Չինովնիկը չի պատասխանել՝ արդյոք «Գազպրոմը» կատարում է պարտավորությունները
ՀՀ կառավարությունն այլևս պարտքեր չի կուտակում ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերության հետ հարաբերություններում: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ անդրադառնալով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի բարձրացրած հարցին: Միևնույն ժամանակ Նազարյանը նշել է, որ իր տեղեկությունը հստակ չէ, քանի որ այդ խնդիրն իր հանձնաժողովի լիազորությունների մեջ չի մտնում:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականից մինչև 2013 թվականը «Գազպրոմը» բարձրացրել է Հայաստանի համար գազի գինը, սակայն իշխանությունները չեն հայտարարել այդ մասին տարբեր ընտրությունների փուլում՝ գազը հաշվարկելով նախկին գնով, որի արդյունքում 300 միլիոն դոլարի պարտք է կուտակվել։
Հրանտ Բարգատյանը նաև հարցրել է՝ որքան աշխատավարձ են ստանում «Հայռուսգազարդ»-ի աշխատակիցները, մասնավորապես, տնօրենների խորհրդի անդամները: Չինովնիկը նշել է, որ այդ հարցին չի կարող պատասխանել:
«Միջին աշխատավարձը կազմում է 227.000 դրամ: Տնօրենների աշխատավարձը մեր խնդիրը չէ: Մեր սահմանած աշխատավարձի ֆոնդից ավել ծախսելու իրավունք չունեն», - ասել է նա:
Բագրատյանը նաև հետաքրքրվել է՝ արդյոք գազամատակարարը կատարում է իր նորմատիվ պարտականությունները, օրինակ, արդյոք 5 տարին մեկ շենքերի համար նոր խողովակներ են ներկրվում:
Նազարյանը հերթական անգամ ասել, թե այդ հարցին հստակ չի կարող պատասխանել, քանի որ իրենք ընտրովի ստուգումներ են անում և խախտումներ դեռ չեն հայտնաբերել:

The Government of Armenia is no longer accumulating a debt in its relations with the Russian company Gazprom, Public Services Regulatory Commission chief Robert Nazaryan said in Armenia's National Assembly today, replying to Armenian National Congress MP Hrant Bagratyan's question. At the same time, Nazaryan noted that the information he has is not precise, as this matter is not within his Commission's jurisdiction.
Recall, from 2011 to 2013, Gazprom increased the price of gas to Armenia; however, the ruling authorities did not report this during various elections (presidential, parliamentary, municipal), calculating the gas at its former price, as a result of which the country accumulated a $300 million debt to the Russian state company.
Bagratyan also inquired about the salary of ArmRosGazprom employees, in particular members of the board of directors. However, the state official said he could not answer this question.
"The average salary is 227,000 dram . The directors' salary is not our problem. They don't have a right to spend more than the salary fund we established," Nazaryan said.
The opposition MP also asked whether the gas supplier fulfills its regulatory obligations, such as importing new pipes for residential buildings once every 5 years. Nazaryan once again said he cannot clearly answer this question, as the Commission conducts selective inspections and have not discovered any violations so far.
The MP, in turn, said the pipes of the building in which he lives have not been replaced in the past 14 years.