2013 թվականին բանակում 30 միջադեպի հետևանքով 31 զինծառայող է զոհվել․ զեկույց
2013 թվականին ՀՀ զինված ուժերում գրանցվել է 30 միջադեպ, որի հետևանքով մահացել է 31 զինծառայող: Միջադեպերից միայն 14-ի դեպքում են ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունները հանդիսացել տեղեկատվության տարածման առաջնային աղբյուր։ Մահվան 31 դեպքերից 24-ի վերաբարյալ տարածվել է պաշտոնական հաղորդագրություն: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի (ՀՔԱ) Վանաձորի գրասենյակի 2013 թվականի տարեկան զեկույցում, որում ամփոփված են զինված ուժերում մահացության դեպքերի ուսումնասիրության արդյունքները:
Զեկույցի հեղինակները, համեմատելով այս ցուցանիշը նախորդ տարիների հետ, նշում են, որ մահացության դեպքերը 2013 թվականին նվազել են, սակայն տեղի ունեցած միջադեպերի քանակը, որոնց արդյունքում գրանցվել են մահվան դեպքերը, չի նվազել:
2013 թվականին գրանցված մահացության 31 դեպքերից 5-ը հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով է, 8-ը` ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 7-ը՝ դժբախտ պատահարի, 4-ը՝ առողջական խնդրների և ոչ պատշաճ բժշկական ծառայության տրամադրման պատճառով, 4-ը՝ սպանության, որոնցից 1-ը՝ դիտավորյալ, 1-ը` մարտական ծառայություն կրելու կանոնների խախտման և 2-ը` կանոնադրային հարաբերությունների խախտման հետևանքով։ Մահացության ևս 3 դեպք՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման հետևանք են:

Доклад: 30 инцидентов в ВС Армении привели к смерти 31 военнослужащего
За 2013 год в ВС Армении было зафиксировано 30 инцидентов, в результате которых погиб 31 военнослужащий. Только в 14 случаях министерства обороны Армении и Карабаха выступали в качестве первичного источника информации. Официальное сообщение было распространено в 24 из 31 случая с летальным исходом. Об этом говорится в ежегодном докладе ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Авторы доклада, сравнив этот показатель с прошлыми годами, отмечают, что смертность в армии сократилась, однако число зафиксированных инцидентов, которые привели к смерти, не уменьшилось.
В 5 случаях из 31 смерть наступила в результате нарушения режима прекращения огня, в 8 – в результате самоубийства или доведения до самоубийства, семеро военнослужащих погибли в результате несчастного случая, четверо – из-за проблем со здоровьем и непредоставления должной медпомощи, четверо были убиты: одно из этих убийств – преднамеренное, другое произошло в результате нарушения правил несения боевой службы, в двух случаях причиной смерти стало нарушение правил уставных взаимоотношений. В 3 случаях смерть наступила в результате нарушения правил обращения с оружием.