Նախարարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում չի կարողանում 40 հազար հղիների վերահսկել
Առողջական խնդիրներ ունեցող հղի կանանցից բուժման համար գումար գանձելու մասին Առողջապահության նախարարի որոշումը կասեցվել է գործող մեխանիզմների հստակ չլինելու պատճառով։ Այս մասին այսօր լրագրողների և քաղաքացիական ակտիվիստների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանը։
Որոշումը, որի համաձայն բուժման մեկ օրվա համար հղիները պետք է 5000 դրամ վճարեին, կասեցվել է մինչև հունիսի 1-ը։
Նշենք, որ երեկ հասարակական կազմակերպությունները, ակտիվիստները հայտարարել են որոշման դեմ բողոքի ակցիա կազմակերպելու մասին, որից հետո արդեն այսօր առավոտյան հայտարարվել է, որ որոշումը չեղյալ է համարվում։ ՀԿ-ների ներկայացուցիչները, այնուամենայնիվ, գնացել են նախարարություն պարզաբանումներ ստանալու համար։
Հանդիպման ժամանակ Վահան Պողոսյանը հստակ չի պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք մեխանիզմները հստակեցնելուց հետո վճարը գանձելու հարցը կրկին օրակարգ կմտնի։
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ որոշումը նպատակ ուներ վերացնել «գրպանի վճարը», թույլ չտալ, որպեսզի հղիները վճարեն բուժաշխատողին։ Փոխարենը, վճարները պաշտոնականացվում են և գնում են բուժհիմնարկի բյուջե։
«40 հազար հղիներին չենք կարող վերահսկել», - ասել է Վահան Պողոսյանը։
Լրագրողները նկատել են, որ նախարարության գործառույթը ոչ թե հղիներին վերահսկելն է, այլ բուժհիմարկներում կոռուպցիան վերցնելը։
Պողոսյանը լրագրողների այդ դիտարկմանը չի պատասխանել։ Նա ներկաներին հորդորել է չանհանգստանալ, քանի որ վճարները միայն պաթոլոգիաներով հղիներին են վերաբերում, որոնք, ըստ փոխնախարարի, շատ քիչ տոկոս են կազմում։
«Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Լարա Ահարոնյանն ընդգծել է, որ որոշումը կայացնելուց հետո միայն հայտնի է դարձել, որ երկու պոլիկլինիկաներում պիլոտային ծրագիրն արդեն վաղուց էր իրականացվում և հղիներից գումարները գանձում էին։ Ահարոնյանի խոսքով՝ այժմ դժվար է պարզել, թե որքան կանայք են արդեն վճարել ծառայությունների դիմաց։
Նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանն ասել է, որ հղիները զգուշացվել են, որ դա պիլոտային ծրագիր է, և եթե չէին ցանկանում, կարող էին այլ տեղում բուժվել։
Լրագրողներից մեկը հարցրել է՝ արդյոք նման որոշումը չի ազդի Հայաստանում ծնելիության մակարդակի վրա, որն առանց այդ էլ խնդիր է, ինչին ի պատասխան Քրմոյանը նշել է, թե արդեն չի ազդի, քանի որ որոշումը վերացվել է։

В Армении министерство не может контролировать беременных в рамках борьбы с коррупцией
Решение министра здравоохранения Армении о взимании денег за лечение заболеваний, возникших у женщин во время беременности, временно отменено по причине неточности действующих механизмов. Об этом на встрече с журналистами и гражданскими активистами заявил замминистра здравоохранения Ваган Погосян.
Решение, согласно которому, за день лечения беременным женщинам пришлось бы платить 5000 драмов (порядка $11), отменено до 1 июня.
27 февраля общественные организации и активисты заявили о намерении организовать акцию протеста, после чего уже сегодня было объявлено, что решение признано недействительным. Представители общественных организаций, тем не менее, отправились в министерство за разъяснениями.
Погосян не дал четкого ответа о том, войдет ли в повестку вопрос о выплатах после того, как будет решен вопрос механизмов. По его словам, решение было направлено на устранение «чаевых», недопущение того, чтобы беременные женщины платили медработнику. Вместо этого выплаты становятся официальными и перечисляются в бюджет медучреждения.
«Мы не можем контролировать 40 000 беременных», - сказал Погосян.
Журналисты заметили, что функция министерства – не контроль над беременными, а устранение коррупции в медучреждениях. Замминистра не ответил на это наблюдение. Он призвал присутствующих не волноваться, так как выплаты касаются только беременностей с патологиями, которые, по словам Погосяна, составляют очень небольшой процент.
Руководитель общественной организации «Женский ресурсный центр» Лара Агаронян заявила, что только после отмены решения стало известно о том, что в двух поликлиниках уже давно действует пилотная программа и что с беременных взимали эту сумму. Агаронян заявила, что выяснить, сколько женщин уже заплатили за услуги, сложно.
По словам руководителя аппарата министерства Сурена Крмояна, беременных предупредили, что это пилотная программа и, если они были против, могли пройти лечение в другом учреждении.
На вопрос, не повлияет ли это решение на и без того непростую ситуацию с рождаемостью в Армении, Крмоян ответил: «Уже нет, так как решение отменено».