Կենսաթոշակային համակարգերը սպառել են իրենց․ ՀԲ
Գերբեռնված պետական կենսաթոշակային համակարգերի վրա ծերացող ազգաբնակչության և նվազող աշխատուժի ծանրակշիռ ազդեցության հետևանքով Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում հրատապ բարեփոխումների կարիք է զգացվում: Ինչպես հաղորդում է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակը, այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի նոր «Հակադարձվող բուրգը. կենսաթոշակային համակարգերի ժողովրդագրական մարտահրավերները Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում» զեկույցում։
Փետրվարի 21-ին Բրյուսելում Եվրոպական Միության ու Համաշխարհային բանկի կողմից կազմակերպված համաժողովի ընթացքում հրապարակված զեկույցը մատնացույց է անում, որ կենսաթոշակային համակարգերի մեծ մասն արդեն «սպառել են իրենց», եթե հաշվի առնենք հատկացումներ կատարողների թվի ավելացման ոչ մեծ հնարավորությունները՝ պայմանավորված աշխատանքային տարիքի ազգաբնակչության լճացմամբ ու նվազեցմամբ:
Աշխատանքային տարիքի ազգաբնակչության թվի նվազման հետևանքով ազգաբնակչության ավանդական բուրգը, որի վերևում գտնվում են սակավաթիվ տարեցները, իսկ ներքևում մեծ թիվ կազմող աշխատանքային տարիքի քաղաքացիները, հակադարձվում է և ներկայումս բուրգի վերնամասում տեղ են գտնում ոչ մեծ թիվ կազմող աշխատանքային տարիքի քաղաքացիները, իսկ ստորին հատվածում՝ մեծաթիվ տարեցները:
«Կենսաթոշակային համակարգերն այլևս չեն կարող առատաձեռն կենսաթոշակներ խոստանալ հետզհետե ավելացող կենսաթոշակառուներին: Կյանքի սպասվելիք տևողության ավելացումը, ծնելիության կտրուկ անկումը, արտագաղթի ծավալների ավելացումը վտանգել են շատ ու շատ կենսաթոշակային համակարգերի ֆինանսական դրությունը, - միջոցառման բացման ժամանակ ասաց Աղքատության նվազեցման ու տնտեսական կառավարման հարցերով համաշխարհային բանկի փոխնախագահ Անա Ռեվենգան, - Զեկույցը դիտարկում է լուծումների շրջանակը և եզրակացնում է, որ պետական կենսաթոշակային համակարգը պետք է առաջնայնություն տա բազային կենսաթոշակների ապահովմանը և միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն աշխատանքային կյանքի երկարացման ու անհատական խնայողությունները խրախուսելու ուղղությամբ»:
Զեկույցը կենսաթոշակային համակարգերի առաջ ծառացած ժողովրդագրական մարտահրավերներին դիմակայելու երկու հնարավոր լուծում է նախանշում. հավելյալ հարկաբյուջետային եկամուտների ձևավորում կենսաթոշակային պակասուրդը փակելու համար և համակարգին հատկացումներ կատարողների թվի ավելացում: Տարածաշրջանի երկրներում արդեն իսկ հարկային բեռը մեծ է, հատկապես աշխատանքի մասով, ուստի այստեղ կենսաթոշակային պակասուրդը լրացնելու համար հավելյալ եկամուտներ ձևավորելու փոքր տիրույթ է մնում: Եթե տարիքային կենսաթոշակների ֆինանսավորման աղբյուրը չսահմանափակվի միայն աշխատանքային հարկերով, ապա այդ նպատակի համար սպառողական ու գույքային հարկերից ստացվող եկամուտների գործածմամբ կարող են լրացուցիչ միջոցներ ձևավորվել, սակայն այս առումով էլ շատ երկրներ սահմանափակ հնարավորություններ ունեն:
