«Չաթլախ» նշանակում է «ճաք տված»․ Հովիկ Աբրահամյանը «ցավում է նման խոսքերի համար»
Թող Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը չնեղանա, եթե ոչ իշխանական ուժերի ներկայացուցիչներն իրեն ասեն` «Ղալաթ ես անում, չաթլախ»։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։ Նա հիշեցրել է, որ Հրայր Թովմասյանը, պատասխանելով, լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է ինքը վերաբերվում 4 խմբակցությունների մտադրությանը անվստահություն հայտնել ՀՀ կառավարությանը, ասել է․ «Ղալաթ են անում»։
Ռուստամյանի խոսքով՝ նախարարը ոչ միայն ներողություն չի խնդրել իր խոսքերի համար, ինչն անթույլատրելի է, այլ ասել է, որ արաբերեն «ղալաթ» նշանակում է սխալ։
«Փոխանակ ասի՝ սայթաքել եմ, սխալ եմ արել, ներողություն, ավելի ա խորացնում հարցը։ Եթե այդ տրամաբանությամբ ենք շարժվում, եթե բառարաններով պետք է որոշենք՝ ով ինչ ա ասում, ուրեմն մենք էլ ենք էդ բառերին տիրապետում։ Եթե օրինակի համար ասենք․ «Ղալաթ ես անում, չաթլախ», չնեղանա», - ասել է Ռուստամյանը, որի բառերից հետո խոսափողն անջատել են ու նա չի հասցրել բացատրել, թե ինչ նկատի ուներ այդ արտահայտությունն անելով։
Հետագայում լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ Ստեփան Մալխասյանի բացատրական բառարանում գրված է, որ «չաթլախ» բառը նշանակում է «ճաք տված»։
ԱԺ-ում Ռուստամյանի հայտարարություններից հետո դահլիճում աշխուժություն է սկսել, և ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը պատգամավորներին մի քանի անգամ լռելու կոչ է արել։ Պատգամավորներից մեկը տեղից պահանջել է «Էթիկայի հանձնաժողով հրավիրել»։
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ «ցավում է նման արտահայտությունների համար»։
«Շատ վատ երևույթ է, մի մոռացեք, որ մեր ապագա սերունդը նաև լսում է մեզ։ Պարոն Բաբլոյան (ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արա Բաբլոյան - խմբ․), ի՞նչ կա ուրախանալու, գոնե տխրեք ուրախանում եք։ Վատ երևույթ է, պարոն Ռուստամյան, ես Ձեզ կոչ կանեի այդպես չպատասխանել։ Մենք դատապարտում ենք նման յուրաքանչյուր վերաբերմունք թե՛ նախարարի, թե՛ պատգամավորի կողմից, մեզ հարիր չի՝ նման ոճով քննարկումներ կազմակերպել Ազգային ժողովում», - ասել է Աբրահամյանը։

Vulgarities in Armenian Parliament: MP Tries to Make a Point with Minister's Comment
"Let Justice Minister Hrayr Tovmasyan not be offended if representatives of non-ruling parties say to him, 'You're making a mistake, chatlakh '," said Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) MP Armen Rustamyan (pictured) in Armenia's National Assembly today. The MP recalled that Tovmasyan, responding to a request for comments from members of the media regarding the four parliamentary factions' intention to make a motion of no confidence against the government, said: "They're making a mistake" .
According to Rustamyan, the minister not only didn't apologize for his remarks, which is unacceptable, but also said that in Arabic, ghalat means "a mistake" (or slip up).
"Instead of saying I slipped up, I made a mistake, forgive me — he exacerbates the situation. If we follow this logic, if we have to decide who says what with the help of dictionaries, then we too know those words. If, for example, we say, 'You're making a mistake, chatlakh' , don't get offended," said Rustamyan. After his remarks, the microphone was shut off and he didn't manage to explain what he meant.
Later, speaking to members of the media, the MP explained that chatlakh (colloquially understood as "sleaze") means "cracked" in the Stepan Malkhasyan explanatory dictionary.
After Rustamyan's remarks, there was uproar in parliament and National Assembly Vice Speaker Eduard Sharmazanov had to ask MPs to quiet down several times. One of the MPs requested the parliamentary ethics committee be invited.
Parliamentary Speaker Hovik Abrahamyan said he regretted the use of such expressions in parliament.
"This is very bad practice. Don't forget that our future generation is also listening to us. Mr. Babloyan, what is there to be happy about? You should be sad, but you're happy. It's a bad habit, Mr. Rustamyan. I would urge you not to respond like that. We condemn every instance of such attitudes by both a minister and a Member of Parliament. It doesn't befit us, having discussions of this caliber in the National Assembly," he said.