Նախարարից պահանջում են հրապարակի կենտրոնում պատժել զինվորին բռնության ենթարկածներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Գործադիրի հերթական նիստի օրը կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող բանակում զոհված զինծառայողների չորս մայրեր այսօր դիմել են Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին ու պահանջել հրապարակի կենտրոնում պատժել օրեր առաջ սուր թոքաբորբով և մարմնական վնասվածքներով Մուրացանի զինվորական հոսպիտալ տեղափոխված Մհեր Խլղաթյանի նկատմամբ բռնություն գործադրածներին։
Բողոքող մայրերն ընդգծել են, որ նիստից հետո գրեթե բոլոր նախարարները դուրս են գալիս շենքի հետնամուտքից, ու իրենց որևէ կերպ չի հաջողվում հանդիպել Պաշտպանության նախարարին, ուստի որոշել են իրենց ձայնը տեղ հասցնել ԶԼՄ-ների միջոցով։
2010-ին բանակում մահացած Վալերի Մուրադյանի մայրը ՝ Նանա Մուրադյանը, նշել է, որ նախարարը բացահայտ ստում է ու չի կատարում իր տված խոստումները։
«Ասում էր, որ զորամասերում ամեն ինչ խստացվել է, ինքը ցուցումներ է տվել, որպեսզի հսկողությունը ուժեղացնեն, որ ոչ մի զոհ չի լինելու բանակում, և պատժվելու է յուրաքանչյուր մեղավոր, ինչպես նաև ոչ մի հիվանդ զինվոր չպետք է զորակոչվի բանակ և այլն։ Ո՞ւր են խոստումները, իրա ասած ոչ մի խոսքը չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է որդեկորույս մայրը։
Նա շեշտել է, որ Օհանյանը պարտավոր է ազգին ապացուցել, որ ինքը տեր է խոստմանը, հակառակ դեպքում կապացուցի, որ Պաշտպանության նախարար գոյություն չունի՝ «ուղղակի ինքը փուչիկ է օդում»։
«Տարին սկսվել է, արդեն քանի՞ զոհ կա բանակում, երբ են վերջապես սրանց դեմն առնելու։ Նախարարն ասում էր՝ «ի՞նչ անենք, ո՞նց անենք, որ կանխվեն դեպքերը բանակում։ Եթե նախարարը չի կարողանում պատժի, ասում ենք ձևը՝ թող բերի, մեղավորներին շպրտի հրապարակ, մենք մայրերով շան պես կսատկացնենք դրանց։ Եթե մի անգամ հրապարակային պատժեն դրան, մյուսը կվախենա ու նման բան էլ չի լինի», - ասել է Մուրադյանը։
2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Օհանջանյանն էլ հավելել է, որ յուրաքանչյուր մեղավորի պետք է պատժեն այնպես, ինչպես նա վարվել է զինվորի հետ․ «Եթե ձեռքով է խփել, թող ձեռքը կտրեն, եթե ոտքով է հարվածել, թող ոտքը կտրեն, թող պատիժ սահմանեն, ոչ թե օդում խոստումներ տան»։

Министр обороны Армении - пузырь, считают матери погибших солдат
16 января в день очередного заседания армянского правительства 4 матери  погибших в разное время в армии в небоевых условиях военнослужащих обратились к министру обороны Сейрану Оганяну с требованием в центре Площади Республики наказать применивших насилие в отношении Мгера Хлгатяна, доставленного в военный госпиталь с острой пневмонией и телесными повреждениями. Протестующие заявили, что после заседания почти все министры покидают здание через задний ход, и им никак не удается встретиться с министром обороны, поэтому женщины решили донести свой голос через СМИ.
Нана Мурадян, мать погибшего в 2010 году Валерия Мурадяна, заявила, что Оганян открыто лжет и не выполняет своих обещаний. «Он говорил, что порядки в воинских частях стали строже, что он распорядился об усилении контроля, что в армии не будет ни одной жертвы, а все виновные будут наказаны, а также сказал, что ни один больной не будет призван в армию. Ни одно его слово не соответствует действительности», - заявила женщина.
Министр Оганян, по ее мнению, обязан доказать нации, что он сдержит слово, в противном случае, будет доказано, что министра обороны не существует, «он просто пузырь».
«Сколько жертв мы имеем с начала года? Когда они положат этому конец? Министр говорил «что нам делать? Как предотвратить эти случаи в армии?». Если он не может наказать, мы говорим ему, что делать: пусть приведет виновных на площадь, а мы, матери, прибьем их, как собак. Если кого-то накажут публично, остальные испугаются и подобного больше не будет», - считает Мурадян.
Мать погибшего в небоевых условиях в 2007 году Тиграна Оганджаняна Гоар Оганджанян, в свою очередь, заявила, что с каждым виновником необходимо поступить так, как он поступил с солдатом: «Если его били руками, пусть отрежут руку, если ногой, то пусть режут ногу. Надо учредить наказание, а не давать пустых обещаний».