ՖՈՏՈՇԱՐՔ․ Տարբեր անհատներ և նախաձեռնություններ` Մարդու իրավունքների օրվան նվիրված երթին
«Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցության նախաձեռնած Մարդու իրավունքների օրվան նվիրված երթը, որն այսօր 13։00-ին մեկնարկել է Ազատության հրապարակից, միավորել է տարբեր նախաձեռնությունների ու խմբերի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև մի քանի տասնյակ քաղաքացիների։
Տարբեր ցուցապաստառներով, եռագույններով ՀԱԿ ներկայացուցիչներից և ակտիվիստներից բացի, երթին էին միացել ազատամարտիկներ, Սայաթ-Նովա, Կոմիտաս պողոտաներում և Ամիրյան փողոցում կառուցվող շենքերի դեմ պայքարողներ, «Եկեք կանխենք գազի թանկացումը» նախաձեռնության անդամներ, նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի աջակիցներ։ Մի խումբ երիտասարդներ երթին անարխիստական դրոշներ են բարձրացրել, ինչպես նաև քայլել են սև պաստառով, որի վրա գրված է եղել՝ «Նվաճի՛ր իրավունքդ»։ Իրավապաշտպան Լալա Ասլիկյանը, ինչպես և դեկտեմբերի 2-ին Վլադիմիր Պուտինի այցի դեմ անցկացված բողոքի ակցիայի ժամանակ, քայլել է ծիածանագույն դրոշով, որը միջազգայինորեն հայտնի է որպես ԼԳԲՏ համայնքի դրոշ: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները 2008 թվականի մարտի 1-ին զոհված 10 երիտասարդների նկարներով պաստառ են բարձրացրել։
Еpress.am-ի հետ զրույցում երթի մասնակիցներից շատերը նշել են, որ փողոց են դուրս եկել՝ իրենց ոտնահարված իրավունքներին տեր կանգնելու համար, իսկ դեկտեմբերի 10-ը՝ Մարդու իրավունքների միջազգային օրը, հերթական առիթն է բարձրաձայնելու իրենց խնդիրները։

PHOTOS: Human Rights March in Yerevan Unites Various Causes and Social Movements
A march dedicated to Human Rights Day, Dec. 10, organized by the Armenian National Congress (HAK), which began at 1 pm today from Liberty Square in Yerevan, united members of various groups and social movements, as well as a dozens of ordinary citizens.
With various signs and Armenian flags, joining the march apart from HAK representatives and activists were Karabakh War veterans; those protesting building construction on Sayat-Nova, Komitas, and Amiryan streets; members of an initiative to stop the rise in the price of (consumer) gas; and supporters of political activist Shant Harutyunyan, who was arrested on Nov. 5. A group of youth waved anarchist flags and walked with a black banner that read "Conquer your rights".
Many of the march participants told Epress.am that they came out on the street to reclaim their violated rights, and Dec. 10, Human Rights Day, is another opportunity to raise their concerns.