Հայաստան 5 տարի «սուպեր» բենզին չեն ներկրում, բայց վաճառում են
Թեև հատկապես Երևանի բազմաթիվ բենզալցակայաններում «ռեգուլյար» և «պրեմիում» տեսակներին զուգահեռ վաճառվում է նաև «սուպեր» բենզին, Hetq.am-ը պարզել է, որ 2008-ից ի վեր Հայաստան այդպիսի վառելիք չի ներկրվել (մարզերում նման բենզին գրեթե չեն վաճառում):
Վերջին անգամ «սուպեր» տեսակի բենզին ներկրվել է 2008-ին՝ 1.416.200 լիտր (1.393.634 դոլար արժեքով): Ըստ կայքի՝ այստեղ կա երեք տարբերակ.
1. ավելի ցածր տեսակի բենզինն իրացվում է «սուպերի» անվան տակ,
2. «սուպեր» բենզինը ներկրվում է ավելի էժան տեսակի անվան տակ,
3. վաճառողների պահեստներում այդ բենզինը մնացել է նվազագույնը 6 տարի և չի իրացվում:
«Ֆլեշն» ու «CPS»-ը ներկրում են, մյուսները՝ գնում նրանցից
Հայաստանում բենզինի և դիզվառելիքի ոլորտում կա մի քանի խոշոր ընկերություն. «Ֆլեշ» ՍՊԸ, «Սի փի էս Օիլ Քորփորեյշն» ՍՊԸ, «Միկա Քորփորեյշն» ՓԲԸ, «Մաքսհուր» ՍՊԸ, «Ռան-Օյլ» ՍՊԸ: Ըստ ՏՄՊՊՀ-ի 2010-ի վերջին ուսումնասիրությունների՝ շուկայում գերիշխող դիրք ունեն «Ֆլեշը» (բենզին՝ 44,6 %, դիզվառելիք՝ 47,3 %) եւ «CPS»-ը (բենզին՝ 41,8 %, դիզվառելիք՝ 40,8 %, «Սիփի էս Օիլ Քորփորեյշն»-ը փաստացի փոխարինել է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ին, որի անունը տեղ է գտել ՏՄՊՊՀ-ի ուսումնասիրության մեջ): Այս թվերը 4 տարվա հնություն ունեն, չնայած երկու ընկերություններն էլ մինչ օրս ակնհայտ առաջատար են ասպարեզում: Մյուս ընկերությունների՝ շուկայում մասնակցության չափաբաժինների վերաբերյալ ՏՄՊՊՀ-ն տվյալներ չունի:
«Ռան-Օյլ» ընկերության տնօրեն Սամվել Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց, որ բենզին ու դիզվառելիք ընկերությունը չի ներմուծում, այլ գնում է «Ֆլեշից» ու «CPS»-ից: Դիտարկմանը, թե պաշտոնական տվյալներով 2008-ից հետո «սուպեր» բենզին չի ներկրվում, Բաղդասարյանն առարկեց՝ նշելով, որ, օրինակ, «Ֆլեշը» բերում է, և իրենք երկու ընկերություններից էլ գնում են: «Ռան-Օյլ»-ն այն ընկերություններից է, որոնց լցակայաններում այսօր կարելի է «սուպեր» բենզին գտնել:
Ծիծեռնակաբերդի խճուղուց դեպի Լենինգրադյան և Կիևյան եռաթև խաչմերուկի մոտ գործող լցակայանում, ինչպես նաև մի քանի այլ տեղերում, որոնք գործում են «Մաքս Գրուպ» կամ «Մաքս Օիլ» բրենդի տակ, նույնպես վաճառվում է «սուպեր» բենզին: Սակայն «Մաքսհուր» ընկերության հաշվապահությունից հերքեցին, թե իրենք այժմ «սուպեր» բենզին են վաճառում և վերոնշյալն իրենց լցակայանն է՝ չնայած անվան առկայությանը: Միաժամանակ տեղեկացրին, որ «Մաքսհուրը» բենզին ու դիզվառելիք թե ներկրում է, թե գնում «Ֆլեշից» ու «CPS»-ից: Ներմուծումները կատարվում են Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից:
«CPS» ընկերության տնօրեն Արթուր Դանիելյանի հետ «Հետքին» չհաջողվեց կապ հաստատել. աշխատակցուհին պատասխանում էր, որ ղեկավարությունից մարդ չկա, իսկ ինքը չի կարող պատասխանել հարցերին:
«Ֆլեշի» տնօրինությունը նույնպես անհասանելի մնաց: Տնօրեն Յաշա Խաչատրյանը կամ տեղում չէր, դուրս էր եկել, կամ էլ խորհրդակցության էր: Իսկ փոխտնօրեն Մուշեղ Էլչյանը, ըստ ընկերության աշխատակցուհու, ներկա պահին չի աշխատում «Ֆլեշում»:
«Միկա Քորփորեյշն»-ի աշխատակցուհին էլ հայտնեց, որ ներկայում ընկերությունը չի վաճառում «սուպեր» բենզին և ներմուծումներ չի կատարում: Նա դժվարացավ ասել, թե որ երկրներից է ընկերությունը նախկինում բենզին բերել, սակայն «Միկայի» պաշտոնական կայքում նշված են Հունաստանը, Բուլղարիան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան:

