Կինը պնդում է՝ իրեն ուզում են հարկադիր բուժման ենթարկել բնակարանային վեճի պատճառով
Ավանի հոգեբուժական կլինիկայի տնօրեն Ա. Հակոբյանը դիմել է դատարան՝ պահանջելով Ժուլետա Ամարիկյանին հարկադիր բուժման ենթարկել, սակայն կինը պնդում է, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ չունի և հոգեբուժական կլինիկա տեղափոխվել է բնակարանի շուրջ եղբոր հետ ծագած վեճի պատճառով:
Գործով դատական նիստը կայացել է փետրվարի 12-ին՝ Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում: Ինչպես հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի կայքը, Ժուլետա Ամարիկյանի ներկայացուցիչ Տիգրան Հայրապետյանը նիստին առարկել է ներկայացված դիմումի դեմ` նշելով, որ դիմումը չի համապատասխանում ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված պահանջներին, որի պատճառով չպետք է վարույթ ընդունվեր դատարանի կողմից:
Բացի դա, դիմումում պետք է նշված լինեին հարկադիր բուժման ենթարկելու պատճառները: Տիգրան Հայրապետյանը ներկայացրել է նաև հոգեբուժական հանձնաժողովի կայացրած եզրակացության թերությունները: Մասնավորապես, ՀՀ Սահմանադրության 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ ենթակետից հետևում է, որ հոգեկան հիվանդ անձին կարելի է զրկել ազատությունից նրանից բխող հասարակական վտանգը կանխելու նպատակով: Մինչդեռ, հոգեբուժական հանձնաժողովի եզրակացության մեջ չի նշվել, թե ինչ վտանգ է ներկայացրել Ժուլետա Ամարիկյանը, կոնկրետ որ շրջապատի համար, ինչպես նաև կոնկրետ հիվանդութունը, որով տառապել է Ժուլետա Ամարիկյանը, նրա հիվանդության ողջ պատմությունը և մի շարք այլ տվյալներ:
Ըստ ժուլետա Ամարիկյանի՝ իրեն հետազոտել են երկու բժիշկներ, մինչդեռ եզրակացությունը ստորագրված է չորս անձանց կողմից: Կնոջ ներկայացուցիչը դատարանին ներկայացրեց նաև հոգեբուժական հիմնարկից դուրս գրվելուց հետո «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում անցած հետազոտությունների փաստաթղթերը, որի ընթացքում նյարդաբանը պարզել էր, որ Ժուլետա Ամարիկյանի գիտակցությունը պարզ է, զննման պահին սուր պաթոլոգիա չի հայտնաբերվել:
Այսպիսով, Տիգրան Հայրապետյանը հայտնել է, որ ներկայացված դիմումն ակնհայտ անհիմն է, քանի որ Ժուլետա Ամարիկյանը չունի հոգեկան առողջության խնդիրներ, և նրան հոգեբուժական հիմնարկ տեղափոխելը ակնհայտ ապօրինություն է եղել:

В Армении женщина утверждает, что ее подвергли принудительному лечению из-за квартирного спора с братом
Директор психиатрической клиники ереванского района Аван А. Акопян обратился в суд с требованием подвергнуть принудительному лечению Жюльетту Амарикян. Женщина, однако, утверждает, что проблем с психикой у нее нет, а в клинику ее доставили из-за квартирного спора с братом.
Судебное заседание по делу состоялось 12 февраля в суде общей юрисдикции. Как говорится на сайте ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, представитель женщины Тигран Айрапетян возразил против представленного заявления, отметив, что оно не соответствует требованиям гражданского процессуального кодекса Армении, поэтому суд не должен был начинать производство. Кроме того, в заявлении должны быть отмечены причины лечения. Айрапетян представил также упущения в заключении психиатрической комиссии.
В частности, согласно шестому подпункту первой части статьи 16 Конституции, психически больного человека можно лишить свободы с целью предотвращения общественной угрозы, которую он представляет. Между тем, в заключении психиатрической комиссии не говорится, какую угрозу представляла Жюльетта Амарикян, какому именно окружению, а также нет конкретной болезни, всей истории болезни и ряда других данных.
По словам Амарикян, ее обследовали два врача, однако заключение подписали четверо. Представитель женщины предъявил также документы обследования в медцентре «Армения», проведенного после выписки из психиатрической клиники. Тогда невролог выяснил, что Жюльетта Амарикян в здравом уме, в ходе обследования острой патологии обнаружено не было.
Таким образом, Тигран Айрапетян заявил, что представленное заявление необоснованно, так как у его подзащитной нет проблем с психикой, и ее перевод в клинику был явно незаконным.