«Ինձից շատ կողմ չլինեք հայ-ռուսական հարաբերություններին»․ ԱԺ-ում քննարկում են «գազային» հանձնաժողովը
Այսօր ԱԺ-ում շարունակվել են 2013 թվականին Ռուսաստանի հետ կնքված գազային համաձայնագրերը քննող հանձնաժողովի ստեղծման մասին քննարկումները: Չորս ոչ կոալիցիոն ուժերի ներկայացուցիչները ելույթներ են ունեցել՝ հաստատելով, որ հանձնաժողովի ստեղծումն ուղղակի անհրաժեշտ է:
«Որտեղի՞ց է գոյացել 300 միլիոն դոլար պարտքը և ինչո՞ւ է դա թաքցվել ժողովրդից: Երկրորդ՝ ինչպե՞ս է պատահում, որ սահմանին ստանում ենք նորմալ գնով, այն սպառողին հասնում է ահավոր գնով և քաղաքացին ի վիճակի չէ վճարել պարտքը: Երրորդ՝ ինչպե՞ս եղավ, որ պահպանելու ենք մի ստատուս քվո, որով զրկվելու ենք այլընտրանքային էներգիա ունենալու հնարավորությունից»,- ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Կոալիցիայից (ՀՀԿ, ՕԵԿ) խոսքի իրավունք է խնդրել ՀՀԿ-ական Գագիկ Մինասյանը, ով հայտարարել է, որ եթե դրսում ջերմաստիճանը ցածր է, բնական է, որ գազի համար քաղաքացին պետք է շատ վճարի:
«Ասում են՝ ամենաթանկը սպառում են ՀՀ քաղաքացիները, դա այդպես չէ: Մեր խորհրդարանական լսումները շատ լիբերալ են, ներկայացված են 35 երկրի տվյալներ, ՀՀ քաղաքացին տասներորդն է իր կողմից սպառվող գազի վճարման համար, իսկ տնտեսվարողը՝ վեցերորդը։ Այդ ցուցակում կան երկրներ, որ արտադրում են սեփական գազ, կամ սուբսիդավորում», - ասել է նա:
Մինասյանի խոսքով՝ ՀՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու հանձնաժողովի ստեղծմանը:
Ամփոփիչ ելույթում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, զեկուցող Արամ Մանուկյանն անդրադարձել է իշխանության ներկայացուցիչների այն փաստարկին, որ գազի պայմանագրի դեմ լինելը նշանակում է դեմ լինել հայ-ռուսական հարաբերություններին:
«Ինձից շատ կողմ չլինեք հայ-ռուսական հարաբերություններին: Մենք ասում ենք, որ գազը գողացվել է այստեղ՝ Հայաստանում», - ասել է Մանուկյանը՝ հավելելով, թե ինքը ցանկանում է, որ ռուսներն էլ իմանան՝ ինչ անլուրջ մարդկանց հետ են գործ բռնել։

Армянские депутаты продолжают спорить о газовом договоре
В Национальном Собрании Армении продолжаются обсуждения о создании комиссии, изучающей заключенные с Россией в 2013 году договоры по газу. Выступили представители 4 некоалиционных сил, подчеркнув необходимость создания комиссии.
«Откуда образовался долг в 300 миллионов? И это скрывали от народа. Во-вторых, как так получается, что на границе мы получаем его по нормальной цене, а до потребителя газ доходит по ужасной цене, и он не в состоянии выплачивать долг. В-третьих, как вышло, что мы сохраним статус-кво, который лишит нас возможности иметь альтернативную энергию?», - поинтересовалась член фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Из правящей коалиции (Республиканская партия Армении, «Оринац еркир») попросил слова республиканец Гагик Минасян, по словам которого, если на улице низкая температура, «естественно, гражданин должен платить больше».
«Говорят, что дороже всего газ обходится гражданам Армении. Это не так. У нас очень либеральные парламентские слушания, представлены данные 35 стран, гражданин Армении находится на 10-ом месте, а бизнес-субъет – на 6. В этом списке есть страны, производящие собственный газ, или субсидирующие». По словам Минасяна, РПА проголосует против создания комиссии.
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян прокомментировал приводимый представителями власти аргумент о том, что быть против договоров по газу значит быть против армяно-российских отношений.
«Не будьте за армяно-российские отношения больше, чем я. Мы говорим, что газ украли здесь, в Армении», - сказал парламентарий, добавив, что хочет, чтобы и русские знали, с какими несерьезными людьми они имеют дело.