'Super' Grade Fuel Not Imported in Armenia for 5 Years But Sold at Petrol Stations
Though numerous gas stations especially in Yerevan offer "super" fuel in addition to "regular" and "premium," no such fuel has been imported in Armenia since 2008 (such fuel is practically non-existent outside the capital), reports local news provider Hetq.am .
The last time "super" fuel was imported into the country, in 2008, it was around 1,416,200 liters (valued at $1,393,634). According to the news site, there are three possibilities in this scenario:
1. a lower grade fuel is being sold under the label "super"
2. "super" fuel is being imported under the guise of a cheaper form of gasoline
3. this fuel has remained in vendors' warehouses for at least 6 years and isn't being sold
Flash and CPS Import Fuel; the Rest Buy It From Them
There are a few major players in Armenia's gasoline and diesel fuel industry: Flash LLC, CPS Oil Corporation LLC, Mika Corporation CJSC, Maxhur CJSC, and Ran Oil CJSC. According to a 2010 study by the State Commission for Protection of Economic Corporation, having a dominant market position are Flash (gasoline, 44.6%; diesel, 47.3%) and CPS (gasoline, 41.8%; diesel, 40.8%; CPS Oil Corporation effectively replaced City Petrol Group, the name of which was found in the Commission's study). These figures are already four years old, though the two companies are clearly still the leaders in the market. The Commission doesn't have any figures regarding the proportion of the other companies' shares in the market.
Ran Oil Director Samvel Baghdasaryan, in conversation with Hetq, said that the company doesn't import gasoline and diesel fuel; rather, it purchases them from Flash and CPS. To the observation that "super" fuel has not been imported in Armenia since 2008, Baghdasaryan objected, saying that, for example, Flash imports it and they buy it from both companies. Ran Oil is one of the the companies where you can find "super" fuel at their petrol stations.
Several petrol stations that operate under the name Max Group or Max Oil likewise sell "super" fuel. But Maxhur's accounting staff denied that they currently sell "super" fuel, though these petrol stations belong to them. At the same time, Maxhur employees informed Hetq that they both important gasoline and diesel fuel and purchase it from Flash and CPS. Imports come from Romania and Bulgaria.
Hetq was unable to get in contact with CPS Director Artur Danielyan: the employee who answered the phone said no one from management was in and she cannot respond to (media) inquiries.
Flash management likewise was unreachable. Director Yasha Kachatryan either was not in or had gone out, or was in a meeting. Deputy Director Mushegh Elchyan, according to the company employee, does not currently work at Flash.
The Mika Corporation employee, in turn, said the company does not currently sell "super" fuel and does not import. She was unable to say from which country the company acquired fuel in the past, but noted on Mika Corporation's official website are Greece, Bulgaria, Romania, Russia, and Ukraine.