ՄԻՊ-ն ու ոստիկանությունը ստում են, պնդում են նախագահականի մոտից հեռացվածները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը դադարեցրել է քաղաքացի Էմմա Սահակյանի՝ պաշտպանին հասցեագրված դիմում-բողոքի քննարկումը, որով վերջինս տեղեկացրել էր 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ուժի կիրառմամբ բերման ենթարկվելու մասին և խնդրել օմբուդսմենի աջակցությունը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Սահակյանը և նշել, որ օրեր առաջ ստացել է ՄԻՊ-ի, իր խոսքով, ծիծաղելի որոշումը։ Կինն ասել է, որ Անդրեասյանն ընդամենը հարցում է արել ոստիկանությանը, որի պատասխանում փաստերը բացահայտ կերպով խեղաթյուրված են։
«Նշված է՝ իբրև թե անհայտ քաղաքացին դիմել է Արաբկիրի ոստիկանության բաժին ու հայտնել, թե մետրոյի «Մարշալ Բաղրամյան» կայարանում ինքնաշեն պայթուցիկներով անկարգություններ են լինելու, ինչից հետո ոստիկանությունը խափանման ու կանխման ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումներ է իրականցրել։ Նշված է նաև, որ այդ վայրում քաղաքացիների կյանքի ու առողջության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով կազմակերպվել է տարհանում, որի ընթացքում տարհանվել եմ նաև ես», - Պաշտպանին ուղարկված ոստիկանության պարզաբանումը ներկայացրել է Սահակյանը։
Նրան խիստ զարմացրել է նաև այն, որ պաշտպանն իր նամակում հիշատակել է իր մշտական բնակության վայր չունենալու հանգամանքը, ինչին մինչ այժմ որևէ կերպ անդրադարձ չի եղել։
«2-րդ տարին է՝ արևին, անձրևին, քամուն, սառնամանիքին էստեղ կանգնած եմ, հանկարծ Պուտինի գալու օրը ոստիկանները հիշեցին, որ կլիմայական պայմանները թույլ չեն տվել ինձ թողնել փողոցում, դրա համար «ոստիկանները հրավիրել և ուղեկցել են բաժին»։ Քաշքշելով տարան, մի քանի հոգով սեղմում էին, որ մտցնեն մեքենան, տեսան, որ չի ստացվում, ոտք ու ձեռքս բռնեցին, մնացածը մեջքիցս սեղմելով մտցրին մեքենան, հիմա էլ գրության մեջ նշել են, որ Սահակյանը ուժի կիրառմամբ բերման չի ենթարկվել», - եզրափակել է կինը։
Նույն օրը նախագահական նստավայրի դիմացի մայթից հեռացվել է նաև շուրջօրյա նստացույց անցկացնող Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանի բազմազավակ ընտանիքը, սակայն միանգամայն այլ պարզաբանմամբ։
ՀՀ ոստիկանությունը, անդրադառնալով նույն օրը նշված վայրում տեղի ունեցած իրադարձություններին, պաշտոնական կայքում գրել է․
«2013 թվականի դեկտեմբերի 1-ին տեղեկություններ են ստացվել, որ ՀՀ Նախագահի նստավայրի մոտ նստացույց կատարող Աշոտ Խուդոյանը դեկտեմբերի 2-ին կարող է դիմել անկախատեսելի գործողությունների, ուստի 4 աշխատակիցներով մեկնելով Երևանի Բաղրամյան պողոտա և հանդիպելով Աշոտ Խուդոյանին և նրա կին Հեղինե Մակարյանին, ներկայացել են և առաջարկել հեռանալ նշված վայրից, քանի որ ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունենալու ՌԴ Նախագահի պաշտոնական այցելությունը:
Գիտակցելով ստեղծված իրավիճակը՝ նրանք իրենց անչափահաս 3 երեխաների հետ նստել են ոստիկանների առաջարկած ավտոմեքենան և խնդրել տանել տուն՝ Վաղարշապատի Շահումյան փողոց 27 հասցե, ուր հասնելուց հետո ամուսինները հայտնել են, որ իրենց 7 ամսական երեխային մոռացել են նստացույցի վայրում գտնվող արկղի մեջ»։
Մեր թղթակցի հետ զրույցում Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը, նշել է, որ ոստիկանությունը ստում է։ Նա պատմել է, որ դեկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ժամը 4-ից քաղաքացիական համազգեստով տղամարդիկ շրջել են տարածքում, իսկ առավոտյան ժամը 6-ի սահմաններում ուժի կիրառմամբ իրենց բերման են ենթարկել՝ ակցիայի վայրում թողնելով 8 ամսական երեխային։
