Դուբայում հայերն ադամանդի վաճառքով զբաղվող հնդիկի են սպանել
Օրեր առաջ ադամանդի մշակմամբ զբաղվող հնդկական առաջատար ընկերության վաճառքների գծով տնօրենը սպանվել է հայկական մաֆիայի անդամների կողմից, հայտնում է Times of India-ն։
Հնդկաստանի՝ Թանկարժեք քարերի և ոսկերչական արտադրանքի արտահանման խթանման խորհրդի (GJEPC) տվյալներով՝ հայերը զոհին խեղդամահ են արել։ Դեպքը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը՝ Դուբայի Նաիֆ թաղամասի ոսկու շուկայում։
Times of India-ն նշում է, որ լուրը ցնցել է Մումբայ ու Սուրատա քաղաքների՝ թանկարժեք քարերի առևտրով զբաղվողներին, ու հատկապես նրանց, ովքեր իրենց գործունեությունը ծավալում են Դուբայում։
Վաճառքի տնօրենը աշխատում էր «Colour Source» ընկերությունում։ Նա ապրում էր Դուբայում՝ հղի կնոջ հետ։
GJEPC-ի համանախագահ Ռամեշ Որան Times of India-ի հետ զրույցում ասել է․ «Սա ցնցող լուր է Հնդկաստանի ադամանդագործ համայնքի համար։ Դուբայի Քրեական հետախուզության վարչությունը արդեն ձերբակալել է մեկ հայ կասկածյալի, ևս երկուսը շուտով կձերբակալվեն սպանության մեղադրանքով։ Մենք չենք բացահայտում զոհի ինքնությունը՝ նրա ընտանիքի անդամների խնդրանքով»։

Home / Armenia / Armenians Accused of Murdering Diamond Sales Executive in Dubai
"A few days ago, a sales executive of a leading Indian diamond company was murdered by some Armenian gang members in Dubai's Naif area," reported The Times of India on Wednesday.
"Gems and Jewellery Export Promotion Council (GJEPC) sources said the incident occurred on Saturday at a gold souq (open air market place for trading) in Dubai's Naif area.
"The sales executive was employed with Colour Source diamond company, which is owned by Vaibhav Solanki. He was found dead in the toilet of the gold souq last week. The executive was residing in Dubai with his pregnant wife. The victim was throttled by the Armenian gang members. He was engaged in a business deal with two foreign clients and diamonds worth over Rs 8 crore [about $1.2 million USD] have gone missing, sources said.
"Ramesh Vora, co-ordinator of GJEPC, told TOI, 'It is definitely shocking news for the diamond community in India. Dubai's CID has arrested one Armenian suspect and two others would be arrested soon for the murder of the Maharashtrian sales executive. We have not revealed the identity of the sales executive on the request of his family members'," the Indian news provider reports.