Չինովնիկը չի պատասխանել՝ արդյոք «Գազպրոմը» կատարում է պարտավորությունները
ՀՀ կառավարությունն այլևս պարտքեր չի կուտակում ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերության հետ հարաբերություններում: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ անդրադառնալով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի բարձրացրած հարցին: Միևնույն ժամանակ Նազարյանը նշել է, որ իր տեղեկությունը հստակ չէ, քանի որ այդ խնդիրն իր հանձնաժողովի լիազորությունների մեջ չի մտնում:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականից մինչև 2013 թվականը «Գազպրոմը» բարձրացրել է Հայաստանի համար գազի գինը, սակայն իշխանությունները չեն հայտարարել այդ մասին տարբեր ընտրությունների փուլում՝ գազը հաշվարկելով նախկին գնով, որի արդյունքում 300 միլիոն դոլարի պարտք է կուտակվել։
Հրանտ Բարգատյանը նաև հարցրել է՝ որքան աշխատավարձ են ստանում «Հայռուսգազարդ»-ի աշխատակիցները, մասնավորապես, տնօրենների խորհրդի անդամները: Չինովնիկը նշել է, որ այդ հարցին չի կարող պատասխանել:
«Միջին աշխատավարձը կազմում է 227.000 դրամ: Տնօրենների աշխատավարձը մեր խնդիրը չէ: Մեր սահմանած աշխատավարձի ֆոնդից ավել ծախսելու իրավունք չունեն», - ասել է նա:
Բագրատյանը նաև հետաքրքրվել է՝ արդյոք գազամատակարարը կատարում է իր նորմատիվ պարտականությունները, օրինակ, արդյոք 5 տարին մեկ շենքերի համար նոր խողովակներ են ներկրվում:
Նազարյանը հերթական անգամ ասել, թե այդ հարցին հստակ չի կարող պատասխանել, քանի որ իրենք ընտրովի ստուգումներ են անում և խախտումներ դեռ չեն հայտնաբերել:

Армянский чиновник не смог сказать, выполняет ли «Газпром» свои обязательства
Правительство Армении не накапливает долги в отношениях с российской компанией «Газпром». Об этом в Национальном Собрании заявил председатель комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян, комментируя вопрос члена фракции «Армянский национальный конгресс» Гранта Багратяна. В то же время Назарян заявил, что имеющаяся у него информация не точна, так как этот вопрос не входит в компетенцию комиссии.
С 2011 по 2013 гг. «Газпром» поднял цену на газ для Армении, однако власти не сообщали об этом на этапе различных выборов, предоставляя газ по прежней цене, в результате чего накопился долг в размере 300 млн. долларов.
Багратян поинтересовался, какую зарплату получают сотрудники «АрмРосгазпрома», в частности, члены совета директоров. Чиновник сказал, что не может ответить на этот вопрос.
«Средняя зарплата составляет 227 000 драмов. Зарплата директоров – не наша задача. Нельзя тратить больше из учрежденного нами фонда зарплат», - сказал он.
Депутат также спросил, выполняет ли поставщик газа свои нормативные обязательства, к примеру, импортируются ли каждые 5 лет новые трубы для зданий. Назарян снова сообщил, что не может дать четкого ответа на данный вопрос, так как они проводят избирательные проверки и нарушений пока не обнаружили.
Багратян, в свою очередь, сообщил, что в здании, в котором он проживает, трубы не меняли на протяжении последних 14 лет.