«Մնում ա Քոչարյանը պահանջի Մարտի 1-ի բացահայտում»․ Պատգամավորը՝ 2008-ի սպանդի մասին
Քանի դեռ ՀՀԿ-ն իշխանության ղեկին է, թույլ չի տա բացահայտել Մարտի 1-ի սպանդը։ Այս մասին այսօր՝ Մարտի 1-ի հարցերով զբաղվող հանձնաժողով ստեղծելու մասին քննարկման ժամանակ Ազգային ժողովում հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր, նախկին քաղբանտարկյալ Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Նա նկատել է, որ ՀՀԿ-ականներն ԱԺ-ում խոսում են Մարտի 1-ի տարբեր կողմերի մասին, մինչդեռ, ըստ Արզումանյանի, կար մի կողմ՝ ժողովուրդ, և ժողովրդի վրա կրակողներ:
«Այդքան հարց եք տալիս Ջհանգիրյանին, հարցեր տայիք Ռոբերտ Քոչարյանին, ով ասում էր հեռուստատեսությամբ, որ ընդդիմադիրները կրակել են ոստիկանության վրա։ Արտգործնախարար կար (ներկայումս ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյան-խմբ․), որ նույնը անգլերենով տարածեց ողջ աշխարհում: Մարդը, ով կասկածյալ էր հոկտեմբերի 27-ի գործով, ասում է՝ հանձնաժողով ստեղծեք։ Է ստեղծի, ով ա ձեռդ բռնել», - ասել է Արզումանյանը։
Այդ պահին տեղից ինչ-որ բան է գոռացել ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, ում ուղղված էր Արզումանյանի վերջին արտահայտությունը, ինչին ի պատասխան վերջինս պատասխանել է․ «Արա, ես նստելուց չեմ վախում, ես երեք անգամ նստել եմ, տղա»:
Արզումանյանը նաև ասել է, որ, ուսումնասիրելով ԵԽԽՎ փաստաթղթերը, բացահայտել է, որ, բացի «Ժառանգություն»-ից ու ՀԱԿ-ից, Մարտի 1-ի կոծկման մասնակից են ԱԺ-ում ներկա բոլոր խմբակցությունները:
Պատգամավորի խոսքով՝ զարմանալի է, որ Մարտի 1-ի պարտակմանը մասնակցած մարդիկ այժմ հայտատարում են, որ ցանկանում են բացահայտել սպանդը:
«Մնում ա՝ Ռոբերտ Քոչարյանը ցույց անի ու պահանջի Մարտի 1-ի բացահայտում: Ցինիկությունը սահման ունի: Դուք չորս անգամ օրենք եք փոխել, որ մեզ կարողանայիք դատել: Մարտի 1-ը ձեր ենթագիտակցության մեջ է: Մարդն առաջարկում է մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը: Մարգարիտ Եսայանը ոչ մի կապ չունի ոչ էս, ոչ էն կողմի հետ, բայց ինքը ենթագիտակցաբար իրեն բերկուտ է պատկերացնում, որովհետև մեծամասնությունը «Բերկուտ է»»,- ասել է Արզումանյանը:

О бойне в Ереване: Остается, чтобы Роберт Кочарян потребовал раскрыть 1 марта
Пока Республиканская партия Армении остается у власти, она не позволит раскрыть бойню 1 марта . Об этом в Национальном Собрании заявил экс-политзаключенный, член фракции «Наследие» Александр Арзуманян (на фото) в ходе обсуждения создания комиссии, изучающей события 1 марта.
По его словам, в парламенте республиканцы говорят о разных сторонах 1 марта, между тем, была одна сторона – народ и те, кто в него стрелял.
«Задаете Джангиряну столько вопросов. Спрашивали бы у Роберта Кочаряна, который говорил по телевидению, что оппозиционеры стреляли в полицию. Был министр иностранных дел , который на весь мир объявил об этом на английском. Человек, который был подозреваемым по делу «27 октября» , предлагает создать комиссию. Так создай, кто тебе мешает?», - поинтересовался Арзуманян.
В этот момент с места что-то прокричал депутат-республиканец Айк Бабуханян, к которому были адресованы последние слова оппозиционера. «Ара, я не боюсь оказаться в тюрьме, я трижды сидел, мальчик», - ответил Арзуманян.
По его словам, изучив документы ПАСЕ, он выяснил, что все фракции, за исключением «Наследия» и «Армянского национального конгресса», являются участниками сокрытия событий 1 марта. Ему кажется удивительным, что участники сокрытия 1 марта теперь выражают желание раскрыть дело.
«Остается только, чтобы Роберт Кочарян организовал демонстрацию и потребовал раскрыть 1 марта. Цинизму есть предел. Вы 4 раза меняли закон, чтобы вам удалось судить нас. 1 марта – в вашем подсознании. Человек предлагает почтить память жертв минутой молчания. Маргарит Есаян не имеет никакого отношения ни к этой, ни к той стороне, но на подсознательном уровне она представляет себя беркутом , потому что большинство составляет «Беркут»», - заключил Александр Арзуманян.