«Ինձ, ամուսնուս ու 3 աղջիկներիս քնաթաթախ ու ոտաբոբիկ քարշ են տվել փողոց, ուժով նստեցրել են մեքենաները ու քշել Էջմիածին։ Ամբողջ ճանապարհին ես գոռում էի, որ տղաս մնացել է ակցիայի վայրում՝ ծածկոցների մեջ, իրենք ինձ ուշադրություն չէին դարձնում։ Ավելի ուշ ինչ -որ մեկի հետ հեռախոսազրույցից հետո բերման ենթարկողները իրար հետ խոսում էին, թե՝ «երեխուն մոռացել ենք»», - ասել է Մակարյանը։

Омбудсмен и полиция лгут, заявляют пикетирующие офис Сержа Саргсяна
Офис Омбудсмена Армении прекратил рассмотрение заявления гражданки Эммы Саакян (на фото), в котором она сообщила о своем задержании 2 декабря 2013 года, в ходе которого в ее отношении была применена сила, и просила о помощи Защитника прав человека. В беседе с Epress.am женщина сообщила, что несколько дней назад она получила «смешное решение» Омбудсмена. По словам нашей собеседницы, Андреасян всего лишь отправил запрос в полицию, в ответе на который факты, отмечает Саакян, очевидно искажены.
«Отмечено, будто в арабкирское отделение полиции обратился неизвестный, сообщив, что на станции метро «Маршал Баграмян» ожидаются беспорядки с применением самодельных взрывчаток, после чего полиция предприняла соответствующие меры. Также говорится, что в этом месте для обеспечения безопасности жизни и здоровья граждан организовали эвакуцию, в ходе которой эвакуировали и меня», - представила Саакян ответ полиции Омбудсмену.
Женщину удивило и тот факт, что в своем письме Карен Андреасян упомянул об отсутствии у нее постоянного места жительства: до сих пор об этом не упоминалось.
«Я уже два года стою здесь, в дождь,  в морозы, и вдруг полицейские в день визита Путина вспомнили, что климатические условия не позволяют мне оставаться на улице, поэтому «полицейские пригласили и проводили в отделение». Потащили несколько человек, чтобы запихнуть в машину, увидели, что не получается, взяли меня за руки и ноги, остальные, надавливая на спину, впихнули в авто. А теперь в письме пишут, что в момент задержания к Саакян не применили силу», - заключила она.
В этот же день с противоположной резиденции президента Армении улицы была устранена семья жителя города Эчмиадзин Ашота Худояна, проводящего здесь круглосуточную сидячую забастовку. О событиях 2 декабря на сайте полиции говорилось: «1 декабря 2013 года была получена информация о том, что 2 декабря проводящий у резиденции президента сидячую забастовку Ашот Худоян может пойти на непредсказуемые действия, поэтому 4 сотрудника, отправившись на проспект Баграмяна и встретившись с Ашотом Худояном и его женой Эгине Макарян, представились и предложили им покинуть отмеченное место, так как в президентском дворце ожидается официальный визит президента РФ.
Осознавая ситуацию, они вместе со своими тремя несовершеннолетними детьми сели в предоставленный полицейскими автомобиль и попросили доставить домой: на ул. Шаумяна в Вагаршапате (Эчмиадзин). По прибытии супруги сообщили, что забыли своего 7-месячного сына в коробке на месте проведения акции».
В беседе с корреспондентом Epress.am Эгине Макарян обвинила полицию во лжи. По ее словам, в ночь на 2 декабря на отмеченной территории находились мужчины в гражданской одежде, а к 6 часам утра их задержали с применением силы, оставив малыша на месте проведения акции.
«Меня, мужа и 3 моих дочерей вытащили на улицу, силой посадили в машины и повезли в Эчмиадзин. Всю дорогу я кричала о том, что сын остался там, они не обращали внимания. Позже задержавшие нас сказали кому-то по телефону «мы забыли ребенка»», - рассказала Макарян.