2013 թվականին բանակում 30 միջադեպի հետևանքով 31 զինծառայող է զոհվել․ զեկույց
2013 թվականին ՀՀ զինված ուժերում գրանցվել է 30 միջադեպ, որի հետևանքով մահացել է 31 զինծառայող: Միջադեպերից միայն 14-ի դեպքում են ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունները հանդիսացել տեղեկատվության տարածման առաջնային աղբյուր։ Մահվան 31 դեպքերից 24-ի վերաբարյալ տարածվել է պաշտոնական հաղորդագրություն: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի (ՀՔԱ) Վանաձորի գրասենյակի 2013 թվականի տարեկան զեկույցում, որում ամփոփված են զինված ուժերում մահացության դեպքերի ուսումնասիրության արդյունքները:
Զեկույցի հեղինակները, համեմատելով այս ցուցանիշը նախորդ տարիների հետ, նշում են, որ մահացության դեպքերը 2013 թվականին նվազել են, սակայն տեղի ունեցած միջադեպերի քանակը, որոնց արդյունքում գրանցվել են մահվան դեպքերը, չի նվազել:
2013 թվականին գրանցված մահացության 31 դեպքերից 5-ը հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով է, 8-ը` ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 7-ը՝ դժբախտ պատահարի, 4-ը՝ առողջական խնդրների և ոչ պատշաճ բժշկական ծառայության տրամադրման պատճառով, 4-ը՝ սպանության, որոնցից 1-ը՝ դիտավորյալ, 1-ը` մարտական ծառայություն կրելու կանոնների խախտման և 2-ը` կանոնադրային հարաբերությունների խախտման հետևանքով։ Մահացության ևս 3 դեպք՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման հետևանք են:

Home / Video / 31 Soldiers Died in 2013 As a Result of 30 Incidents in Armenia’s Armed Forces
In 2013, there were 30 incidents in the Republic of Armenia (RA) Armed Forces that led to the death of 31 servicemen. In only 14 cases did the RA Ministry of Defense and the Nagorno-Karabakh authorities served as the primary source of the news. An official announcement was distributed in 24 of the 31 deaths, according to the 2013 annual report issued by the Helsinki Citizens' Assembly – Vanadzor Office.
The NGO notes in the report that compared with previous years, the number of deaths decreased in 2013; however, the number of reported incidents that resulted in death has not diminished.
Of the 31 deaths recorded in 2013, 5 were as a result of ceasefire violations; 8, as a result of suicide or incitement to suicide; 7 were accidents; 4 were due to health problems and proper medical care not being provided; 4 were murders, of which 1 was premeditated, 1 was the result of violating the rules of combat service, and 2 were as a result of violating the rule of statutory relationships. The remaining 3 deaths occurred as a result of a breach of weapon handling rules.