ՄԻՊ-ն ու ոստիկանությունը ստում են, պնդում են նախագահականի մոտից հեռացվածները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը դադարեցրել է քաղաքացի Էմմա Սահակյանի՝ պաշտպանին հասցեագրված դիմում-բողոքի քննարկումը, որով վերջինս տեղեկացրել էր 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ուժի կիրառմամբ բերման ենթարկվելու մասին և խնդրել օմբուդսմենի աջակցությունը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Սահակյանը և նշել, որ օրեր առաջ ստացել է ՄԻՊ-ի, իր խոսքով, ծիծաղելի որոշումը։ Կինն ասել է, որ Անդրեասյանն ընդամենը հարցում է արել ոստիկանությանը, որի պատասխանում փաստերը բացահայտ կերպով խեղաթյուրված են։
«Նշված է՝ իբրև թե անհայտ քաղաքացին դիմել է Արաբկիրի ոստիկանության բաժին ու հայտնել, թե մետրոյի «Մարշալ Բաղրամյան» կայարանում ինքնաշեն պայթուցիկներով անկարգություններ են լինելու, ինչից հետո ոստիկանությունը խափանման ու կանխման ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումներ է իրականցրել։ Նշված է նաև, որ այդ վայրում քաղաքացիների կյանքի ու առողջության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով կազմակերպվել է տարհանում, որի ընթացքում տարհանվել եմ նաև ես», - Պաշտպանին ուղարկված ոստիկանության պարզաբանումը ներկայացրել է Սահակյանը։
Նրան խիստ զարմացրել է նաև այն, որ պաշտպանն իր նամակում հիշատակել է իր մշտական բնակության վայր չունենալու հանգամանքը, ինչին մինչ այժմ որևէ կերպ անդրադարձ չի եղել։
«2-րդ տարին է՝ արևին, անձրևին, քամուն, սառնամանիքին էստեղ կանգնած եմ, հանկարծ Պուտինի գալու օրը ոստիկանները հիշեցին, որ կլիմայական պայմանները թույլ չեն տվել ինձ թողնել փողոցում, դրա համար «ոստիկանները հրավիրել և ուղեկցել են բաժին»։ Քաշքշելով տարան, մի քանի հոգով սեղմում էին, որ մտցնեն մեքենան, տեսան, որ չի ստացվում, ոտք ու ձեռքս բռնեցին, մնացածը մեջքիցս սեղմելով մտցրին մեքենան, հիմա էլ գրության մեջ նշել են, որ Սահակյանը ուժի կիրառմամբ բերման չի ենթարկվել», - եզրափակել է կինը։
Նույն օրը նախագահական նստավայրի դիմացի մայթից հեռացվել է նաև շուրջօրյա նստացույց անցկացնող Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանի բազմազավակ ընտանիքը, սակայն միանգամայն այլ պարզաբանմամբ։
ՀՀ ոստիկանությունը, անդրադառնալով նույն օրը նշված վայրում տեղի ունեցած իրադարձություններին, պաշտոնական կայքում գրել է․
«2013 թվականի դեկտեմբերի 1-ին տեղեկություններ են ստացվել, որ ՀՀ Նախագահի նստավայրի մոտ նստացույց կատարող Աշոտ Խուդոյանը դեկտեմբերի 2-ին կարող է դիմել անկախատեսելի գործողությունների, ուստի 4 աշխատակիցներով մեկնելով Երևանի Բաղրամյան պողոտա և հանդիպելով Աշոտ Խուդոյանին և նրա կին Հեղինե Մակարյանին, ներկայացել են և առաջարկել հեռանալ նշված վայրից, քանի որ ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունենալու ՌԴ Նախագահի պաշտոնական այցելությունը:
Գիտակցելով ստեղծված իրավիճակը՝ նրանք իրենց անչափահաս 3 երեխաների հետ նստել են ոստիկանների առաջարկած ավտոմեքենան և խնդրել տանել տուն՝ Վաղարշապատի Շահումյան փողոց 27 հասցե, ուր հասնելուց հետո ամուսինները հայտնել են, որ իրենց 7 ամսական երեխային մոռացել են նստացույցի վայրում գտնվող արկղի մեջ»։
Մեր թղթակցի հետ զրույցում Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը, նշել է, որ ոստիկանությունը ստում է։ Նա պատմել է, որ դեկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ժամը 4-ից քաղաքացիական համազգեստով տղամարդիկ շրջել են տարածքում, իսկ առավոտյան ժամը 6-ի սահմաններում ուժի կիրառմամբ իրենց բերման են ենթարկել՝ ակցիայի վայրում թողնելով 8 ամսական երեխային։
«Ինձ, ամուսնուս ու 3 աղջիկներիս քնաթաթախ ու ոտաբոբիկ քարշ են տվել փողոց, ուժով նստեցրել են մեքենաները ու քշել Էջմիածին։ Ամբողջ ճանապարհին ես գոռում էի, որ տղաս մնացել է ակցիայի վայրում՝ ծածկոցների մեջ, իրենք ինձ ուշադրություն չէին դարձնում։ Ավելի ուշ ինչ -որ մեկի հետ հեռախոսազրույցից հետո բերման ենթարկողները իրար հետ խոսում էին, թե՝ «երեխուն մոռացել ենք»», - ասել է Մակարյանը։

