Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրն առայժմ չի վաճառվել ոչ ամերիկացիներին, ոչ ռուսներին, պնդում է նախարարը
Այսօր ԱԺ-ում Կառավարության ներկայացուցիչների հետ հարցուպատասպանի ժամանակ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը և ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը հարց են բարձրացրել Որոտանի հէկերի համալիրը վաճառելու մասին: Նշենք, որ նոյեմբերի վերջին հայտնի էր դարձել, որ համալիրը վաճառվելու է ամերիկյան «Կոնտուր գլոբալ» ընկերությանը, սակայն այսօր մամուլում տեղեկություններ են տարածվել, որ հայկական կողմը կարող է հրաժարվել ամերիկացիների հետ գործարքից՝ հօգուտ Ռուսաստանի։
Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանին (լուսանկարում) Փոստանջյանն ասել է, որ դեռ նախկինում քննարկվում էր «Գույք պարտքի դիմաց» ծրագրով Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրը Ռուսաստանին հանձնելու հարցը:
«Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ Որոտան կասկադի հարցը «Գույք պարտքի դիմաց» ծրագրի բանակցային սեղանին չի եղել: Առաջին անգամ ձեզանից եմ լսում», - ասել է Էներգետիկայի նախարարը:
Արծվիկ Մինասյանը նախարարին խնդրել է մատնանշել այն իրավական հիմքերը, որոնցով ՀԷԿ-երի համալիրը վաճառում են:
«Գործարք չկա, որ մտածենք՝ իրավական կողմը ոնց ենք անելու: Խնդիրը կառաջանա, էդ ժամանակ կլուծենք», - ասել է Արմեն Մովսիսյանը:
Մինասյանը ընթերցել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը, որով համաձայնություն է տրվել համալիրը վաճառել ամերիկյան «Կոնտուր գլոբալ» ընկերությանը:
«Դա ընդամենը դիմել ենք հանձնաժողով, որ տեսնենք՝ հանձնաժողովը թույլ կտա՞, թե՞ չէ: Բայց գործարք չկա»,- ասել է նախարարը:

Vorotan Hydro Station Not Yet Sold to Either Americans or Russians: Minister
Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan and Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) MP Artsvik Minasyan during question-and-answer period with government members in the Armenian parliament today asked about the possible sale of the Vorotan Hydroelectric Power Station. Late November it became known that the power plant will be sold to the US company Global Circuit; however, local media reported today that the Armenian party might withdraw from the deal in favor of Russia.
Postanjyan told RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsissyan (pictured) that in the past, giving the power station to Russia was discussed under the "property for debt" program.
"I am officially informing you that the matter of the Vorotan waterfall was not on the negotiating table under the 'property for debt' program. I'm hearing this for the first time from you," said the energy minister.
Minasyan, in turn, asked the minister on what legal basis the hydro station was sold. "There's no transaction for us to think about the legal side of the matter. If a problem arises, we'll resolve it at that time," the minister responded.
Minasyan read the decision of the RA Public Services Regulatory Commission, with which it agreed to sell the hydro plant to the American company.
"We contacted the commission just to see whether it would allow or not. But there's no transaction," Movsissyan insisted.