ՀԱԿ ակտիվիստներին բերման են ենթարկել թռուցիկների և «Սերժիկ, պետական դավաճան»-ի համար
Մարտի 1-ին կայանալիք ՀԱԿ-ի հանրահավաքի մասին իրազեկող ակցիայի մեկնարկին մի խումբ ակտիվիստներ բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին։
Անցած գիշեր ՀԱԿ ակտիվիստները փորձել են քաղաքում հանրահավաքի մասին իրազեկող թռուցիկներ փակցնել ու «Սերժիկ պետական դավաճան» կարգախոսով ակցիա անցկացնել՝ Սերժ Սարգսյանի նկարով և այդ գրությամբ գրաֆիտիներ պատկերելով, սակայն ակցիայի մեկնարկին՝ ժամը 02։30-ին, 9 ակտիվիստների բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է բերման ենթարկվածներից Արեգ Գևորգյանը, նմանատիպ գործողություններով ոստիկանները փորձում են կանխել նախատեսված հանրահավաքի մասին հանրությանը իրազեկելու գործընթացը։
«Բերման ենք ենթարկվել իրազեկումը չսկսած՝ առանց լուրջ պատճառաբանության, իբրև թե թռուցիկներով փչացնում են գույքը։ Ենթադրում եմ, որ ոստիկանները նախօրոք իրենք արդեն պատրաստված էին, քանի որ թվով շատ էին։ Ակտիվիստները նույնպես մեծ թիվ էին կազմում, սակայն բերման ենթարկեցին 9-ին։ Ակնհայտ է, որ ոստիկանները կոնկրետ դիմադրությունով փորձելու են կասեցնել իրազեկումները՝ իրենց կողմից բոլորին հայտնի ու ծանոթ սցենար է», -նշել է Գևորգյանը։
Մեր թղթակցի հետ զրույցում ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանը պատմել է, որ բաժնում բացատրագրեր կազմելու ընթացքում ոստիկաններից մեկը մոտեցավ ու ասաց՝ «չե՞ք կարա ձեր միտինգները ցերեկով անեք»։
«Պարզվում է, որ մենք փողոցով քայլում ենք, ուրեմն դա իրենց ընկալմամբ միտինգ է», - ասել է Հարությունյանը։
Երիտասարդներին վարչական ձերբակալության են ենթարկել և բաց են թողել 3 ժամ ոստիկանության բաժնում պահելուց հետո։

Opposition Activists Detained for Graffiti Depicting Armenian President as 'State Traitor'
The start of a campaign to notify the public of an upcoming Armenian National Congress (HAK) rally on Mar. 1 began with a group of activists being detained by police.
HAK activists late last night attempted to paste flyers around the capital and spray-paint a stencil depicting Armenian President Serzh Sargysan and the inscription "state traitor"; however, just as they were beginning, 9 of the activists were picked up by police at around 2:30 am and taken to Kentron police division.
As told to Epress.am by one of the detained activists, Areg Gevorgyan, with such actions the police are trying to prevent the process of notifying the public about the upcoming rally.
"We were detained not having yet begun the notification , without any serious reason — supposedly the leaflets were damaging property. I am assuming the police were prepared in advance, as they were many in number. The activists likewise were great in number, but 9 were detained. It's obvious that police officers will try to prevent the notifications — it's a scenario that's well-known and familiar to all," he said.
Speaking to the Epress.am correspondent, activist Vardan Harutyunyan said while writing explanatory statements at the police station one of the officers approached and asked, "Can't you have your rallies in the afternoon?"
"It turns out that we're walking on the street and they perceive that as a rally," said Harutyunyan.