ՔԿՀ-ում մահակ ու էլեկտրաշոկ են կիրառում, «շան կեր» են տալիս․ զեկույց
Հայաստանում ազատազրկվածները, որպես խոցելի խումբ, անտեսված են թե պետության և թե հասարակության կողմից: Ազատություն ստանալուց հետո նրանք, որպես կանոն, աշխատանք չեն գտնում, կորցրած են լինում իրենց մասնագիտական ունակությունները, որոշ դեպքերում ունենում են քայքայված ընտանիք, ինչը հանգեցնում է նրան, որ այդ մարդիկ նորից հայտնվեն ՔԿՀ-ում։ Այս մասին ասված է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի կողմից հայաստանյան ՔԿՀ-ների ներքին կյանքի ուսումնասիրությունների շուրջ արված «Ազատազրկո՞ւմ, թե՞ տառապանք» վերնագրով զեկույցում։
Նախկին ազատազրկվածների շրջանում անցկացված բանտախցի պայմանների՝ բանտի կողմից տրամադրվող սննդի որակի ու չափաբաժնի, արտոնությունների ու էլի մի շարք խնդիրների վերաբերյալ հարցումները ցույց են տալիս, որ ՔԿՀ-ում բացակայում են տարրական պայմանները․ «8 հոգու համար նախատեսված սենյակում 13 հոգով էինք քնում», «Սովետաշենում (Նուբարաշեն ՔԿՀ - խմբ․) սանհանգույցը ներսում էր ու բաց էր, երկրորդ հարկում պառկած մարդիկ կարող էին տեսնել քեզ, դրա համար հատուկ սավանով հարմարեցրել էինք ու հնարավորինս փակել զուգարանը, սակայն ամեն շաբաթ դրա համար վճարում էինք, որպեսզի հսկիչները չպոկեին սավանը»։
Ինչ վերաբերում է սննդին, ապա կարծիքներն այստեղ գրեթե չեն տարբերվում միմյանցից՝ «սնունդը հիմնականում բերվում էր դրսից», «եթե դրսից չբերվեր, կալանավորներրը կմահանային», «շան կեր»։
Ազատազրկվածներից շատերը նաև նշել են, որ ՔԿՀ-ում արտոնություններից հիմնականում օգտվում են փող ունեցողները և «պերվի կռուգ» տղաները։
«Օգտվում էին այն մարդիկ, ովքեր հարուստ էին, «գողական» ու ամենակարևորը դրսի գողական աշխարհից օգնություն էին ստանում։ Գաղութում խանութ կա, որտեղ գները դրսի գներից երկու անգամ թանկ են։ Նաև էրոտիկ ամսագրեր կարող էիր գնել, կախված բովանդակությունից ու միջի նկարներից՝ դրանք տարբեր գների էին՝ 5-10 հազար դրամ», - մեջբերված է զեկույցում։
Բուժզննման վերաբերյալ հարցման մասնակից նախկին դատապարտյալներից շատերը նշել են, որ բժիշկները իրենց այցելել են միայն ծայրահեղ վատ վիճակի դեպքում միայն՝ «ՔԿՀ-ում ստուգվել ենք հազարից մեկ, ընդունել էժան ու ժամկետնանց դեղեր»։
«Բանտում անորակ սննդի պատճառով ունեցել եմ ստամոքսի լուրջ խնդիրներ։ Շատ հաճախ էի բուժզննման կարիք ունենում, բայց դժվարությամբ էին բժիշկ տրամադրում։ Կամ էլ՝մարդ մեռնում էր, նոր էին անհրաժեշտ բուժօգնություն տրամադրում, բայց արդեն ուշ էր», - ասել է հարցվածներից մեկը։
Ճնշումների ու պատժամիջոցների կիրառման մասին հիշատակվել է պատժախուցը, իսկ որպես պատժի միջոցներ՝ մահակը, էլէկտրաշոկը ու տարատեսակ պատիժները։
Մի շարք այլ խնդիրների անդրադարձած զեկույցի հեղինակները հանգել են այն եզրակացության, որ ՔԿՀ-ները ծանրաբեռնված են, խցերում կրկնաքկի թվով մարդիկ են պահվում, լոգանքը ընդունում են շաբաթը մեկ անգամ, սպիտակեղենը, սնունդը, հիգիենայի պարագաները ստանում են դրսից, ոչ բավարար որակի է բուժսպասարկումը, հարազատների հետ ավելի հաճախ տեսակցությունները տրվում են գումարի կամ ծանոթների միջոցով, իսկ կապն արտաքին աշխարհի հետ հիմնականում տարվում է տաքսոֆոնների և բջջային հեռախոսների միջոցով, որը թեև արգելված է, սակայն շատ դատապարտյալներ ունեն։
Զեկույցի վերջում հեղինակները նշել են, որ Արդարադատության նախարարությունը պետք է լիազորված ու պատասխանատու լինի ՔԿՀ-ների համար, իսկ լիարժեք պատասխանատվության համար քրեակատարողական վարչության պետը պետք է նշանակվի ՀՀ արդարադատության նախարարի կողմից։
Հեղինակները նաև առաջարկել են՝ անկախ դատարանի որոշումից ՔԿՀ-ներում ազատազրկված անձանց լրակազմը լրանալու դեպքում նոր ազատազրկված անձ չընդունել, ինչպես նաև ՔԿՀ-ների աշխատակիցների նոր մտածողությունն ու սերնդափոխությունը ապահովելու համար ԵՊՀ-ում բացել հատուկ բաժին, որտեղ ուսուցման ուղղվածությունը կլինի ՔԿՀ-ներում մարդու իրավունքները։

Dog Food, Beatings, and Erotic Magazines for $12: Findings of a Report on Prisons in Armenia
