Լևոն Զուրաբյանը հորդորել է նաիրիտցիներին մասնակցել իշխանության դեմ անցկացվող բոլոր ակցիաներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր «Նաիրիտ» գործարանի մի քանի տասնյակ աշխատակիցներ Ազգային ժողովի շենքի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել։ Նույն ժամանակ ԱԺ-ում քննարկվում էր ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի՝ «Նաիրիտ» գործարանի մասնավորեցման, անգործության մեջ մեղադրվող անձանց պատասխանատվության ենթարկելու հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկը։
Լրագրողների հետ զրույցում աշխատակիցները նշել են, թե ՀՅԴ-ի մտահաղացումն իրենց շատ է ոգևորել՝ «միայն թե սրիկա իշխանությունները թույլ տան, որ գործարանն աշխատի»։
«Էլ ապրելու ձև չկա, կամ մենք ենք էս երկրից գնալու, կամ էլ՝ իշխանավորները։ Հերիք չէ գործարանը կերան, հիմա էլ մեզ են ուտում։ Մի քանի օր առաջ 2012-ի նոյեմբերի աշխատավարձն են տվել ու վերջ, էլի անհայտ ժամանակով սպասելու ենք», - նշել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը, ով չի ներկայացել։
ԱԺ-ում քննարկման ավարտից հետո ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն և ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը մոտեցել են նաիրիտցիներին ու զրուցել նրանց հետ։
Մինասյանը նշել է, որ այսօր ամենակարևոր խնդիրը գործարանի ճակատագիրն է․ «Նաիրիտ»-ը պետք է աշխատի ու 3000 աշխատողները պետք է ունենան ամենօրյա աշխատանք, ինչպես նաև նորմալ ստանան իրենց աշխատավարձերը։ Հիմնական նպատակը «Նաիրիտի» քլորոպրենային կաուչուկը միջազգաին շուկայում վերացնելն է և գործարանը այլ հարթություն տեղափոխելն է։ Քաղաքական մեծամասնությունը, դեմ լինելով այս նախաձեռնությանը, ի վերջո հասկացավ, և ԱԺ նախագահն իր ելույթում ասաց, թե համաձայն են քննարկել գործարանի հարցը և մինչև աշուն կանդրադառնան դրան։ Վաղը առավոտյան քվեարկվելու է այս հարցը, բնականաբար, քաղաքական մեծամասնությունը դեմ կքվեարկի, բայց մենք մեր պայքարը չենք դադարեցնի, ավելին՝ ԱԺ նախագահից պահանջելու ենք օրակարգում պահել հարցը»։
Զուրաբյանը խոստացել է մշտական վերահսկողության տակ պահել հարցը և կոչ է արել ակտիվ մասնակցություն ունենալ սեփական իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև իշխանություններ դեմ մղվող բոլոր ակցիաներին՝ «իշխանությունները կնահանջեն մի դեպքում, երբ հրապարակում հավաքված ժողովուրդ տեսնեն»։

Депутат призвал сотрудников завода «Наирит» участвовать во всех акциях против властей
Десятки сотрудников завода «Наирит» провели акцию протеста перед Национальным Собранием Армении. В это же время в парламенте обсуждалось предложение депутата от «Дашнакцутюн» Арцвика Минасяна создать временную комиссию по привлечению к ответственности лиц, виновных в приватизации, бездействии завода.
Инициатива «Дашнакцутюн» очень вдохновила недовольных сотрудников: «Лишь бы сволочная власть позволила заводу работать».
«Как дальше жить? Или мы уедем из этой страны, или власти. Мало того, что съели завод, так еще и нас едят. Несколько дней назад выдали зарплату за ноябрь 2012-ого, и все. Снова нужно ждать до неопределенных времен», - сказал один из участников акции.
После обсуждения в парламенте руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян и депутат-дашнак Арцвик Минасян спустились к протестующим.
«Завод должен работать и 3000 сотрудников должны иметь ежедневную работу и нормально получать запрлаты. Основная цель – уничтожение на международном рынке хлоропренового каучука «Наирит»-а и перенос завода в иную плоскость. Политическое большинство, выступая против этой инициативы, в конце концов, поняло, и спикер парламента заявил, что они согласны обсудить вопрос завода и рассмотреть его до наступления осени. Утром 26 февраля состоится голосование, естественно, политическое большинство проголосует против, но мы не перестанем бороться, более того, потребуем от министра оставить вопрос на повестке», - заявил Арцвик Минасян.
Депутат Зурабян, в свою очередь, пообещал держать вопрос в центре внимания и призвал принимать участие в защите собственных прав, а также во всех акциях против властей: «Власть отступит только когда увидит собравшийся на площади народ».