«Տարոն, թալանչի»` տոնածառի լույսերը վառելիս. ակտիվիստները բերման ենթարկվեցին
Այսօր ժամը 19:00-ի սահմաններում Հանրապետության հրապարակում տոնածառի լույսերը վառելու տոնական արարողության ժամանակ բերման են ենթարկվել ակտիվիստներ Գևորգ Սաֆարյանը և Արմեն Միքայելյանը։
Քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ մի խումբ ակտիվիստներ «Տարոն, սիրուն չի», «Տարոն, թալանչի», «Ամոթ» վանկարկումներով փորձել են մոտենալ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, ով մինչ այդ վառել էր տոնածառի լույսերը։
Ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը բարձրախոսով հայտարարել է, որ «այսպես կոչված քաղաքապետը խայտառակում է Երևանը և մարդկանց աչքերին փոշի է փչում»։
«Հանցագործ քաղաքապետեր մեզ պետք չեն։ Դու  բացահայտ անօրինականություններ ես  թույլ տալիս, իսկ ձեր հանցավոր լռությամբ այսօր մեր հուշարձաններն են քանդում։ Դուք կարող եք միայն խոսել, իսկ գործել չեք  կարող։ Մի օլիգարխ, որ ձեզ ստիպեց լռել ու ծնկի գալ, մեր հուշարձանը և փոխարենը պետական բյուջեի միջոցներով տոնակատարություններ է կազմակերպում», - հայտարարել է Սաֆարյանը։
Մինչ ակտիվիստներն իրենց հայտարարությունն էին անում, Տարոն Մարգարյանը հեռացել է հրապարակից:
Ոստիկանները խմբով հետևել են ակտիվիստներին, այնուհետ ուժ կիրառելով  նրանցից երկուսին նստեցրել են ոստիկանական մեքենան ու հեռացրել հրապարակից։
Epress.am-ի թղթակիցը ժամը 22։00-ի սահմաններում զրուցել է Գևորգ Սաֆարյանի հետ, ով նշել է, թե ինքն ու Արմեն Միքայելյանը  գտնվում են ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում։
Նա նշել է, որ ոստիկանները  չեն ասել, թե ինչու են իրենց տանում ոստիկանություն, իսկ բերման ենթարկելու ամբողջ ընթացքում իրենց հայհոյել ու հարվածել են։
Ժամը 22։42-ի դրությամբ ակտիվիստներն ազատ են արձակվել։ Ոստիկանությունում արձանագրություն է կազմվել՝ Վարչական օրենսգրքի 182 հոդվածի հատկանիշներով (Ոստիկանության ծառայողի կամ զինծառայողի օրինական կարգադրությանը կամ պահանջին չարամտորեն չենթարկվելը):

Lighting of Yerevan's Main Christmas Tree Ends with Activists' Detention
At around 7 pm on Dec. 17, activists Gevorg Safaryan and Armen Mikaelyan were detained while the lights on the big Christmas tree in Yerevan's Republic Square were being lit.
During the ceremony organized by the municipality, a group of activists, chanting "Taron, it's not pretty," "Taron, plunderer," and "Shame," tried to approach Yerevan Mayor Taron Margaryan, who had lit the Christmas tree's lights by then.
Gevorg Safaryan, speaking through a megaphone, said, "this so-called mayor is disgracing Yerevan and pulling the wool over people's eyes.
"We don't need a criminal mayor. You openly allow violations of the law, and as a result of your criminal silence, today they destroy our monuments. You know only how to speak but not to act. An oligarch forced you to be silent and get on your knees instead you are organizing holiday festivities with funds from the state budget."
While activists were making their statements, Taron Margaryan left the square. Police in groups followed the activists, then forcefully shoved Safaryan and Mikayelyan in a police car and drove away.
At around 10 pm, an Epress.am correspondent managed to speak with Safaryan, who said he and Mikaelyan are at the central police station. He said that police officers didn't tell them why they were being taken to the police station and during the entire time they were detained, officers were cursing and beating them.
The activists were released at 10:42 pm. The police made a report on the basis of Article 182 of the RA Code on Administrative Violations: willfully disobeying a lawful order or request of a police officer or soldier.