգսյանը չորս տարի բանակցություններից հետո «քցել է» եվրոպացիներին: Ըստ Բադալյանի՝ իրականում Եվրոպական պաշտոնյաների քաղաքականության պատճառով Հայաստանը կմտնի ՄՄ: «Նրանք ամեն անգամ Պրեսկոտին կամ այլ մեկին էին ուղարկում, որպեսզի ասեն, որ Հայաստանում ընտրությունները մեկ քայլ առաջ են եղել՝ կարծելով, որ մեկ քայլով մոտեցնում են Հայաստանը Ասոցացման պայմանագրին, իրականում հակառակը՝ մեկ քայլով մոտեցնում էին Մաքսային միություն մտնելուն: Աչք փակեցին  քաղբանտարկյալների, Մարտի մեկի զոհերի և կեղծվող ընտրությունների վրա՝ մենակ թողնելով ժողովրդին և հույս ունենալով, որ Սերժ Սարգսյանը կստորագրի պայմանագիրը»,- ասել է Բադալյանը:

The Europeans Brought Armenia Closer to Customs Union: Opinion
The Karabakh issue can be resolved if Russia, the EU, and Azerbaijan come to an agreement, and the resulting decision is not contrary to Iran's interests, said expert on electoral and political affairs Armen Badalyan, in conversation with Epress.am.
According to him, it's meaningless to talk about returning to the Karabakh negotiating table at this time — this is nothing other than self-delusion, since second president of Armenia Robert Kocharian removed the Republic of Nagorno-Karabakh from the negotiating table, turning the conflict into not a question of self-determination, but a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan. Now, according to Badalyan, even Armenia's participation is limited, as the Russian Federation has a great influence on Armenia's foreign policy. In his words, given this fact, the Sargsyan-Aliyev meeting cannot be discussed, which was simply a regular round and de facto did not yield any results.
"On Sept. 3, Russia's president informed Armenia's current president about his decision to make Armenia a member of the Customs Union. And Serzh Sargsyan informed Armenian society about Russia's decision.  From that day on, it became obvious that Armenia's sovereignty was restricted, and hereinafter Russia has a big impact on Armenia's foreign policy, whether that be in EU-Armenia, Iran-Armenia, US-Armenia or other relations," he said.
Badalyan believes that it's obvious that Armenian news outlets were given "state orders" to blame Putin for what happened, trying not to make Serzh Sargsyan appear guilty or a victim of criticism. "In fact, Russia decided for Armenia because of the current situation in the country, for which Serzh Sargsyan is to blame. It is the current administration's fault that 95% of Armenia's citizens are dead from a political point of view," he said.
According to Badalyan, the media reports that after four years of negotiations, Serzh Sargsyan "threw" the Europeans, while, in fact, it is because of the policy of European officials that Armenia will join the Customs Union.
"Every time they would send Prescott or someone else to say that the elections in Armenia were a step forward, believing that with that one step they are bringing Armenia closer to the Association Agreement, actually the opposite: with one step they were bringing closer to joining the Customs Union. They turned a blind eye to the political prisoners, the victims of March 1 , and fraudulent elections, leaving the people alone and having hope that Serzh Sargsyan will sign the agreement," he concluded.