«Զեկույցի ամենացնցող բացահայտումներից մեկն այն էր, որ հատկացում կատարողների թվի ավելացումը՝ ստվերային աշխատողների ու ներգաղթյալների ներգրավմամբ, օգնում է կենսաթոշակային համակարգին միայն կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն ավելի է բարդացնում իրավիճակը երկարաժամկետ հեռանկարում, երբ հարկ կլինի կենսաթոշակ վճարել ավելի մեծ թվով թոշակառուների, - ասաց Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի հարցերով առաջատար տնտեսագետ Օմար Արիասը, ով զեկույցի հիմնական հեղինակներից մեկն է, - ստվերային աշխատողների ու ներգաղթյալների ներգրավումը պետությունների համար կապահովի ժամանակ, որպեսզի նրանք անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարեն կենսաթոշակային համակարգում, սակայն այդ կերպ հնարավոր չի լինի հասնել երկարաժամկետ հեռանկարում կայուն ու համարժեք կենսաթոշակների ապահովման երկակի նպատակին»:
Թեպետ լրացուցիչ եկամուտները և աշխատուժի ավելացումը թույլ կտան կարճաժամկետ հեռանկարում մեղմել անխուսափելի կենսաթոշակային բարեփոխումների բացասական ազդեցությունները, սակայն երկարաժամկետ լուծումը կարող է լինել կենսաթոշակային համակարգերի առատաձեռնության վերանայումը, որպեսզի կենսաթոշակներ վճարվեն միայն այն ժամանակաշրջանի համար, երբ մարդիկ այլևս չեն կարող աշխատել, թերևս կյանքի վերջին 15 տարիներին: 1970-ականներին սա էր ապահովվում, մինչդեռ ներկայումս շատ երկրներում միջին հաշվարկներով տղամարդիկ կենսաթոշակ ստանում են 18 տարի, իսկ կանայք 23.5 տարի:
Կենսաթոշակային տարիքի բարձրացումը և խրախուսումը, որ մարդիկ ավելի երկար աշխատեն, թույլ կտան, որ կենսաթոշակային համակարգերը ֆինանսապես առավել կայուն լինեն և ապահովեն բազային կենսաթոշակային եկամուտներ: Միջոցները, որոնցով կխրախուսվեն տարիքային բարձր խմբերի աշխատողների հետագա աշխատանքը ներառում են.
- կենսաթոշակի աստիճանական անցման հնարավորություն, օրինակ` ոչ լրիվ դրույքով աշխատելու հնարավորություն, որի ժամանակ մասնակի կենսաթոշակ կվճարվի,
- աշխատավայրի որոշ հարմարեցումներ, օրինակ՝ խոշորացույցի տեղադրում համակարգչի էկրանին կամ էրգոնոմիկ աթոռների ապահովում՝ տարիքով աշխատողների արտադրողականությունը բարձրացնելու և նրանց հարմարավետությունը ապահովելու համար,
- առավել նպատակային ներդրումներ տարիքով անձանց ուսուցման ու վերապատրաստման ուղղությամբ՝ չափահասների կրթության, վերապատրաստման ու ողջ կյանի ընթացքում սովորելու համակարգերը առավել հարմարեցնելով ծերացող մարդկանց պահանջներին:
Այնպիսի լուծումներ, որոնք կիրառելի կլինեն բոլորի համար, չկան: Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ ուղի է ընտրվում, երկրները պետք է սկսեն սոցիալական երկխոսություն այն մոտեցումների շուրջ, որոնք, ի հեճուկս ժողովրդագրական մարտահրավերների, տվյալ երկրի համատեքստում թույլ կտան լավագույնս պահպանել կենսաթոշակային համակարգի կարողությունը՝ երաշխավորելու բազային եկամուտ այսօրվա երիտասարդների համար, երբ նրանք հասնեն կենսաթոշակային տարիքի և ոչ այնքան բարեկեցիկ տարեցների համար:

Significant Pension Reforms Needed in Emerging Europe and Central Asia: World Bank
The profound effects of aging populations and a shrinking labor force on overstretched state pension schemes in emerging Europe and Central Asian countries demand significant reforms, says the World Bank’s new report The Inverting Pyramid: Pension Systems Facing Demographic Challenges in Europe and Central Asia. If bold pension reforms are not made, it will be today’s young and the elderly poor who will suffer the most from the inability of state pension systems to ensure basic income protection in old-age. Failing to act today raises equity concerns for the next generation as it would likely result in future pension benefits cuts and these would hurt the poor more than the rich, according to the report.
