Կենսաթոշակային համակարգի դեմ պայքարողներին ուժով հեռացրել են ՊԵԿ-ի մոտից (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
«Դ!եմ եմ» նախաձեռնության անդամները՝ կուտակային կենսաթոշակների դեմ բողոքող հարյուրավոր քաղաքացիների հետ միասին այսօր հերթական անգամ իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել՝ կոչ անելով պատկան մարմիններին ինքնակազմակերպվել ու կատարել Սահմանադրական դատարանի` պարտադիր բաղադրիչի վճարման կասեցման մասին որոշումը։
«Կասեցում», «Միավորում», «Ամոթ, ամոթ», «Ազատ, անկախ Հայաստան» վանկարկումներով, «Չեմ արտագաղթելու», «Դ!եմ եմ» գրությամբ պաստառներով և սուլոցներով երթի մասնակիցները նախ անցել են Կառավարության, Կենտրոնական բանկի, Պետեկամուտների կոմիտեի շենքերի մոտով, այնուհետ շարժվել դեպի քաղաքապետարան։
Երթի ընթացքում ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել աշխատող քաղաքացիներին միանալ իրենց և անօրինական ճնշումների տակ ֆոնդեր չընտրել։
«Հունվարի 28-ի դրությամբ ֆոնդեր էին ընտրել քաղաքացիների 0,5 տոկոսը, այդ թիվը խոսում է անվստահության և կառավարության անպատրաստության մասին։ Կառավարությունն այս 10 տարիների ընթացքում չակերտավոր բարեփոխմանը պատրաստվել է 0,5 տոկոսով, այն էլ՝ ստիպողաբար։ Մենք ասում ենք՝ այս օրենքը չի ներդրվելու, պարտադրելու ենք մեր իրավունքները», - ասել է երթի մասնակիցներից մեկը։
Նշենք, որ հարյուրավոր ոստիկաններ հետևել են երթի ողջ ընթացքին, մասնավորապես, ՊԵԿ-ի մոտ պատ են կազմել և փակել են շենքի տարածքը։ Նրանք թույլ չեն տվել ցուցարարներին մոտենալ շենքին, ինչից հետո նրանց ու ցուցարարների միջև քաշքշուկ է սկսվել։ Մի քանի ակտիվիստներ մոտեցել և ՊԵԿ-ի շենքի գլխավոր մուտքի դռներին են փակցրել նախաձեռնության թռուցիկները, սակայն ոստիկաններն անմիջապես պոկել են դրանք։
Ավելի ուշ, երբ ցուցարարները սկսել են առաջանալ, որոշ մասն էլ ճեղքել է ոստիկանական պատը և մոտեցել շենքին, ոստիկաններն ուժով հետ են մղել նրանց։

Police Use Force to Push Mandatory Pension Opponents Away from State Building (PHOTOS)
Members of an initiative against the new pension reforms and hundreds of supporters today once again protested in the streets of Yerevan, urging relevant state bodies to get organized and fulfill the Constitutional Court's ruling to temporarily abolish the law.
Holding signs that read "I won't emigrate" and "I am against"; chanting "Stop!", "Shame, shame!" and "free, independent Armenia"; and whistling, marchers first walked by the government building, then the Central Bank, then the State Revenue Committee, and finally to city hall.
During the march, demonstrators urged working citizens to join them and "not to choose pension funds under unlawful pressure." Recall, according to the new law, employees born after 1974 are asked to choose one of two pension funds to which a portion of their monthly earnings will be transferred.
"According to data obtained on Jan. 28, 0.5% of citizens had chosen funds — this figure speaks to distrust and the government's unreadiness. For 10 years, the government prepared for this so-called reform by 0.5%, and that, forcibly. We say this law won't be introduced; we are going to enforce our rights," said one of the marchers.
1dem
Note, hundreds of police officers accompanied the entire duration of the march. Officers made a human chain near the State Revenue Committee building and blocked access to the grounds. They didn't permit demonstrators to approach the building, which led to a skirmish between police and demonstrators. A few demonstrators advanced and stuck the initiative's leaflets on the building's main door, which officers immediately removed.
Later, when the march moved on, some demonstrators broke the police chain and approached the building. Officers, however, using force, pushed them back.