Նոր տարվա գիշերը բժիշկները հրաժարվել են օգնել ցնցումների մեջ գտնվող երեխային (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ, թարմացված)
Երաժիշտ Արթուր Լոռեցյանը, ում երեխայի` Սամուելի կյանքը հունվարի 1-ին հրաշքով է հաջողվել փրկել, հանդիպում է պահանջում ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի, Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի և Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հետ՝ ցանկանալով բարձրացնել բժիշկների անգործության հարցը, որը, նրա խոսքով, երեխայի մահվան պատճառ կարող էր դառնալ։ Այս մասին Լոռեցյանն ասել է Epress.am-ի հետ զրույցում՝ նշելով, որ պաշտոնյաները պարտավոր են պարզաբանել բժիշկների նման վարվելակերպը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ամեն ինչ սկսվել է 2013-ի դեկտեմբերի 31-ի գիշերը, երբ 2 տարեկան 4 ամսական երեխայի ջերմությունը կտրուկ բարձրացել է։ Ժամը 22․00-ի սահմաններում կանչի վայր ժամանած շտապ օգնության բժիշկն արձանագրել է, որ երեխայի ջերմությունը 39-ն է, ապա հարցրել, թե ինչ դեղամիջոցներով են խնամում երեխային։
«Հետո սկսեց մուննաթ գալ, թե 39 աստիճան ջերմության դեպքում ինչո՞ւ ենք «Նուրոֆեն» խմացրել կամ ջերմիջեցնող մոմիկներ դրել, ապա սկսեց խորհուրդներ տալ, թե՝ «թողեք, թող օրգանիզմը պայքարի, քացախով շփեք»։ Հետո խնդրեցի, որ թոքերը ստուգեր, բայց թե բժիշկը էն դեմքով էր՝ թե «ինչի՞ եք դուք Նոր տարի անում, իսկ ես չէ»։ Անհավես բժիշկը դեղեր նշանակեց, դրանք գնեցի, թեև մեր ունեցած դեղերն ու նոր գնվածները նույն ֆունկցիաներն ունեին», - պատմել է Լոռեցյանը։
Կեսգիշերին՝ ժամը 1։30-ի սահմաններում, երեխայի վիճակը կտրուկ վատացել է և բարձր ջերմությունից նրա մոտ ցնցումներ են սկսվել։
«Մարմինը ցնցվում էր, մաշկի գույնը կանաչել էր, աչքերը կուլ էին գնացել։ Կինս, հայրս, եղբայրս խառնված միաժամանակ տարբեր հեռախոսներով շտապ օգնություն էինք զանգահարում, բայց 20-30 զանգից հետո հասկացանք, որ անտեղի ժամանակ ենք կորցնում՝ մեր ոչ մի զանգին պատասխանող չկար։ Ընդունենք, որ բոլոր բրիգադները զբաղված են, ժամը հարմար չէ և այլն, և այլն, բայց կարելի է գոնե պատասխանել զանգերին ու ասել, որ մոտենալ չեն կարող՝ այդ դեպքում մարդիկ իրենց գլխի ճարը կտեսնեն, այլ ոչ թե անիմաստ ժամանակ կկորցնեն, որը վայրկյանների ընթացքում կարող է ճակատագրական ավարտ ունենալ», - ասել է Լոռեցյանը։
Վերջինս, տեսնելով, որ հնարավոր չէ շտապ օգնություն զանգահարել, որոշել է երեխային տեղափոխել մոտակա հիվանդանոց։
«Թե քանի խախտում եմ արել հիվանդանոց հասնելու ճանապարհին ու քանի անգամ եմ տեսախցիկներով նկարվել մինչև Պլանի գլխի թիվ 1 հիվանդանոց հասնելը, հետո կերևա, բայց որ Նոր տարվա էդ պիկ ժամին տեղ հասանք ու բժշկին տեսա՝ էնպիսի հանգստություն զգացի, ինձ թվաց, թե դիմացս Աստված էր կանգնած։ Ընդունարանում մեզ հարցուփորձ անող բժիշկը անգամ չմոտեցավ, չնայեց երեխուն ու ասաց՝ «տարեք, մենք չենք ընդունում, ինքը մեր հիվանդը չէ, ոչ մի բան չենք կարա անենք»։ Անակնկալի