«Ինձից շատ կողմ չլինեք հայ-ռուսական հարաբերություններին»․ ԱԺ-ում քննարկում են «գազային» հանձնաժողովը
Այսօր ԱԺ-ում շարունակվել են 2013 թվականին Ռուսաստանի հետ կնքված գազային համաձայնագրերը քննող հանձնաժողովի ստեղծման մասին քննարկումները: Չորս ոչ կոալիցիոն ուժերի ներկայացուցիչները ելույթներ են ունեցել՝ հաստատելով, որ հանձնաժողովի ստեղծումն ուղղակի անհրաժեշտ է:
«Որտեղի՞ց է գոյացել 300 միլիոն դոլար պարտքը և ինչո՞ւ է դա թաքցվել ժողովրդից: Երկրորդ՝ ինչպե՞ս է պատահում, որ սահմանին ստանում ենք նորմալ գնով, այն սպառողին հասնում է ահավոր գնով և քաղաքացին ի վիճակի չէ վճարել պարտքը: Երրորդ՝ ինչպե՞ս եղավ, որ պահպանելու ենք մի ստատուս քվո, որով զրկվելու ենք այլընտրանքային էներգիա ունենալու հնարավորությունից»,- ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Կոալիցիայից (ՀՀԿ, ՕԵԿ) խոսքի իրավունք է խնդրել ՀՀԿ-ական Գագիկ Մինասյանը, ով հայտարարել է, որ եթե դրսում ջերմաստիճանը ցածր է, բնական է, որ գազի համար քաղաքացին պետք է շատ վճարի:
«Ասում են՝ ամենաթանկը սպառում են ՀՀ քաղաքացիները, դա այդպես չէ: Մեր խորհրդարանական լսումները շատ լիբերալ են, ներկայացված են 35 երկրի տվյալներ, ՀՀ քաղաքացին տասներորդն է իր կողմից սպառվող գազի վճարման համար, իսկ տնտեսվարողը՝ վեցերորդը։ Այդ ցուցակում կան երկրներ, որ արտադրում են սեփական գազ, կամ սուբսիդավորում», - ասել է նա:
Մինասյանի խոսքով՝ ՀՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու հանձնաժողովի ստեղծմանը:
Ամփոփիչ ելույթում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, զեկուցող Արամ Մանուկյանն անդրադարձել է իշխանության ներկայացուցիչների այն փաստարկին, որ գազի պայմանագրի դեմ լինելը նշանակում է դեմ լինել հայ-ռուսական հարաբերություններին:
«Ինձից շատ կողմ չլինեք հայ-ռուսական հարաբերություններին: Մենք ասում ենք, որ գազը գողացվել է այստեղ՝ Հայաստանում», - ասել է Մանուկյանը՝ հավելելով, թե ինքը ցանկանում է, որ ռուսներն էլ իմանան՝ ինչ անլուրջ մարդկանց հետ են գործ բռնել։

Armenian MPs Continue to Argue about Gas Contract with Russia
Discussions to establish a commission to investigate the gas contracts signed with Russia in 2013 continued in Armenia's National Assembly today. Representatives of the four non-ruling parties addressed the parliament, stressing the need to create such a commission.
"Where did the $300 million debt come from and why as it hidden from the people? Second, how is it that we get it at the border at the normal price, it comes to the consumer at a horrid price and he is unable to pay the debt. Third, how is it that we're going to keep a status quo with which we will deprive ourselves of the opportunity of having alternative energy?" asked Prosperous Armenia Party (BHK) MP Naira Zohrabyan.
From the ruling coalition , asking for the right to speak was HHK MP Gagik Minasyan, who said if it's cold outside, naturally citizens will have to pay more for gas.
"They say, the most expensive gas is consumed by citizens of the Republic of Armenia consume the most expensive gas, that's not true. Our parliamentary hearings are very liberal, data from 35 countries is represented. Armenian citizens are in 10th place; and business at 6th. On this list are countries that produce their own gas or subsidize it," he said.
According to Minasyan, HHK will vote against the creation of a commission.
Armenian National Congress (HAK) MP Aram Manukyan, in his turn to speak, addressed ruling authorities' argument that being against the gas contract is like being against Armenian-Russian relations.
"Do not be in favor of Armenian-Russian relations more than I. We say that gas was stolen here in Armenia," he said, adding that he wants the Russians to know as well what frivolous people they're dealing with.