The report, launched on Feb. 21 in Brussels at a conference hosted by the European Commission and the World Bank, finds that most pension systems have already reached “maturity,” with little possibility to expand the number of contributors due to a stagnant and declining working-age population. The declining working-age population is causing the traditional population pyramid — with a few elderly at the top and larger numbers of working-age populations at the bottom — to invert, with smaller working-age populations now at the bottom and larger numbers of pensioners toward the top.
“Pension systems can no longer promise to provide ever more generous benefits to the ever-increasing number of pensioners. Increases in life expectancy, sharp declines in fertility, and increasing emigration have contributed to compromise the affordability of many pension systems,” said World Bank Vice President for Poverty Reduction and Economic Management, Ana Revenga, in her opening remarks at the event. “The report examines a range of solutions and concludes that the public pension system will have to prioritize the provision of basic pensions, coupled with measures to encourage longer working lives and individual own savings.”
The report examines two potential solutions to face the demographic challenges to pension systems: generating additional fiscal revenue to cover pension deficits, and increasing the number of contributors to the system. However, countries in the region tend to already have high tax burdens, especially on labor, leaving them little scope for generating additional revenue to address pension deficits. Moving away from labor taxation as the financing source for old-age security and toward consumption and property taxes might help generate some additional revenue, but even there the scope is limited in most countries.
Expanding the number of contributors is not a panacea either. In most of the countries in emerging Europe and Central Asia, most prime-age adults, those aged 35-44, are already working. The space to expand the labor force lies in the older populations, fewer of whom are working when compared to other regions of the world. Moreover, expanding the base of contributors can only ease or delay needed reforms of pension systems if the relationship between contributions and benefit accrual remains fundamentally flawed.
“One of the more striking findings in the report is that expanding the number of contributors — by bringing in informal workers or the growing influx of immigrants — helps the pension system in the short-run when it receives additional revenue, but makes things worse in the long-run when pension benefits have to be paid to even more retirees,” said Omar Arias, a Lead Economist in the World Bank’s Europe and Central Asia region, and a principal co-author of the report. “Formalization and immigration might help buy time for governments to make the needed adjustments to pension systems, but neither of them will achieve the twin objectives of adequacy and sustainability of pensions in the long-run.”
While both additional revenue and increased labor force can contribute to mitigate short-term adverse impacts of unavoidable pension reforms, the long-term solution might lie in adjusting the generosity of pension systems so that retirement income covers only the period when individuals can no longer work, typically the last 15 years of life. This is what was afforded to retirees in the 1970s, compared to an average of 18 years of retirement for men and 23.5 years for women in many countries today.
Raising retirement ages and encouraging and supporting individuals to work longer would go a long way toward enabling pension systems to provide for basic old-age income and be more financially sustainable. Measures to encourage older workers to continue working include:
– providing options for gradual retirement, for example, by allowing older people to work part-time while collecting a partial pension;
– adopting small adjustments to the workplace, such as putting magnification on computer screens and providing ergonomic chairs, to raise the overall productivity and comfort level of older workers; and
– investing more effectively in training at older ages by rethinking adult education, training, and lifelong learning systems to make them a better fit for aging brains.
There are no one-size-fits-all solutions. Regardless of the path chosen, countries need to begin a social dialogue on what approach is best suited in each country context to preserve the ability of pension systems to provide basic income protection in old-age for today’s young and the less well-off elderly in the face of their demographic challenges.