Փաշինյանը բոլորից հաճախ է «դեմ» քվեարկում, Ծառուկյանն ամենաշատն է բացակայում
5-րդ գումարման Ազգային ժողովում (գործում է 2012 թվականի մայիսի 31-ից) օրինագծերին ամենից շատը «կողմ» է քվեարկել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը՝ 288 անգամ։ Նրանից մեկ անգամ պակաս են «կողմ» քվեարկել ևս 3 ՀՀԿ-ականներ՝ Ռազմիկ Զոհրաբյանը, Մկրտիչ Մինասյանը և Ալեքսան Պետրոսյանը։ Այս մասին վկայում են parliamentmonitoring.am կայքի հրապարակած տվյալները։
«Կողմ» քվեարկածների առաջին տասնյակում միմիայն իշխող Հանրապետական կուսացկության ներկայացուցիչներն են։
Ամենից հաճախ «դեմ» է քվեարկել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ 126 անգամ։ Այս ցուցակում երկրորդը «Ժառանգություն» խմբակցությունից Ալեքսանդր Արզումանյանն է՝ 76 «դեմ», երրորդը 73 «դեմ»-ով Ռուբիկ Հակոբյանն է, ով նույնպես «Ժառանգություն» խմբակցությունն է ներկայացնում։
«Ձեռնպահ» քվեարկածների թվում «ռեկորդակիրը» ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանն է՝ 138։ Երկրորդ ու երրորդ հորիզոնականները դարձյալ զբաղեցնում են ՀՅԴ-ականները՝ Արմեն Ռուստամյանն ու Արմեն Բաբայանը, ովքեր, համապատասխանաբար, 109 և 108 անգամ «ձեռնպահ» են քվեարկել։
Արծվիկ Մինասյանը առաջատար է նաև ելույթների քանակով՝ 38, երկրորդը՝ Խոսրով Հարությունյանն է՝ 26, երրորդ-չորրորդ տեղերը բաժանում են ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը և ոչ մի խմբակցությունում չընդգրկված Էդմոն Մարուքյանը՝ 20-ական ելույթ։
ԱԺ նիստերից ամենաշատը՝ 281 անգամ բացակայել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։ 154 «բացակա» ունի Հրանտ Բագրատյանը, 153 անգամ բացակայել է ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննիսյանը։

Which Armenian MP Votes Most 'Against'? Who is Most Absent?
In the fifth convocation of Armenia's National Assembly (operating since May 31, 2012), head of the ruling Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Galust Sahakyan was the MP who voted most in favor of bills — 288 times. Voting one less than Sahakyan (that is, 287 times) in favor of bills were three other HHK MPs — Razmik Zohrabyan, Mkrtich Minasyan, and Aleksan Petrosyan. These are the figures according to parliamentmonitoring.am.
The top 10 MPs voting "for" the most are all members of the ruling party.
Voting "against" most often is Armenian National Congress (HAK) MP Nikol Pashinyan — 126 times. He is followed by Heritage Party MPs Alexander Arzoumanian (76 times "against") and Rubik Hakobyan (73 times).
The "record-holder" for the most abstentions is Armenian Revolutionary Federation (ARF-D or Dashnaktsutyun) MP Artsvik Minasyan (138 times). Second and third places were fellow party members Armen Rustamyan (109 abstentions) and Armen Babayan (108 abstentions).
Artsvik Minasyan is also the leader in the number of speeches: he made 38 speeches in parliament. He is followed by Khosrov Harutyunyan (26 speeches), HAK MP Hrant Bagratyan and independent (non-party) MP Edmon Marukyan, the latter making 20 speeches each.
Absent from parliamentary meetings the most is Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan (281 times), followed by Hrant Bagratyan (absent 154 times) and ARF-D MP Vahan Hovhannisyan (absent 153 times).