եկա, թե ինչ է նշանակում՝ «մեր հիվանդը չէ» արտահայտությունը, կյանքի ու մահվան հարց է դրված, իսկ բժիշկը, փոխանակ առաջին օգնություն ցուցաբերելու, մեզ դուրս է հրավիրում և ուղարկում Ծերեթելիի մանկական հիվանդանոց։ Ժամանակ չունեի ոչ հարցեր տալու, ոչ էլ վիճելու․ առանց մի վայրկյան մտածելու հասցրինք «Արաբկիր» բուժկենտրոն, որտեղ երեխայի ջերմությունը հասել էր 40․6-ի։ Մոտ 40 րոպե պահանջվեց բժիշկներից, մինչև երեխուն հետ բերեցին, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ նրանց», - պատմել է Լոռեցյանը։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ նախկինում ևս բազմաթիվ անգամներ ականատես է եղել բժիշկների անտարբերությանն ու անգործությանը, սակայն որևէ անգամ չի բարձրաձայնել այդ մասին։
«Երբ Հանրապետական հիվանդանոցում մահացավ առաջին երեխաս, մոտեցա բժշկին ու խնդրեցի, որ տեսնեմ փոքրիկիս, բժիշկը սկզբում հրաժարվեց, իսկ երբ պնդեցի, գնաց ու «Սաս» սուպերմարկետի տոպրակով երեխու մարմինը բերեց ու տվեց ձեռքս։ Հիպոկրատի երդումը ուրացած բժիշկների կողմից ավելի վատ վերաբերմունքի արժանացավ մայրս, ով մահացավ փոքրիկիս մահից 1 շաբաթ անց։ Դիմում եմ բոլոր նրանց, ովքեր տուժել են բժիշկների անտարբերությունից, և կոչ անում բարձրաձայնել եղածի մասին։ Դիմում եմ կառավարությանը, երկրի նախագահին ու բոլոր պատկան մարմիններին ու պահանջում ամենախիստ ձևով պատժել բոլոր նրանց, ովքեր հանդգնում են նման կերպ վարվել մարդկային կյանքերի հետ։ Եթե արձագանքը ուշանա, խոստանում եմ, որ իմ հարազատների, ընկերների ու մտերիմների հետ բողոքի ակցիաներ ենք նախաձեռնելու», - եզրափակել է Լոռեցյանը։
Epress.am-ի թղթակիցը պարզաբանում ստանալու համար զանգահարել է Համալսարանական թիվ 1 հիվանդանոց, սակայն գլխավոր բժշկի ընդունարանից պատասախանել են, որ նման խնդիրներով զբաղվում է հիվանդանոցի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Կատարվածին տեղեկանալուց հետո մամուլի բաժնի պատասխանատուն նշել է, որ պարզաբանում կտա ավելի ուշ, իսկ քիչ անց զանգահարել է և խնդրել իրեն փոխանցել Լոռեցյանի հեռախոսահամարը։ Նա նշել է, որ ծնողի հետ զրուցելուց հետո միայն կպատասխանի մեր հարցերին։
Հ․ Գ․ Նյութի հրապարակումից հետո, ժամը 17։05-ի սահմաններում հիվանդանոցի մամուլի բաժնից զանգահարել են Epress.am-ի խմբագրություն և հայտնել, որ բժիշկը երեխային չի ընդունել այն պատճառով, որ իրենց հիվանդանոցը մանկական բաժանմունքն չունի, ուստի խորհուրդ է տվել մանկական հիվանդանոց տանել՝ նեղ մասնագետի մոտ։

В новогоднюю ночь в Армении врачи отказались помочь двухлетнему ребенку
Музыкант Артур Лорецян, ребенка которого чудом удалось спасти 1 января, требует встречи с начальником полиции Армении Владимиром Гаспаряном, министром здравоохранения Дереником Думаняном и министром юстиции Грайром Товмасяном, чтобы поднять вопрос бездействия врачей, что, по его словам, могло привести к смерти его ребенка. Об этом Лорецян сообщил в беседе с корреспондентом Epress.am.
