Ինչպես են եվրոպացիները Հայաստանը մոտեցրել Մաքսային միությանը
ԼՂՀ հարցը կարող է լուծվել, եթե Ռուսատանը, Եվրամիությունը և Ադրբեջանը համաձայնության գան, և այդ համաձայնությամբ ստացված լուծումը չհակասի Իրանի շահերին: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը: Նրա խոսքով՝ այժմ անիմաստ է խոսել Լեռնային Ղարաբաղին  բանակցությունների սեղան վերադարձնելու մասին. դա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ինքնախաբեություն, քանի որ ԼՂՀ-ն բանակցություններից հանել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հակամարտությունը դարձնելով ոչ թե ինքնորոշման հարց, այլ տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այժմ, ըստ փորձագետի, նույնիսկ Հայաստանի մասնակցությունն է սահմանափակված, քանի որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա մեծ ազդեցություն ունի Ռուսաստանի Դաշնությունը: Բադալյանի խոսքով՝ նաև սա հաշվի առնելով՝ չի կարելի քննարկել Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը, որը ընդամենը հերթականն էր և դե ֆատկո արդյունք չի տվել:
«Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահը տեղյակ պահեց Հայաստանի գործող նախագահին իր որոշման մասին, որը վերաբերում էր Հայաստանը Մաքսային միության անդամ դարձնելուն: Սերժ Սարգսյանն էլ ՌԴ-ի այդ որոշման մասին տեղյակ պահեց Հայաստանի հասարակությանը: Այդ օրվանից ակնհայտ դարձավ՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակվել է, և այսուհետ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա Ռուսաստանը մեծ ազդեցություն ունի՝ դա կլինի Եվրոպական միություն-Հայաստան, Իրան-Հայաստան, ԱՄՆ-Հայաստան և այլ հարաբերություններում»,- ասել է Արմեն Բադալյանը:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ՈԴ-ի որոշման համար հայաստանյան ԶԼՄ-ները «պետպատվեր» ստացան կատարվածի մեջ մեղադրել հենց Պուտինին՝ փորձելով քննադատության զոհ ու մեղավոր չդարձնել Սերժ Սարգսյանին:
«Իրականում ՌԴ-ն կարողացավ Հայաստանի համար որոշում կայացնել Հայաստանում առկա իրավիճակի պատճառով, իսկ դրա մեղավորը Սերժ Սարգսյանն է: Գործող իշխանության պատճառով ՀՀ քաղաքացիների 95%-ը քաղաքականապես  մեռած են»,- ասել է Բադալյանը:
Փորձագետը նշել է, որ մամուլը գրում է այն մասին, որ Սերժ Սարսգսյանը չորս տարի բանակցություններից հետո «քցել է» եվրոպացիներին: Ըստ Բադալյանի՝ իրականում Եվրոպական պաշտոնյաների քաղաքականության պատճառով Հայաստանը կմտնի ՄՄ: «Նրանք ամեն անգամ Պրեսկոտին կամ այլ մեկին էին ուղարկում, որպեսզի ասեն, որ Հայաստանում ընտրությունները մեկ քայլ առաջ են եղել՝ կարծելով, որ մեկ քայլով մոտեցնում են Հայաստանը Ասոցացման պայմանագրին, իրականում հակառակը՝ մեկ քայլով մոտեցնում էին Մաքսային միություն մտնելուն: Աչք փակեցին  քաղբանտարկյալների, Մարտի մեկի զոհերի և կեղծվող ընտրությունների վրա՝ մենակ թողնելով ժողովրդին և հույս ունենալով, որ Սերժ Սարգսյանը կստորագրի պայմանագիրը»,- ասել է Բադալյանը:

Политолог: Европейцы приблизили Армению к вступлению в Таможенный союз
«Вопрос Карабаха может быть решен в случае, если Россия, Евросоюз и Азербайджан придут к согласию, полученное благодаря которому решение не будет противоречить интересам Ирана». Об этом в интервью Epress.am заявил эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян.
По его мнению, в настоящее время бессмысленно говорить о возвращении Нагорного Карабаха за стол переговоров: это не что иное, как самообман, так как НКР устранил из переговоров второй президент Армении Роберт Кочарян, «превратив конфликт не в вопрос самоопределения, а в территориальный спор между Арменией и Азербайджаном». Теперь, считает эксперт, ограничено даже участие Армении, так как Россия имеет большое влияние на внешнюю политику страны. Учитывая также это обстоятельство, продолжает Бадалян, нельзя обсуждать встречу Саргсян-Алиев, которая была лишь очередной и де-факто не дала результата.
«3 сентября президент России сообщил действующему президенту Армении о своем решении превратить Армению в члена Таможенного союза. А Серж Саргсян сообщил об этом решении РФ армянскому обществу. С этого дня стало очевидно: суверенитет Армении ограничен, и отныне Россия имеет большое влияние на внешнюю политику Армении, будь то отношения ЕС-Армения, Иран-Армения, США-Армения или другие отношения», - сказал Армен Бадалян.
Очевидно, по его словам, что местные СМИ получили «госзаказ» обвинять в случившемся именно Путина, пытаясь уберечь Сержа Саргсяна от критики и превращения его в виновного. «На самом деле, РФ удалось принять решение вместо Армении из-за существующей здесь ситуации, а в этом виноват Серж Саргсян. По вине действующей власти 95% граждан Армении мертвы с политической точки зрения».
Пресса пишет о том, что после четырех лет переговоров Серж Саргсян «кинул» европейцев. По мнению Армена Бадаляна, на самом деле Армения вступит в Таможенный союз именно в результате политики европейских чиновников. «Всякий раз они присылают Прескотта или кого-либо другого для того, чтобы сказать, что выборы в Армении являются шагом вперед, считая, что благодаря этому шагу они приближают Армению к Соглашению об ассоциировании, на самом деле, наоборот, они приближали Армению к вступлению в Таможенный союз. Они закрывали глаза на наличие политзаключенных, жертв 1 марта и фальсификацию выборов в надежде на то, что Серж Саргсян подпишет Соглашение об ассоциировании», - заключил политолог.