Հայաստան 5 տարի «սուպեր» բենզին չեն ներկրում, բայց վաճառում են
Թեև հատկապես Երևանի բազմաթիվ բենզալցակայաններում «ռեգուլյար» և «պրեմիում» տեսակներին զուգահեռ վաճառվում է նաև «սուպեր» բենզին, Hetq.am-ը պարզել է, որ 2008-ից ի վեր Հայաստան այդպիսի վառելիք չի ներկրվել (մարզերում նման բենզին գրեթե չեն վաճառում):
Վերջին անգամ «սուպեր» տեսակի բենզին ներկրվել է 2008-ին՝ 1.416.200 լիտր (1.393.634 դոլար արժեքով): Ըստ կայքի՝ այստեղ կա երեք տարբերակ.
1. ավելի ցածր տեսակի բենզինն իրացվում է «սուպերի» անվան տակ,
2. «սուպեր» բենզինը ներկրվում է ավելի էժան տեսակի անվան տակ,
3. վաճառողների պահեստներում այդ բենզինը մնացել է նվազագույնը 6 տարի և չի իրացվում:
«Ֆլեշն» ու «CPS»-ը ներկրում են, մյուսները՝ գնում նրանցից
Հայաստանում բենզինի և դիզվառելիքի ոլորտում կա մի քանի խոշոր ընկերություն. «Ֆլեշ» ՍՊԸ, «Սի փի էս Օիլ Քորփորեյշն» ՍՊԸ, «Միկա Քորփորեյշն» ՓԲԸ, «Մաքսհուր» ՍՊԸ, «Ռան-Օյլ» ՍՊԸ: Ըստ ՏՄՊՊՀ-ի 2010-ի վերջին ուսումնասիրությունների՝ շուկայում գերիշխող դիրք ունեն «Ֆլեշը» (բենզին՝ 44,6 %, դիզվառելիք՝ 47,3 %) եւ «CPS»-ը (բենզին՝ 41,8 %, դիզվառելիք՝ 40,8 %, «Սիփի էս Օիլ Քորփորեյշն»-ը փաստացի փոխարինել է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ին, որի անունը տեղ է գտել ՏՄՊՊՀ-ի ուսումնասիրության մեջ): Այս թվերը 4 տարվա հնություն ունեն, չնայած երկու ընկերություններն էլ մինչ օրս ակնհայտ առաջատար են ասպարեզում: Մյուս ընկերությունների՝ շուկայում մասնակցության չափաբաժինների վերաբերյալ ՏՄՊՊՀ-ն տվյալներ չունի:
«Ռան-Օյլ» ընկերության տնօրեն Սամվել Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց, որ բենզին ու դիզվառելիք ընկերությունը չի ներմուծում, այլ գնում է «Ֆլեշից» ու «CPS»-ից: Դիտարկմանը, թե պաշտոնական տվյալներով 2008-ից հետո «սուպեր» բենզին չի ներկրվում, Բաղդասարյանն առարկեց՝ նշելով, որ, օրինակ, «Ֆլեշը» բերում է, և իրենք երկու ընկերություններից էլ գնում են: «Ռան-Օյլ»-ն այն ընկերություններից է, որոնց լցակայաններում այսօր կարելի է «սուպեր» բենզին գտնել:
Ծիծեռնակաբերդի խճուղուց դեպի Լենինգրադյան և Կիևյան եռաթև խաչմերուկի մոտ գործող լցակայանում, ինչպես նաև մի քանի այլ տեղերում, որոնք գործում են «Մաքս Գրուպ» կամ «Մաքս Օիլ» բրենդի տակ, նույնպես վաճառվում է «սուպեր» բենզին: Սակայն «Մաքսհուր» ընկերության հաշվապահությունից հերքեցին, թե իրենք այժմ «սուպեր» բենզին են վաճառում և վերոնշյալն իրենց լցակայանն է՝ չնայած անվան առկայությանը: Միաժամանակ տեղեկացրին, որ «Մաքսհուրը» բենզին ու դիզվառելիք թե ներկրում է, թե գնում «Ֆլեշից» ու «CPS»-ից: Ներմուծումները կատարվում են Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից:
«CPS» ընկերության տնօրեն Արթուր Դանիելյանի հետ «Հետքին» չհաջողվեց կապ հաստատել. աշխատակցուհին պատասխանում էր, որ ղեկավարությունից մարդ չկա, իսկ ինքը չի կարող պատասխանել հարցերին:
«Ֆլեշի» տնօրինությունը նույնպես անհասանելի մնաց: Տնօրեն Յաշա Խաչատրյանը կամ տեղում չէր, դուրս էր եկել, կամ էլ խորհրդակցության էր: Իսկ փոխտնօրեն Մուշեղ Էլչյանը, ըստ ընկերության աշխատակցուհու, ներկա պահին չի աշխատում «Ֆլեշում»:
«Միկա Քորփորեյշն»-ի աշխատակցուհին էլ հայտնեց, որ ներկայում ընկերությունը չի վաճառում «սուպեր» բենզին և ներմուծումներ չի կատարում: Նա դժվարացավ ասել, թե որ երկրներից է ընկերությունը նախկինում բենզին բերել, սակայն «Միկայի» պաշտոնական կայքում նշված են Հունաստանը, Բուլղարիան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան:

В Армению 5 лет не импортируется бензин марки “супер”, но продается
На многочисленных бензозаправочных станциях Еревана продолжают продавать бензин «супер» наряду с «регуляром» и «премиумом». Hetq.am («След») выяснил, что с 2008 года в Армению такое топливо не импортировалось (в областях страны его почти не продают).
В последний раз «супер» импортировали в 2008 году – 1 416 200 литров (по цене 1 393 634 долларов). Согласно сайту, в этом случае действуют 3 варианта: 1. бензин более низкого качества реализуется в качестве «супер»; 2. «супер» импортируется под видом более дешевого вида бензина; 3. на складах продавцов этот бензин оставался минимум 6 лет и не реализовывался.
«Флеш» и «CPS» импортируют, другие покупают у них
В сфере бензина и дизтоплива Армении есть несколько крупных компаний: ООО «Флеш», ООО «CPS Oil Corporation», ЗАО «Mika corporation», ООО «Maxhur», ООО «Runoil». Согласно последним исследованиям Государственной комиссии по защите экономической конкуренции за 2010 год, доминирующее положение на рынке занимают «Флеш» (бензин – 44,6%, дизтопливо – 47,3%) и «CPS» (бензин – 41,8%, дизтопливо – 40,8%, «CPS Oil Corporation» фактически заменила «City Petrol Group», название которой попало в исследование Комиссии). Это цифры 4-летней давности, хотя обе компании до сих пор остаются лидерами. Данных о доле других компаний на рынке у Комиссии нет.
Директор компании «Run Oil» Самвел Багдасарян сообщил «Следу», что компания не импортирует бензин и дизтопливо, а покупает его у «Флеш» или «CPS». На наблюдение о том, что бензин «супер» не импортируется с 2008 года, Багдасарян привел пример компании «Флеш», которая, по его словам, импортирует, и они покупают его у обеих компаний. «Run Oil» - одна из тех компаний, на заправочных станциях которой можно найти бензин «супер».
Связаться с директорои компании «CPS» Артуром Багдасаряном организации не удалось, сотрудница компании сообщила, что руководства нет, а сама она ответить на вопросы не может. Связаться с руководством «Флеш» также не удалось: директор Яша Хачатрян либо был не на месте, либо – на совещании. А замдиректора Мушег Элчян, по словам сотрудницы, в данный момент в компании не работает.
В «Mika corporation» сообщили, что в настоящее время компания не продает и не импортирует бензин «супер». Сотрудница не смогла сообщить, из каких стран импортировался бензин раньше, однако на официальном сайте «Мики» отмечены Греция, Болгария, Румыния, Россия, Украина.