Կինը պնդում է՝ իրեն ուզում են հարկադիր բուժման ենթարկել բնակարանային վեճի պատճառով
Ավանի հոգեբուժական կլինիկայի տնօրեն Ա. Հակոբյանը դիմել է դատարան՝ պահանջելով Ժուլետա Ամարիկյանին հարկադիր բուժման ենթարկել, սակայն կինը պնդում է, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ չունի և հոգեբուժական կլինիկա տեղափոխվել է բնակարանի շուրջ եղբոր հետ ծագած վեճի պատճառով:
Գործով դատական նիստը կայացել է փետրվարի 12-ին՝ Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում: Ինչպես հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի կայքը, Ժուլետա Ամարիկյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Հայրապետյանը նիստին առարկել է ներկայացված դիմումի դեմ` նշելով, որ դիմումը չի համապատասխանում ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված պահանջներին, որի պատճառով չպետք է վարույթ ընդունվեր դատարանի կողմից:
Բացի դա, դիմումում պետք է նշված լինեին հարկադիր բուժման ենթարկելու պատճառները: Տիգրան Հայրապետյանը ներկայացրել է նաև հոգեբուժական հանձնաժողովի կայացրած եզրակացության թերությունները: Մասնավորապես, ՀՀ Սահմանադրության 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ ենթակետից հետևում է, որ հոգեկան հիվանդ անձին կարելի է զրկել ազատությունից նրանից բխող հասարակական վտանգը կանխելու նպատակով: Մինչդեռ, հոգեբուժական հանձնաժողովի եզրակացության մեջ չի նշվել, թե ինչ վտանգ է ներկայացրել Ժուլետա Ամարիկյանը, կոնկրետ որ շրջապատի համար, ինչպես նաև կոնկրետ հիվանդութունը, որով տառապել է Ժուլետա Ամարիկյանը, նրա հիվանդության ողջ պատմությունը և մի շարք այլ տվյալներ:
Ըստ ժուլետա Ամարիկյանի՝ իրեն հետազոտել են երկու բժիշկներ, մինչդեռ եզրակացությունը ստորագրված է չորս անձանց կողմից: Կնոջ ներկայացուցիչը դատարանին ներկայացրեց նաև հոգեբուժական հիմնարկից դուրս գրվելուց հետո «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում անցած հետազոտությունների փաստաթղթերը, որի ընթացքում նյարդաբանը պարզել էր, որ Ժուլետա Ամարիկյանի գիտակցությունը պարզ է, զննման պահին սուր պաթոլոգիա չի հայտնաբերվել:
Այսպիսով, Տիգրան Հայրապետյանը հայտնել է, որ ներկայացված դիմումն ակնհայտ անհիմն է, քանի որ Ժուլետա Ամարիկյանը չունի հոգեկան առողջության խնդիրներ, և նրան հոգեբուժական հիմնարկ տեղափոխելը ակնհայտ ապօրինություն է եղել:

Avan Psychiatric Clinic Director A. Hakobyan is asking for a court order to commit Juleta Amarikyan to compulsory psychiatric treatment. Amarikyan, however, insists that she doesn't have mental health problems and she was taken to the psychiatric facility because of a dispute with her brother regarding her apartment.
The hearing occurred on Feb. 12 at the Court of First Instance of Avan and Nor Nork Communities of Yerevan. According to the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office website [AM], Amarikyan's representative, Tigran Hayrapetyan, objected to Hakobyan's application for a court order, saying that it doesn't meet the requirements of the Civil Procedure Code of the Republic of Armenia, and the court shouldn't have begun proceedings. In addition, the reasons for the involuntary commitment should've been noted in the application.
The attorney also pointed to shortcomings in the psychiatric commission's conclusion. For instance, Article 16 Section 1 Paragraph 6 of the RA Constitution states that a mentally ill patient can be involuntarily committed if he or she poses a threat to the public, but there was no mention in the psychiatric commission's conclusion of what threat Amarikyan posed and to whom, the specific illness from which she suffers, the entire history of her illness, and a number of other details.
According to Amarikyan, she was examined by two doctors, but the conclusion is signed by four individuals. Her representative also showed the court proof of examinations his client underwent at Armenia Republican Medical Center after she was discharged from the psychiatric facility, wherein the neurologist there diagnosed Amarikyan to be of sound mind and did not find any acute pathologies in the patient.
Thus, the attorney, Tigran Hayrapetyan, declared that the application is clearly unfounded, as his client doesn't have mental health problems and taking her to the psychiatric clinic was clearly unlawful.