ՀԱԿ ակտիվիստների գործով կարելի է միանգամից ՄԻԵԴ դիմել․ իրավաբանը բացատրել է՝ ինչու (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀԱԿ-ի ակտիվիստների գործը կարելի է առանց ներպետական միջոցները սպառելու տանել Մարդու եվրոպական դատարան։ Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել իրավաբան Արա Ղազարյանը՝ անդրադառնալով երեկ՝ Մարտի 1-ի հանրահավաքի մասին իրազեկման ժամանակ, լրագրողներին ու ակտիվիստներին ոստիկանության բաժին տեղափոխելու դեպքին։
Ըստ Ղազարյանի՝ հարցը ոչ միայն իրավունքի ակնհայտ խախտումների մեջ է, օրինակ՝ հավաքների իրավունքի խախտում, բռնության ակնհայտ կիրառում, այլ այն, որ հենց ՀԱԿ-ի ակտիվիստների դեպքում են հաճախ նման խախտումներ արձանագրվում։
«Այստեղ կարևորը կոնտեքստը ներկայացնելն է։ ՀԱԿ ակտիվիստների հետ սա առաջին դեպքը չէ, և փորձը ցույց է տվել, որ Հայաստանում իրավական պաշտպանության մեխանիզմը չի աշխատել»,- ասել է Ղազարյանը։
Իրավաբանի խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ը կարող է հայցն առանց ներպետական ատյանները սպառելու ընդունել նաև այն պատճառով, որ ինչպես միջազգային կազմակերպությունները, այնպես էլ Եվրախորհդրի տարբեր մարմինները վերջին կես տարվա ընթացքում պարբերաբար բարձրաձայնել են, որ Հայաստանում հավաքների ազատության, իրազեկում կատարելու իրավունքը պարբերաբար խախտվում է։
«Նշանակում է, խնդիրը ակնհայտ է նաև դրսում։ Այդ խախտումների առավել վառ դրսևորումներն են․ առաջին՝ այսպես կոչված վարչական բերումը, երկրորդ՝ բացահայտորեն կատարվող տեսանկարահանումները, որոնք թեև ներկայացվում է, թե արվում են վարչաիրավական նպատակներով, իրականում արվում են քրեական և նույնիսկ քաղաքական հետապնդման նպատակներով, սակայն քողարկվում են վարչաիրավական ընթացակարգերով»,- ասել է Ղազարյանը։
ՄԻԵԴ-ում բազում գործեր ներկայացրած փաստաբանը նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիների կողմից ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումների պրակտիկայում արդեն գրանցվել են դեպքեր, երբ ՄԻԵԴ-ը գործը վարույթ ընդունել է՝ առանց ներպետական ատյանները սպառելու։ Օրինակ, «Թադևոսյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» և «Մխիթարյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործերով կողմերը վիճարկում էին իրենց նկատմամբ կալանք կիրառելու պայմանները։ ՄԻԵԴ-ը ոչ միայն հայցը ընդունել է վարույթ, այլև բավարարել այն՝ համարելով, որ Հայաստանը խախտել է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի երրորդ հոդվածը։

Armenian Opposition Activists' Case Can Go Straight to European Court of Human Rights: Attorney
The Armenian National Congress (HAK) activists' case can be brought before the European Court of Human Rights (ECtHR) without first going through all the domestic courts, claimed attorney Ara Ghazaryan, in conversation with Epress.am, referring to an incident on Wednesday whereby the young activists were taken to the police station while they were distributing and pasting flyers about an upcoming rally on March 1.
According to the attorney, it's not just the obvious violations, such as violating the right of assembly and the explicit use of force, but that often such violations are committed against HAK activists. "What's important here is providing context. This was not the first time this has happened to HAK activists, and experience shows that the mechanism of legal protection doesn't work in Armenia," he said.
The ECtHR may accept the case without it going through the domestic courts, Ghazaryan said, also because not only international agencies, but also the various bodies of the Council of Europe in the last six months have regularly stated that Armenia regularly violates the right to freedom of assembly and the right to inform.
"This means that the problem is known also outside the country.The most striking manifestations of these violations are first, the so-called administrative detention; second, the openly shooting video, which though is presented as being done for administrative and legal purposes, actually is done with the goal of criminal and even political persecution (but disguised as administrative procedures)," he said.
The attorney said there is precedence of the ECtHR accepting applications by Armenian nationals of cases that have not gone through all the domestic courts. For example, in the cases of Tadevosyan v. the Republic of Armenia ("The Court reiterates that the only remedies to be exhausted are those which are effective") and Mkhitaryan v. the Republic of Armenia, the parties were disputing the conditions of arrest they were subject to. The ECtHR not only began the proceedings, but also ruled in the plaintiffs' favor, considering that Armenia violated Article 3 of the European Convention on Human Rights.