Կենսաթոշակային համակարգի դեմ պայքարողներին ուժով հեռացրել են ՊԵԿ-ի մոտից (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
«Դ!եմ եմ» նախաձեռնության անդամները՝ կուտակային կենսաթոշակների դեմ բողոքող հարյուրավոր քաղաքացիների հետ միասին այսօր հերթական անգամ իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել՝ կոչ անելով պատկան մարմիններին ինքնակազմակերպվել ու կատարել Սահմանադրական դատարանի` պարտադիր բաղադրիչի վճարման կասեցման մասին որոշումը։
«Կասեցում», «Միավորում», «Ամոթ, ամոթ», «Ազատ, անկախ Հայաստան» վանկարկումներով, «Չեմ արտագաղթելու», «Դ!եմ եմ» գրությամբ պաստառներով և սուլոցներով երթի մասնակիցները նախ անցել են Կառավարության, Կենտրոնական բանկի, Պետեկամուտների կոմիտեի շենքերի մոտով, այնուհետ շարժվել դեպի քաղաքապետարան։
Երթի ընթացքում ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել աշխատող քաղաքացիներին միանալ իրենց և անօրինական ճնշումների տակ ֆոնդեր չընտրել։
«Հունվարի 28-ի դրությամբ ֆոնդեր էին ընտրել քաղաքացիների 0,5 տոկոսը, այդ թիվը խոսում է անվստահության և կառավարության անպատրաստության մասին։ Կառավարությունն այս 10 տարիների ընթացքում չակերտավոր բարեփոխմանը պատրաստվել է 0,5 տոկոսով, այն էլ՝ ստիպողաբար։ Մենք ասում ենք՝ այս օրենքը չի ներդրվելու, պարտադրելու ենք մեր իրավունքները», - ասել է երթի մասնակիցներից մեկը։
Նշենք, որ հարյուրավոր ոստիկաններ հետևել են երթի ողջ ընթացքին, մասնավորապես, ՊԵԿ-ի մոտ պատ են կազմել և փակել են շենքի տարածքը։ Նրանք թույլ չեն տվել ցուցարարներին մոտենալ շենքին, ինչից հետո նրանց ու ցուցարարների միջև քաշքշուկ է սկսվել։ Մի քանի ակտիվիստներ մոտեցել և ՊԵԿ-ի շենքի գլխավոր մուտքի դռներին են փակցրել նախաձեռնության թռուցիկները, սակայն ոստիկաններն անմիջապես պոկել են դրանք։
Ավելի ուշ, երբ ցուցարարները սկսել են առաջանալ, որոշ մասն էլ ճեղքել է ոստիկանական պատը և մոտեցել շենքին, ոստիկաններն ուժով հետ են մղել նրանց։

В Армении противников обязательной накопительной пенсии силой устранили от здания КПГ
Члены инициативы «Я против!» вместе с сотней граждан, борющихся против обязательной накопительной пенсионной системы, провели очередную акцию протеста, призывая соответствуюие органы самоорганизоваться и соблюдать решение Кассационного суда, временно отменившего действие закона.
Со свистом и плакатами «Прекратить!», «Позор!», «Свободная, независимая Армения!», «Я не эмигрирую!» участники шествия двинулись к мэрии Еревана. Они призывали поддержать акцию и «не выбирать фонды под незаконным давлением».
«На 28 января фонды выбрали 0.5% граждан, эта цифра говорит о недоверии и неподготовленности правительства. За 10 лет правительство подготовилось к этому так называемому реформированию на 0.5%, и то с принуждением. Мы говорим: этот закон не вступит в силу, мы навяжем свои права», - заявил один из участников шествия.
За ходом акции следили сотни полицейских. Они выстроили живую стену у Комитета по госдоходам и перекрыли территорию здания. Стражи правопорядка не позволили демонстрантам подойти к зданию, позже между сторонами началась потасовка. Несколько активистов прикрепили к дверям Комитета листовки инициативы, которые, однако, были немедленно устранены полицейскими.
Позднее, когда демонстранты решили продвинуться дальше, а некоторые из них прорвали живую цепь полицейских, последние силой растолкали и не дали активистам пройти.