Armenian Ombudsman and Police are Lying, Insist Protestors Detained by Police
The office of the Ombudsman of the Republic of Armenia has stopped considering Emma Sahakyan's appeal complaining about the use of force when she was detained on Dec. 2, 2013, and asking for the Ombudsman's help. Sahakyan informed Epress.am of this and said that she received the Ombudsman's "ridiculous" decision days ago. Sahakyan said the RA Human Rights Defender Karen Andreasyan simply sent a request to police, and in the response the facts were obviously distorted, she said.
"It was noted that allegedly an unknown citizen contacted Arabkir Police Division and said there will be riots with improvised explosives at the Marshal Baghramyan metro station, after which the police implemented the appropriate precautionary and preventative measures. It also says that with the aim of ensuring the health and safety of citizens this area was to be evacuated, in the process of which I too was evacuated," she said, showing the police explanation sent to the Ombudsman.
She was quite surprised also by the fact that in his letter Andreasyan mentioned that she has no permanent residence, a fact which has not been mentioned at all until now.
"For two years, under the sun, in the rain, wind, and cold, I have been standing here, and suddenly on the day of Putin's visit, police officers remembered that weather conditions didn't allow me to remain on the street; that's why 'police officers invited and guided to the station.' They dragged me away, there were a few of them pushing to get me in the car, they saw that it wasn't working, they held my arms and legs, the rest pushing my back shoved me in the car. Now in the letter they write that Sahakyan wasn't detained by use of force," she said.
On the same day that Sahakyan was picked up by police, another family, also protesting outside the president's residence, was also removed by police
The Armenian police, addressing both incidents, published a statement on its official website: "We received information on December 1, 2013, that Ashot Khudoyan staging a sit-in outside the RA President's residence might resort to unpredictable actions; thus, four employees went to Yerevan's Baghramyan Avenue and met with Ashot Khudoyan and his wife Heghine Makaryan, identified themselves and suggested they leave the area, as the Russian Federation's president's official visit was going to take place at the RA President's residence.
"Aware of the situation, they along with their 3 minor children sat in the car provided by police and asked to be taken home, 27 Shahumyan St. in Vagharshapat . Upon arrival, the couple reported having forgotten their 7-month-old in a container at the place of the sit-in."
In conversation with the Epress.am correspondent, Makaryan accused the police of lying. She says at 4 am on Dec. 2 men in civilian clothing circled the area and at 6 am they detained them with the use of force, leaving their baby behind.
"They dragged me, my husband, and my three daughters, half-asleep and barefoot, out onto the street, forced us in the cars and drove to Etchmiadzin. During the entire time I was shouting that my son was left behind, among the blankets, but they didn't pay attention. Later, after speaking to someone on the telephone, those who detained us were speaking with one another that 'we forgot the child'," she says.