ՀԱԿ ակտիվիստներին բերման են ենթարկել թռուցիկների և «Սերժիկ, պետական դավաճան»-ի համար
Մարտի 1-ին կայանալիք ՀԱԿ-ի հանրահավաքի մասին իրազեկող ակցիայի մեկնարկին մի խումբ ակտիվիստներ բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին։
Անցած գիշեր ՀԱԿ ակտիվիստները փորձել են քաղաքում հանրահավաքի մասին իրազեկող թռուցիկներ փակցնել ու «Սերժիկ պետական դավաճան» կարգախոսով ակցիա անցկացնել՝ Սերժ Սարգսյանի նկարով և այդ գրությամբ գրաֆիտիներ պատկերելով, սակայն ակցիայի մեկնարկին՝ ժամը 02։30-ին, 9 ակտիվիստների բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է բերման ենթարկվածներից Արեգ Գևորգյանը, նմանատիպ գործողություններով ոստիկանները փորձում են կանխել նախատեսված հանրահավաքի մասին հանրությանը իրազեկելու գործընթացը։
«Բերման ենք ենթարկվել իրազեկումը չսկսած՝ առանց լուրջ պատճառաբանության, իբրև թե թռուցիկներով փչացնում են գույքը։ Ենթադրում եմ, որ ոստիկանները նախօրոք իրենք արդեն պատրաստված էին, քանի որ թվով շատ էին։ Ակտիվիստները նույնպես մեծ թիվ էին կազմում, սակայն բերման ենթարկեցին 9-ին։ Ակնհայտ է, որ ոստիկանները կոնկրետ դիմադրությունով փորձելու են կասեցնել իրազեկումները՝ իրենց կողմից բոլորին հայտնի ու ծանոթ սցենար է», -նշել է Գևորգյանը։
Մեր թղթակցի հետ զրույցում ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանը պատմել է, որ բաժնում բացատրագրեր կազմելու ընթացքում ոստիկաններից մեկը մոտեցավ ու ասաց՝ «չե՞ք կարա ձեր միտինգները ցերեկով անեք»։
«Պարզվում է, որ մենք փողոցով քայլում ենք, ուրեմն դա իրենց ընկալմամբ միտինգ է», - ասել է Հարությունյանը։
Երիտասարդներին վարչական ձերբակալության են ենթարկել և բաց են թողել 3 ժամ ոստիկանության բաժնում պահելուց հետո։

Активистов задержали за граффити с надписью «Сержик – государственный изменник»
Акция, оповещающая о намеченном на 1 марта митинге «Армянского национального конгресса», началась с задержания группы активистов.
В ночь на 10 февраля активисты АНК попытались расклеить по городу листовки, а также нарисовать граффити с изображением Сержа Саргсяна и надписью «Сержик – государственный изменник», однако в начале акции, около 02:30, 9 активистов были доставлены в отделение.
Арег Геворгян, один из задержанных активистов, сообщил Epress.am, что подобными действиями полицейские пытаются предотвратить процесс оповещения общественности о намеченном митинге.
«Нас задержали до начала оповещения, не представили серьезных аргументов, , будто листовки наносят вред имуществу. Предполагаю, что полицейские подготовились заранее, так как их было много. Активистов также было немало, но задержали 9. Очевидно, что полицейские будут стараться предотвратить оповещения, это известный и знакомый всем сценарий», - сказал Геворгян.
Во время написания объяснительной к активисту Вардану Арутюняну подошел полицейский и сказал «не можете проводить свои митинги днем?». «Они считают, что наша прогулка по улице – это митинг», - в беседе с корреспондентом сказал Арутюнян.