Ջրծաղիկից մահացած զինվորի գործով մեղադրայլներին կհամաներեն․ տուժող կողմը բոյկոտում է նիստը
2011թ. բանակում ջրծաղիկից մահացած զինծառայող Հայկ Խաչատրյանի գործը քննող դատավոր Վլադիմիր Գրիգորյանը երեկ հետաձգել է վճիռի հրապարակումը՝ որոշելով վերսկսել դատաքննության փուլը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Հայկ Խաչատրյանի հոր ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանը:
Պաշտպան կողմը միջնորդել է համաներում կիրառել մեղադրյալների նկատմամբ, և դատավորն ասել է, որ ցանկանում է լսել այդ հարցի մասին տուժող կողմի կարծիքը: Ինչևէ, Շուշանյանը և տուժողի իրավահաջորդները հաջորդ նիստին չեն պատրաստվում ներկայանալ, քանի որ բոյկոտում են դատարանը:
Փաստաբանը պարզաբանել է, որ դատաքննության փուլում ձեռք են բերվել ապացույցներ, որոնք թույլ են տալիս ոչ միայն նոր մեղադրանքներ առաջադրել, այլև խստացնել երկու ամբաստանյալ բժիշկների մեղադրանքները, սակայն ոչ դատախազությունը, ոչ դատարանը այդ փաստերին ուշադրություն չի դարձնում:
Հիշեցնենք, որ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Մինաս Մկրտչյանին և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր վիրաբույժ Միքայել Միքայելյանը մեղադրվում են ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունքի մեջ, որը պատճառել է էական վնաս։ Այդ հոդվածով առավելագույնը 3 տարի ազատազրում է նախատեսված։
Շուշանյանի խոսքով՝ տուժող կողմը, այլևս չունենալով ակնկալիքներ դատարանից, սպասելու է վճռին և բողոքարկելու է այն Վերաքննիչ դատարանում: Փաստաբանը նշել է, որ իրենք պայքարում են մեղադրանքը խստացնելու համար, մինչդեռ ներկայիս հոդվածով բժիշկները համաներվելու են։

Адвокат: Обвиняемых по делу о смерти армянского солдата амнистируют
16 декабря Владимир Григорян, судья по делу скончавшегося от ветряной оспы в 2011 году военнослужащего Айка Хачатряна, перенес публикацию вердикта, решив возобновить судебное следствие. Об этом Epress.am сообщил адвокат отца военнослужащего Мушег Шушанян.
Сторона защиты ходатайствовала о применении амнистии в отношении обвиняемых. Судья заявил о желании выслушать мнение пострадавшей стороны. Шушанян и правопреемник пострадавшего не намерены приходить на следующее заседание, так как бойкотируют суд.
Адвокат пояснил, что на этапе следствия были добыты факты, позволяющие не только выдвинуть новые обвинения, но и ужесточить обвинения двум врачам-подсудимым, однако ни прокуратура, ни суд не обращают внимания на эти факты.
Начальник неврологического отделения Центрального клинического военного госпиталя, подполковник Минас Мкртчян и главный хирург ВС Армении Микаел Микаелян обвиняются по статье 376 УК,«халатное отношение начальника или должностного лица к службе, причинившее существенный вред». Статья предусматривает максимальное наказание в виде ареста на 3 года.
По словам Шушаняна, пострадавшая сторона, не связывая никаких надежд с судом, дождется вынесения вердикта и обжалует его в Апелляционном суде. Они, добавил адвокат, борются за ужесточение наказания, между тем, по нынешней статье врачей амнистируют.