As a vulnerable group, convicts in Armenia are neglected both by society and the state. After being released from prison, they, as a rule, are unable to find work, have lost their professional skills, and in some cases, their families are broken. As a result, former inmates may end up returning to the penal system, according to a new report by the Armenian Helsinki Committee titled "Imprisonment or Torment? Life in Penal Institutions" based on a study on the life in Armenia's penal institutions.
Findings from the survey among 33 former prisoners concerning prison cell conditions, the quality and quantity of the food, privileges, and other issues show that even the most basic conditions are absent in Armenian prisons: "We were 13 in a cell that was meant to hold 8 inmates," said one inmate, while another said: "In Sovetashen the toilet facility was inside and open, and persons occupying the third tier beds could see you. Therefore, we used a bed sheet as a makeshift cover for the toilet facility. However, we had to pay for it every week so that the inspectors would not tear the bed sheet away."
Opinions regarding the food were almost identical: "it was food for dogs" and "had it not been for the food brought from outside the prison, the inmates would have starved to death."
The majority of respondents said privileges were given to inmates who have money and "the first tier guys":
"Those individuals who were rich or members of organized crime (most importantly those of them who received assistance from their groups outside the prison) enjoyed those privileges There is a store in the penal colony where prices are twice as high as in stores outside the colony One could also purchase erotic magazines; their prices varied ranging from 5,000 to 10,000 AMD. The price depended on the content and on what kind of pictures were in the magazine…"
Many of the respondents were displeased with the quality of medical services, saying the doctor visited them only if they were in dire condition: "They would come very rarely and would give only cheap medication, may be (who knows?) even after the expiry date."
One inmate said: "I got serious stomach problems because of poor quality of prison food. I often had a need of a medical checkup but it would take me a lot of effort to talk them into getting me a doctor A man would have to almost die for them to provide necessary medical assistance but it would be late."
Asked what kinds of punishment were used, respondents mostly mentioned a punishment cell, a truncheon and beatings. One respondent mentioned electroshock.
The authors of the report, who studied several other issues besides prison conditions, concluded that penal institutions are overcrowded (sometimes the actual number of inmates in cells is double or triple that stipulated by the regulations); in some cases inmates bathe less than once a week; they get food, bedclothes, and hygienic items from their friends and families; healthcare services are inadequate; inmates' close relatives are able to visit them often when they pay money or have useful contacts; and communication with the outside world is done through pay phones and mobile phones (though the latter are prohibited, many inmates have them).
The report concludes with three recommendations: (1) the Ministry of Justice should be authorized and responsible for penal institutions. To ensure complete responsibility, the head of the penal institutions division has to be appointed by the justice minister; (2) penal institutions should not admit new inmates when the limit has been reached, regardless of the court's decision; and (3) to ensure new mentality and a generational change of penal institutions staff, a special department focusing on human rights in penal institutions should be established at Yerevan State University.