Ակտիվիստներին հետևել են ոստիկան ներկայացած քաղաքացիական հագուստով անձինք
Այսօր առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցին ընդառաջ կազմակերպված ակցիաների շրջանակում քաղաքացիական ակտիվիստներ Անի Կաղինյանը և Նանե Մինասյանը Ավանում՝ Աճառյան փողոցի վրա գտնվող վերգետնյա անցումի վրա պաստառ են կախել «Ինքնիշխան Հայաստան» գրությամբ։ Դրա կողքին ակտիվիստները սև սապոգ են ամրացրել:
Ակցիան անցկացվել է վաղ առավոտյան՝ 07.20-ի սահմաններում, ոչ ոք չի խոչընդոտել դրա անցկացմանը:
Քաղաքացիական հագուստով անձինք, սակայն, հետևել են Կաղինյանին և Մինասյանին:
«Սկսեցին հետևել մեզ, ասացին, որ իրենց մոտ ենթադրություն կա, որ մեզ մոտ պայթուցիկներ կան ու պատրաստվում ենք ինչ-որ բան պայթացնել»,- Epress.am-ին ասել է Նանե Մինասյանը:
Կաղինյանը բացել է պայուսակը, ցույց տվել, որ պայթուցիկ չունի: Ինչևէ, հետևողներն ակտիվիստներին ուղեկցել են մինչև տուն: Կաղինյանը, սակայն, հրաժարվել է տան դուռը բացել՝ ասելով, որ կխոսի անհայտների հետ միայն փաստաբանի ներկայությամբ: Քաղաքացիական հագուստով անձինք պնդել են, որ Կաղինյանը դուռը բացի, և վերջինս որոշել է զանգել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ: Այս պահին Կաղինյանի մոտ ժամանած ՄԻՊ գրասենյակի Արագ արձագանքման խմբի աշխատակիցները զրուցում են ոստիկան ներկայացածների հետ:

Армянских активисток преследовали лица в гражданской одежде
В рамках акций протеста, организуемых с утра 2 декабря к визиту главы российского государства Владимира Путина, гражданские активисты Ани Кагинян и Нане Минасян прикрепили на надземном переходе в ереванском административном районе Аван плакат с надписью «Суверенная Армения». Рядом с плакатом активисты повесили черный сапог.
Акция проводилась около 7 часов утра, ее проведению никто не препятствовал.
Однако Кагинян и Минасян преследовали лица в гражданской одежде. «Преследовали нас, сообщили, что предполагают, будто у нас есть взрывчатки и что мы намерены что-то взорвать», - рассказала Минасян корроспонденту Epress.am.
Кагинян показала содержимое своей сумки, доказав, что взрывчатого вещества у нее нет. Тем не менее, лица в гражданском следовали за активистками до дома последних. Кагинян, однако, отказалась открывать входную дверь, заявив, что разговарить с неизвестными станет только в присутствии адвоката. Лица в гражданской одежде настояли на открытии двери. Тогда Кагинян позвонила в офис Омбудсмена Армении. В данный момент с неизвестными, представившимися полицейскими, разговаривают сотрудники прибывшей Группы быстрого реагирования офиса Защитника прав человека.