«Նաիրիտ»-ի աշխատողները բողոքել են նախագահականի մոտ․ նրանց պահանջների մասին կզեկուցեն Սերժ Սարգսյանին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Նաիրիտ» գործարանի հարյուրավոր աշխատակիցներ այսօր բողոքի երթով կառավարության շենքից հասել են Բաղրամյան 26 և պահանջել են կոնկրետ ժամանակահատվածում հստակեցնել 15 ամսվա չվճարած աշխատավարձերի, գործարանի վերագործարկվելու ու իրենց հետագա ճակատագրին վերաբերող հարցերը։
Մինչև նախագահական բարձրանալը հարկադիր պարապուրդի մեջ գտնվող նաիրիտցիները բողոքի ակցիա են կազմակերպել կառավարության մոտ, որտեղ պնդել են, որ իրենց հարցը անձամբ պետք է լուծի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Ավելի ուշ բողոքող աշխատակիցներին հանդիպել է Էներգետիկայի և պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը և խոստացել է մինչև փետրվարի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում վճարել մեկ ամսվա աշխատավարձը։
Նաիրիտցիներին նաև տեղեկացվել է, որ գործարանի հետագա գործարկման հարցը կախված է «Ռոսնեֆթ» ընկերությունից, որը կարող է ձեռք բերել գործարանը և որի հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Նշենք, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին «Ռոսնեֆտ»-ի ներկայացուցիչները ՀՀ կառավարության հետ Հայաստանում բութադիենստիրոլային կաուչուկի արտադրության նպատակով համատեղ ձեռնարկության ստեղծման մասին փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել, սակայն «Նաիրիտի» ճակատագիրը դեռևս հստակեցված չէ:
Կառավարության պատասխանից դժգոհ գործարանի աշխատակիցներին ՀՀ նախագահի նամակների և քաղաքացիների ընդունելության բաժնում խոստացել են, որ ներկայացված պահանջների մասին Սերժ Սարգսյանին զեկուցելուց հետո նրանց անմիջապես տեղյակ կպահեն։

Hundreds of Nairit Plant employees today marched from the Armenian government building to the presidential residence, asking for a particular time frame in which they will receive their 15 months' worth of wages and inquiring about the factory restarting operations and their fate.
Prior to arriving at the presidential palace, the employees, who are on forced leave, protested outside the government building, where they insisted that Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan personally solve their issue.
Later, the protestors met with RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan, who promised they would receive one month's pay by Feb. 20.
The employees informed the press that the plant's future operations depend on Rosneft oil company, which might acquire the plant, the negotiations of which are ongoing. Note, in December of last year, Rosneft representatives signed with the Armenian government a Memorandum of Understanding to establish a joint venture on manufacturing butadiene rubber in Armenia, but the fate of Nairit Plant is still unknown.
Staff at the Reception of Citizens, Appeals, Complaints and Proposals Office of the President of the Republic of Armenia promised the factory employees they will be contacted immediately after Armenian President Serzh Sargsyan is informed of their demands.