По словам нашего собеседника, все началось в ночь на 1 января, когда резко поднялась температура 2.4-летнего ребенка. Прибывший на место около 22:00 вечера врач скорой помощи зафиксировал, что температура поднялась до 39, затем поинтересовался, какие лекарства дают ребенку.
«Стал возмущаться, почему мы при температуре 39 градусов давали «Нурофен» или применяли жаропонижающие свечи, начал советовать, мол, «дайте организму бороться, обтирайте уксусом». Я попросил проверить легкие, но выражение лица доктора говорило «почему вы отмечаете новый год, я нет». Врач прописал лекарства, я купил их, хотя те, что были у нас, имели те же функции», - рассказал Лорецян.
Около 1:30 ночи состояние ребенка ухудшилось, от высокой температуры начались конвульсии. «Тело позеленело, глаза закатились. Моя жена, мать, брат в растерянности одновременно звонили в скорую помощь, но после 20-30 звонков мы поняли, что попусту теряем время, на наши звонки никто не отвечал.
Допустим, все бригады были заняты, неудобное время и так далее, но можно хотя бы ответить на звонок, сказать, что не могут прибыть на место, тогда люди сами станут искать выход, а не тратить время, когда каждая секунда может быть роковой», - заявил Лорецян.
В новогоднюю ночь, так и не дозвонившись в скорую, мужчина отвез ребенка в ближайшую больницу.
«Расспрашивавший нас в приемной врач даже не подошел, не осмотрел ребенка, сказал, чтобы мы увезли его, они не принимают, потому что ребенок – не их пациент, и они ничего не могут сделать. Речь идет о жизни и смерти, а врач вместо того, чтобы оказать помощь, отправляет нас в детскую больницу. У меня не было времени ни отношения выяснять, ни спорить. Мы, не колеблясь, отправились в медцентр «Арабкир», тогда температура ребенка достигла отметки 40.6. Врачам потребовалось минут 40 для того, чтобы привести ребенка в чувства, за что я им очень благодарен». Мужчина заявил, что неоднократно сталкивался с бездействием и безразличием врачей, однако никогда не говорил об этом.
«Когда в Республиканской больнице умер мой первый ребенок, я подошел к врачу и попросил показать мне его. Сначала он отказался, я настоял, тогда врач принес труп ребенка в пакете супермаркета «Сас» и дал его мне. Моя мать удостоилась худшего отношения со стороны врачей, давших клятву Гиппократа: она скончалась через неделю после смерти младенца.
Я обращаюсь к пострадавшим от безразличия врачей и призываю заявить о случившемся. Обращаюсь к правительству, президенту страны и требую по всей строгости наказать всех, кто посмел обращаться так с жизнями людей. Обещаю начать акции протеста вместе с родными, друзьями и близкими, если не получу ответа», - заключил Лорецян.
Корреспондент Epress.am обратился в Университетскую клиническую больницу №1, однако в приемной главврача сообщили, что подобными вопросами занимается отдел по связям с общественностью больницы.
Ответственная пресс-службы сначала пообещала прокомментировать этот случай позднее, затем перезвонила и попросила координаты Артура Лорецяна. Она сказала, что ответит на нащи вопросы после беседы с родителем.
P.S. После публикации материала в редакцию Epress.am позвонили из пресс-службы больницы, сообщив, что врач не принял ребенка потому, что в их больнице нет детского отделения, поэтому и посоветовал отвезти малыша в детскую больницу, к специалисту узкого профиля.