ՄՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանում կթանկանան նաև դեղերը
Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո Հայաստանում դեղամիջոցները կթանկանան 8-10 տոկոսով, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակ» օրթաթերթը՝ համադրելով ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական տեղեկանքներն ու ՄՄ-ի մաքսատուրքերի դրույքաչափերը։
«Խնդիրն այն է, որ ներկայումս դեղերի ներկրումը Հայաստան ազատված է մաքսատուրքերից, իսկ ՄՄ անդամ երկրների համար սահմանված է 8-10 տոկոս մաքսատուրք: Նշենք, որ առանց այդ էլ, անցած տարվա ընթացքում դեղերը Հայաստանում թանկացել են մոտ 7 տոկոսով», - գրում է թերթը:
Նշենք, որ մի շարք ապրանքատեսակների դեպքում, մասնավորապես, ավտոմեքենաների և որոշ պարենային ապրանքների, ՄՄ-ում առկա մաքսատուրքերը ավելի բարձր են, քան ներկայումս Հայաստանում եղած տուրքերը։

Medicine Will Be More Expensive in Armenia After Joining Customs Union: Paper
There will be an 8–10% increase in the price of medicine after Armenia joins the Customs Union, reports local daily Haykakan Zhamanak, comparing the State Revenue Committee's official figures and the rates of customs duties in the Customs Union.
"The issue is that currently, medicine imported to Armenia is exempt from customs duties, while a customs tariff of 8–10% is set for Customs Union member countries. Note that already last year, the price of drugs in Armenia rose by 7%," reports the paper.
In the case of several types of products, particularly automobiles and some food products, customs duties are higher in the Customs Union than in Armenia currently.