«Տարոն, թալանչի»` տոնածառի լույսերը վառելիս. ակտիվիստները բերման ենթարկվեցին
Այսօր ժամը 19:00-ի սահմաններում Հանրապետության հրապարակում տոնածառի լույսերը վառելու տոնական արարողության ժամանակ բերման են ենթարկվել ակտիվիստներ Գևորգ Սաֆարյանը և Արմեն Միքայելյանը։
Քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ մի խումբ ակտիվիստներ «Տարոն, սիրուն չի», «Տարոն, թալանչի», «Ամոթ» վանկարկումներով փորձել են մոտենալ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, ով մինչ այդ վառել էր տոնածառի լույսերը։
Ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը բարձրախոսով հայտարարել է, որ «այսպես կոչված քաղաքապետը խայտառակում է Երևանը և մարդկանց աչքերին փոշի է փչում»։
«Հանցագործ քաղաքապետեր մեզ պետք չեն։ Դու  բացահայտ անօրինականություններ ես  թույլ տալիս, իսկ ձեր հանցավոր լռությամբ այսօր մեր հուշարձաններն են քանդում։ Դուք կարող եք միայն խոսել, իսկ գործել չեք  կարող։ Մի օլիգարխ, որ ձեզ ստիպեց լռել ու ծնկի գալ, մեր հուշարձանը և փոխարենը պետական բյուջեի միջոցներով տոնակատարություններ է կազմակերպում», - հայտարարել է Սաֆարյանը։
Մինչ ակտիվիստներն իրենց հայտարարությունն էին անում, Տարոն Մարգարյանը հեռացել է հրապարակից:
Ոստիկանները խմբով հետևել են ակտիվիստներին, այնուհետ ուժ կիրառելով  նրանցից երկուսին նստեցրել են ոստիկանական մեքենան ու հեռացրել հրապարակից։
Epress.am-ի թղթակիցը ժամը 22։00-ի սահմաններում զրուցել է Գևորգ Սաֆարյանի հետ, ով նշել է, թե ինքն ու Արմեն Միքայելյանը  գտնվում են ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում։
Նա նշել է, որ ոստիկանները  չեն ասել, թե ինչու են իրենց տանում ոստիկանություն, իսկ բերման ենթարկելու ամբողջ ընթացքում իրենց հայհոյել ու հարվածել են։
Ժամը 22։42-ի դրությամբ ակտիվիստներն ազատ են արձակվել։ Ոստիկանությունում արձանագրություն է կազմվել՝ Վարչական օրենսգրքի 182 հոդվածի հատկանիշներով (Ոստիկանության ծառայողի կամ զինծառայողի օրինական կարգադրությանը կամ պահանջին չարամտորեն չենթարկվելը):

Зажжение огней на главной елке в Ереване завершилось задержанием активистов
Вечером 17 декабря, около 19:00, во время церемонии зажжения огней праздничной елки на Площади Республики в Ереване были задержаны активисты Геворг Сафарян и Армен Микаелян. В ходе организованного мэрией мероприятия группа активистов, выкрикивая «Тарон, не красиво!», «Тарон-хапуга!», «Позор!», пыталась подойти к градоначальнику Тарону Маргаряну, который уже успел зажечь огни на главной елке страны.
Активист Сафарян заявил в громкоговоритель, что «так называемый мэр позорит Ереван и дурит людей».
«Нам не нужны мэры-преступники. Ты открыто позволяешь беззакония, а в результате вашего преступного молчания сегодня разрушают памятники. Вы умеете только говорить, но не действовать. Один олигарх заставил вас замолчать и встать на колени. Он организует праздники на средства из госбюджета», - заявил Сафарян.
К этому времени мэр уже успел покинуть площадь. За активистами следовала группа полицейских. Стражи правопорядка, применив силу, посадили Сафаряна и Микаеляна в полицейское авто и увезли с места.
Через несколько часов после инцидента корреспонденту Epress.am удалось связаться с Геворгом Сафаряном. Они находились в отделении полиции общины Кентрон. По словам активиста, полицейские не сообщили о причине их привода, а также при задержании материли и били их.
К 22:40 активисты были на свободе. В полиции составили протокол по признакам статьи 182 Кодекса об административных правонарушениях (злоумышленное неподчинение законному распоряжению или требованию служащего полиции или военнослужащего).