ՄՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանում կթանկանան նաև դեղերը
Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո Հայաստանում դեղամիջոցները կթանկանան 8-10 տոկոսով, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակ» օրթաթերթը՝ համադրելով ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական տեղեկանքներն ու ՄՄ-ի մաքսատուրքերի դրույքաչափերը։
«Խնդիրն այն է, որ ներկայումս դեղերի ներկրումը Հայաստան ազատված է մաքսատուրքերից, իսկ ՄՄ անդամ երկրների համար սահմանված է 8-10 տոկոս մաքսատուրք: Նշենք, որ առանց այդ էլ, անցած տարվա ընթացքում դեղերը Հայաստանում թանկացել են մոտ 7 տոկոսով», - գրում է թերթը:
Նշենք, որ մի շարք ապրանքատեսակների դեպքում, մասնավորապես, ավտոմեքենաների և որոշ պարենային ապրանքների, ՄՄ-ում առկա մաքսատուրքերը ավելի բարձր են, քան ներկայումս Հայաստանում եղած տուրքերը։

После вступления в Таможенный союз в Армении подорожают и лекарства
После вступления в Таможенный союз в Армении на 8-10% подорожают лекарства, сообщает газета «Айкакан жаманак», сопоставив опубликованные Комитетом по госдоходам Армении официальные справки со ставками таможенных пошлин в ТС.
«Дело в том, что в настоящее время импорт медикаментов в Армению освобожден от пошлины, а для стран-членов ТС учреждена пошлина в размере 8-10%. Отметим, что и без того за прошлый год лекарства в Армении подорожали процентов на 7», - пишет автор.
В частности, в случае с автомобилями и некоторыми продовольственными товарами пошлины в Таможенном союзе выше действующих в Армении в настоящее время.